דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

שוטרי משטרת חברון מנעו ממתנדב בצלם להגיש תלונה על איומים על חייו ואיימו עליו במעצר

עימאד אבו שמסיה. צילום: שרית מיכאלי, בצלם, 19.4.16בצלם פנה למשטרת ישראל בתלונה על כך ששוטרי משטרת חברון מנעו ממתנדב הארגון, עימאד אבו שמסיה, להגיש תלונה על איומים שקיבל על חייו מאז תיעד בווידיאו את הריגתו של עבד אל-פתאח א-שריף בידי אלאור אזריה.

לאחרונה נשלחו לאבו שמסיה מספר מסרים מאיימים ומטרידים בפייסבוק, כולל איומים ברצח. בעקבות זאת, הוא הגיע ב- 28.08.16 לתחנת משטרת חברון כדי להגיש תלונה. לאחר המתנה ממושכת במקום אמרו לו השוטרים בתחנה כי בשל ריבוי עצורים אין באפשרותו להגיש את התלונה בעיתוי זה, וכי עליו להגיע למחרת היום. למחרת, ה-29.08.16, חזר אבו שמסיה לתחנת המשטרה והמתין שעות ארוכות על מנת להגיש את תלונתו. אלא שגם הפעם נמנעה הגשת התלונה, הפעם בתואנה שהחוקר יעקב כהן, שאמור לטפל בעניין, לא נמצא בתחנה ויהיה רק למחרת.

ביום שלמחרת, 30.8.16, חזר אבו שמסיה בשלישית לתחנה, ואולץ שוב להמתין שעות ארוכות מחוץ למבנה. תחילה נאמר לו כי החוקר טרם הגיע, אך בסופו של דבר ניגש אליו חוקר בשם סלומון דסטה. כשביקש אבו שמסיה להסביר לחוקר את מהות התלונה, הורה לו החוקר לעזוב את המקום ואף איים לעצור אותו אם לא יעשה כן.

במכתב למשטרה, שנשלח מטעם אבו שמסיה ובצלם על-ידי עורכת הדין גבי לסקי, נדרשו הגורמים הרלבנטיים לפעול לאלתר כדי לגבות תלונה מאבו שמסיה, לפתוח בחקירה ולטפל כנדרש באיומים על חייו, וכן למצות את הדין עם האחראים להתנהלות משטרת חברון: "אין להכביר מלים על החומרה היתרה שבהתנהלות זו של משטרת חברון, אשר מסרבת בתוקף לקיים את חובתה הבסיסית ולקבל את תלונתו הדחופה של מרשי בתואנות שונות ומשתנות ונוהגת בו בזלזול בוטה ותוך פגיעה חמורה בכבודו כאדם", כתבה לסקי, "אין ספק כי התנהלות המשטרה אף עולה לכדי ביצוע של עבירות משמעת חמורות כלפי מרשי, ואף של עבירה פלילית של שימוש לרעה בכוח המשרה".