דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תיעוד וידאו: חיילים מאבטחים מסע אלימות של מתנחלי יצהר בכפרים בורין ועוריף

מתנדבת בצלם צילמה מתנחל רעול פנים מסייע לחייל לירות רימוני גז על פלסטינים

לאחר הפיגוע שבו הרגו פלסטינים את איתם ונעמה הנקין תקפו מתנחלים פלסטינים ורכושם במוקדים רבים ברחבי הגדה. אחד ממוקדי ההתקפות האלה היתה ההתנחלות יצהר, שעשרות מתנחלים ירדו ממנה לכפרים הפלסטיניים הסמוכים בורין ועוריף, התעמתו עם תושביהם והשחיתו רכוש. מתנדבי בצלם במקום תיעדו בווידיאו את השתלשלות האירועים. בתיעוד נראים לאורך כל שעות האירועים חיילים שבמקום לעצור את ההשתוללות, ליוו את המתנחלים בפעולותיהם, וירו אמצעים לפיזור הפגנות על הצעירים הפלסטיניים שיידו אבנים על המתנחלים כדי להרחיק אותם מן המקום.

הדוגמה המובהקת ביותר לשיתוף הפעולה של הכוחות בשטח עם השתוללות המתנחלים ולמעילה בחובת הצבא להגן על פלסטינים צולמה על ידי מתנדבת בצלם וידיאן עמראן, בבורין ב-3.10. בקליפ נראית קבוצת מתנחלים רעולי פנים ובמחיצתם חייל, מעל בתי הכפר בורין. חלק מהמתנחלים מיידים אבנים לעבר הפלסטינים בנוכחות החייל, שלא פועל כדי לעצור אותם אלא להיפך, נעזר במתנחל רעול פנים הנושא עבורו תרמיל עם רימוני גז, ואף טוען את מטול ה"רינגו" של החייל ברימונים.

המשך האירוע:

בצילום של מתנדב בצלם ברוס-לי עיד, ניתן לראות את החייל בנוכחות עוזרו הצעיר רעול הפנים, יורה רימוני גז לעבר צעירים פלסטינים :

תיעוד תחילת האירוע (ברוס-לי עיד):

יום מאוחר יותר, ב-4.10.15, תיעד מתנדב בצלם עאדל אל-עאמר התקפת מתנחלים נרחבת בכפר עוריף, מדרום ליצהר, שבה הציתו מתנחלים אש והשחיתו עצי זית, הכל בסמיכות מקום לחייילים שלא מנעו את ההשתוללות ולא פעלו לעצור את המתנחלים, אולם ירו גז מדמיע על הצעירים הפלסטינים מן הכפר שהגיעו למטעי הזיתים להגן על רכושם.

מתנחלים שוברים ענפים של עצי זית בנוכחות חיילים שיורים אמצעים לפיזור הפגנות על הפלסטינים

מתנחל מצית אש בנוכחות חיילים

מתנחלים שוברים ענפים של עצי זית בנוכחות חיילים שיורים אמצעים לפיזור הפגנות על הפלסטינים