דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

החיילים שיסו כלבים בנער פלסטיני במסגרת מדיניות רשמית


תיעוד התקיפה שצולם על-ידי חייל ופורסם היום באינטרנט

היום (2.3.15) התפרסם בתקשורת סרטון שצולם על ידי חייל, ובו נראים שני כלבנים לאחר ששיסו כלבים בנער פלסטיני. התיעוד התפרסם לראשונה דרך עמוד הפייסבוק של ח"כ לשעבר מיכאל בן ארי, שמאז הסיר אותו. בתגובת הצבא שהתפרסמה בתקשורת נמסר כי ״עם קבלת הסרטון הנחה מפקד המרכז להטסה והכשרות מיוחדות על ביצוע תחקיר מיידי של האירוע בסיומו יופקו הלקחים וינקטו הצעדים הנדרשים למניעת הישנות מקרים מסוג זה.״

מדובר באירוע שבצלם תיעד ופרסם לפני כחודשיים וחצי. ההסתייגות שהביע דובר צה"ל מהמקרה עומדת בניגוד לעובדה שפעולת מעצר זו נעשתה במסגרת פעילות מבצעית רשמית של הצבא, שמן הסתם אושרה בידי דרגים בכירים. מנסיונו המצטבר של בצלם הסרטון משקף, ככלל, את האופן שבו מבצע הצבא מעצרים באמצעות כלבים: כלבן משחרר את הכלב מרצועתו, הכלב רודף אחרי קבוצת אזרחים, נושך אחד מהם שלא הצליח להימלט, ומחזיק בו עד להגעת הכלבן. במקרים מסוימים שתיעד בצלם בעבר, כלבים סירבו לשחרר את אחיזתם והכלבנים נאצלו להפעיל עליהם שוקר חשמלי. בנוסף, שני כלבני "עוקץ" שהשתתפו באירוע המתועד היו מצוידים במצלמות קסדה והתיעוד שצילמו היה מן הסתם זמין למפקדיהם במסגרת התחקיר השגרתי שנערך לאחר כל פעילות מבצעית כזו.

מתשובות שקיבל בצלם בעבר מהפרקליטות הצבאית לגבי תלונות שהגיש על כעשרה מקרים דומים של שיסוי כלבים באזרחים עולה כי בדיקת הצבא מתמקדת רק באופן השימוש בכלבים, ולא בעצם השימוש בהם. התשובות התמקדו רק בכשלים מקצועיים שאירעו לטענת הפרקליטות הצבאית בחלק מהמקרים, ולא בעצם המדיניות המתירה תקיפת אזרחים לא חמושים באמצעות כלבים. פנייה של בצלם לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה לביטול המדיניות של הפעלת כלבים לתקיפת אזרחים פלסטינים לא נענתה עד היום, מעבר למענה ראשוני מצד לשכת יועמ"ש איו"ש, לפני למעלה משנה וחצי, כי הפניה נבחנת. זאת, למרות שבעקבות פרסום של תיעוד מזעזע דומה בעבר, בו שוסה כלב תקיפה במפגין, הצבא הודיע שיפסיק להשתמש בכלבים על מנת לפזר הפגנות.

בצלם שב וקורא לצבא להפסיק את השימוש המחריד בכלבים כדי לעצור אזרחים לא חמושים. שיסוי כלבים בבני אדם הנו שיטת פעולה מעוררת חלחלה, פסולה מוסרית וחוקית.

פרטי האירוע:

ביום שלישי ה-23.12.14 בסביבות השעה 14:00 התפתח עימות בין כמה עשרות פלסטינים לבין חיילים באזור "השטח הביטחוני המיוחד" (שב״מ) של ההתנחלות כרמי צור, מדרום לבית אומר. באזור מתנהלים עימותים חוזרים ונשנים בין פלסטינים תושבי בית אומר, שאדמותיהם נגזלו מהם לטובת ההתנחלות והשב"מ המקיף אותה, לבין חיילים.

במהלך העימות יידו פלסטינים אבנים לעבר החיילים, שהגיבו בירי אמצעים לפיזור הפגנות. כשעה לאחר תחילת העימות, בסביבות השעה 15:00, הגיעו לאזור שני חיילים ועמם שני כלבים שתועדו בווידיאו על-ידי מתנדב בצלם מוחמד עווד. בתיעוד הווידיאו ניתן לראות את החיילים והכלבים מגיעים לאזור. רגע התקיפה עצמו לא תועד משום שהחיילים מנעו ממתנדב בצלם לצלמו. עדת ראייה מסרה לבצלם כי החיילים שיסו את הכלבים בצעירים ואחד מהם הצליח ללכוד ולנשוך את אחד הנערים שהתעמתו עם החיילים, חמזה אבו האשם, בן 16. לאחר מכן הרחיקו החיילים את הכלבים מהמקום, אזקו את אבו האשם ולקחו אותו להתנחלות כרמי צור, ממנה פונה באמבולנס לבית חולים ישראלי. מבית החולים הוא נלקח למעצר בכלא עופר, ולאחרונה הושת עליו עונש של שישה חודשי מאסר.

כחודשיים לפני אירוע זה, ב-20.10.14, אירע מקרה דומה של שיסוי כלבים בצעיר פלסטיני מול השב"מ של כרמי צור, אולם הוא לא תועד בווידיאו. זאת בנוסף למקרים קודמים של שימוש בכלבים לתקיפת מפגינים פלסטינים או למעצר פלסטינים שנכנסו לישראל כדי לעבוד בה ללא רישיון.

לתיעוד המלא של האירוע הקליקו כאן

לדיווח על הצהרת הצבא כי יפסיק לשסות כלבים במפגינים הקליקו כאן