דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

פרס שטוקהולם לזכויות האדם לשנת 2014 הוענק אמש לבצלם

בתמונה: (מימין לשמאל) חגי אלעד, אן רומברג, מזכ
בתמונה: (מימין לשמאל) חגי אלעד, אן רומברג, מזכ"ל לשכת עורכי הדין השוודית, סלמא א-דיבעי וג'סיקה מונטל עם הפרס. צילום: טום קנוסטון

פרס שטוקהולם לזכויות האדם לשנת 2014 הוענק אמש לארגון בצלם באירוע חגיגי בעיר שטוקהולם בשוודיה. הפרס, מטעם לשכת עורכי הדין הבינלאומית, לשכת עורכי הדין השוודית ותאגיד הסיוע המשפטי הבינלאומי ניתן מאז שנת 2009 לאדם או מוסד שתרמו תרומה יוצאת מגדר הרגיל לקידום שלטון החוק ולקידום ולהגנה על זכויות האדם. מטעם הארגון קיבלו את הפרס מנכ"ל הארגון חגי אלעד, קודמתו בתפקיד ג'סיקה מונטל, וסלמא א-דיבעי, תחקירנית השטח של הארגון באיזור שכם.

הגופים המעניקים את הפרס נימקו את ההחלטה בכך שהארגון הפנה זרקור אל הפרות זכויות האדם בשטחים, בכך שאפשר לנפגעי ההפרות להשמיע את קולם וקרא לרשויות לקבל על עצמן את האחריות ולדאוג למתן דין וחשבון. הם ציינו כי בצלם פועל כדי להביא לכך שהרשויות הישראליות והפלסטיניות יכבדו את זכויותיהם השוות של ישראלים ושל פלסטינים, וראוי להערכה מיוחדת על מאבקו המתמשך לקידום זכויות האדם בסביבה שבה הביקורת שהוא מותח אינה מתקבלת תמיד בברכה.

נותני הפרס הוסיפו כי עבודתם של מגני זכויות אדם לקיום משפט זכויות האדם הבינלאומי ברחבי העולם היא חיונית. זאת, על אחת כמה וכמה בסביבה שבה הממשלה עלולה להגיב על הביקורת בעוינות. כמו כן, לדבריהם, קידום זכויות האדם מתוך מדינתך שלך היא פעולה הדורשת נכונות חסרת פשרות לספוג ביקורת מהחברה אליה אתה משתייך, מבלי להתחשב בהשלכות. שמירה על יושרה וכבוד עצמי הן ליבת ההגנה על זכויות האדם. בצלם, כך אמרו, הוא אחד הארגונים הייחודיים העובדים ללא לאות לקידום נורמות של זכויות האדם תוך מאבק להשמיע את קולם אל מול קולו של הרוב.

תגיות