דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ממצאי חקירת הירי בביתוניא שהובילו למעצר שוטר מג"ב אישרו את גרסת בצלם ששני ההרוגים נפגעו מאש חיה

בעקבות מעצרם של שוטרי מג"ב בחשד להרג שני הנערים בביתוניא, אומר בצלם כי רשויות החקירה אישרו למעשה את מה שתחקיר בצלם העלה מיד אחרי התקרית – שהירי הקטלני באירוע שבו נהרגו נדים נווארה ומוחמד סלאמה (אבו דאהר) ונפצעו שני צעירים נוספים היה ירי חי, ולא ירי של כדורי מתכת מצופים גומי. יש להבהיר כי השוטר הוא עדיין בגדר חשוד בלבד ואפילו לא הוגש נגדו כתב אישום. עם זאת, נראה כי הממצאים שהובילו למעצר מאששים את תחקיר בצלם ושוללים את גרסת הצבא, שהתבססה על דברי החיילים בשטח בתחקיר המבצעי, גרסה שצוטטה בכל אמצעי התקשורת.

אנו מקווים שהחקירה תושלם במהירות האפשרית ושהאחראים להרג שני הנערים אכן יועמדו לדין. עם זאת, יש להדגיש שאירוע הירי בביתוניא הוא אירוע יוצא מן הכלל בשל הצטברות ראיות נדירה: תיעוד מלא של מצלמות האבטחה, קליע ורסיסים שהוצאו מן גופתו של נדים נווארה, ונתיחה שלאחר המוות שנערכה בגופתו. לבצלם לא ידוע אם העצורים חשודים גם בהריגתו של מוחמד סלאמה, שנהרג גם הוא באירוע, ובפציעת שני בני אדם נוספים, והאם מישהו ייתן על כך דין וחשבון.

בימים שאחרי הירי בביתוניא, פוליטיקאים, קצינים, פרשנים ודוברים מטעם הצבא ומטעם עצמם טענו שהתיעוד, ובגרסה אחרת ההרג עצמו, מפוברקים. זאת כחלק ממסע ספין מתוזמר במטרה להסיט את הדיון מהאירוע החמור והצורך לחקור אותו, אל אמינות התיעוד המצולם של ההרג. מן הראוי שלהבא הרשויות יתמקדו בניסיון להגיע לחקר האמת ולא ביצירת ספינים תקשורתיים ובניסיונות להתנער מאחריות.

רקע על האירוע

באירוע שהתרחש ביום חמישי, 15.5.2014, נורו ארבעה פלסטינים בעיירה ביתוניא, בסמוך לכלא עופר, במהלך הפגנה לרגל יום הנכבה. שניים מהנפגעים, שניהם קטינים, מתו מפצעיהם: נדים סיאם נווארה, בן 17, תושב רמאללה, ומוחמד מחמוד סלאמה (אבו דאהר), בן 16, תושב הכפר מזרעה אל-קיבלייה. קטין נוסף, מוחמד עזה בן ה-15, נפגע גם הוא ואושפז במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים ברמאללה, שם הוא מתאושש מפצעיו. צעיר בן 23 שאינו מעוניין בפרסום שמו נפצע קל. כולם נפגעו בפלג הגוף העליון: נדים נווארה ומוחמד עזה נפגעו בחזה, מוחמד סלאמה נפגע בגבו, והפצוע הרביעי נפגע בזרוע שמאל שלו, מתחת למרפק.

רצף האירועים לפני ואחרי הירי בנדים נווארה, משתי מצלמות:

רצף האירועים לפני ואחרי הירי מוחמד סלאמה, משתי מצלמות:

בעקבות האירוע מסר דובר צה"ל כי כוחות הצבא שפעלו באיזור השתמשו רק באמצעים לפיזור הפגנות, ולא ירו אש חיה. תחקיר בצלם שולל את גרסת הצבא ועולה ממנו בבירור כי נורתה תחמושת חיה וכי הכדורים פגעו בפלג הגוף העליון של הנפגעים. מהתחקיר ומתיעוד האירוע במצלמות האבטחה עולה כי הנסיבות ששררו באיזור בזמן הירי לא הצדיקו בשום אופן שימוש באש חיה. ממצאים אלה מעוררים חשד כבד לירי קטלני מכוון.

התחקיר מסתמך על חוות הדעת הרפואיות על פצעי הכניסה והיציאה שהיו בגופות ההרוגים והפצועים, התואמים לחלוטין פגיעות אש חיה ולא היו יכולים להיגרם על ידי כדורי מתכת מצופים גומי, בוודאי לא ירי מטווח ארוך יחסית, כפי שהיה בביתוניא. כמו כן, עדי הראייה לאירוע מסרו כי קול הירי היה של אש חיה, השונה מירי של כדורי גומי.

הוראות הפתיחה באש של הצבא קובעות במפורש שאין לירות אש חיה לעבר מיידי אבנים, אלא כאשר נשקפת סכנת חיים ממשית ומיידית. צילומי מצלמות האבטחה מוכיחים כי בשום שלב לא נשקפה לאנשי כוחות הביטחון סכנה כלשהי מצד שני ההרוגים ושני הפצועים, או מצד אדם כלשהו שהיה בסמיכות אליהם בעת הירי. בתיעוד הווידיאו ניתן לראות כי נדים נווארה נורה שעה שהלך ברחוב לכיוון האיזור בו התקיימו עימותים בין צעירים לצבא, ואילו מוחמד סלאמה נורה כשהפנה את גבו לאנשי כוחות הביטחון.

בצלם קיבל לידיו את חומר הגלם המלא של תיעוד הווידיאו מארבע מצלמות אבטחה המותקנות סביב הבניין שמולו עמדו הקטינים שנהרגו והעביר את כל החומר שברשותו לידי המשטרה הצבאית החוקרת, בצירוף דרישה לחקור לא רק את פעולתם של החיילים באירוע אלא גם את אחריותם הפיקודית של קצינים בכירים שהיו בשטח למעשי ההרג ולשימוש בירי הקטלני. כמו כן דרש בצלם לחקור מדוע מסר הצבא לתקשורת מידע שאינו משקף את המציאות.

* בעניין הריגתו של נדים נווארה: ב-1.12.14 הוגש כתב אישום נגד שוטר מג"ב, בן דרי, בגין הריגתו של נדים נווארה בן ה-17 בירי חי במהלך הפגנה ב-15.5.14. זמן קצר לאחר שהמשפט החל, פסל עצמו השופט ו שופט אחר מונה לתיק. ב-18.6.17 הורשע  דרי בפציעתו של נווארה בנסיבות מחמירות ובגרימת מותו במסגרת הסדר טיעון. ב-25.4.18 נגזר דינו של דרי ל-9 חודשי מאסר בפועל, 6 חודשים על תנאי ופיצוי של 50,000 שקלים למשפחתו של נווארה. ב-19.8.19 קיבל בית המשפט העליון את ערעור הפרקליטות והחמיר את עונשו של דרי ל-18 חודשים. ב-2.1.19 שוחרר דרי אחרי קיצור עונשו בשל התנהגות טובה. 
**  בעניין הריגתו של מוחמד סלאמה ופציעתם של שני אנשים נוספים הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם ב-21.3.16 כי תיק החקירה נסגר לאחר שלא נמצאו ראיות שמי מחיילי הצבא היה זה שירה. בצלם פנה למשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים) וביקש עדכון אודות ההחלטה בתיק החקירה בעניין האפשרות שהירי בוצע בידי שוטרי מג"ב.