דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

13 פלסטינים נהרגו בגדה המערבית מירי כוחות הביטחון מאז תחילת מבצע צוק איתן: חשד לשימוש מופרז באש חיה

פינוי פצוע בהפגנה ליד מחסום קלנדיה, 24.7.14. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס
פינוי פצוע בהפגנה ליד מחסום קלנדיה, 24.7.14. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס

מאז החל מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה ב-8.7.14 קיימו פלסטינים ברחבי הגדה המערבית שביתות, עצרות, תהלוכות והפגנות, כדי להביע הזדהות עם תושבי עזה ומחאה על מעשי הצבא. בחלק מההפגנות יידו פלסטינים אבנים לעבר אנשי כוחות הביטחון, השליכו לעברם בקבוקי תבערה, הבעירו צמיגים, ובמקרה אחד, בהפגנה בקלנדיה, אף נורתה אש חיה. מתחקיר ראשוני שביצעו תחקירני השטח של בצלם ברחבי הגדה המערבית עולה כי ברבים מהמקרים הגיבו כוחות הביטחון בירי אש חיה.

מהמידע הראשוני שהגיע לידי בצלם עולה חשד כי דרגי הפיקוד בגדה המערבית התירו לכוחות הביטחון להשתמש באש חיה כאמצעי לפיזור ההפגנות, גם בעימותים עם מיידי אבנים שאינם חמושים ובמצבים שבהם לא נשקפה לאיש סכנת חיים.

לפי התחקיר הראשוני של בצלם, מאז ה-8.7.14 נהרגו בגדה המערבית 13 פלסטינים מירי כוחות הביטחון, רובם בנסיבות של הפגנות ועימותים עם כוחות הביטחון, ופלסטיני נוסף נהרג מירי מתנחל:

 1. בבוקר ה-14.7.14 בסביבות השעה 5:45 נסעו תשעה צעירים מהכפר א-סמוע, שבמחוז חברון, לכניסה לכפרם, שבסמוך אליה עובר כביש 317 שבו נוסעים ישראלים ופלסטינים. מהתחקיר עולה כי הצעירים הגיעו למקום במטרה ליידות אבנים על מכוניות ישראליות. חיילים שהציבו מארב בצומת הכניסה לכפר ירו אש חיה לעבר הצעירים והרגו את מוניר אל-בדארין, בן 20. בהמשך רדפו החיילים אחרי הצעירים האחרים, שנמלטו, וירו לעברם כדורי מתכת מצופים גומי וגז מדמיע. בתגובת דובר צה"ל באתר הארץ נמסר כי כוח מילואים פתח בנוהל מעצר חשוד לאחר שזיהה שלושה רעולי פנים מתקרבים לכביש עם בקבוקי צבע ואבנים, וכי למרות שירו לרגלי אל-בדארין, הוא נפגע במותנו ומת.

 2. ב-21.7.14 יצאו חמישה צעירים לכיוון הכניסה הצפונית לא-ראם, שבמחוז אל-קודס, לפי התחקיר במטרה ליידות בקבוקי תבעירה על סיורי כוחות הביטחון במקום. כשהבחינו הצעירים בג'יפ צבאי הם ברחו מהמקום, והג'יפ רדף אחרי חלקם. לדברי אחד מהם, במהלך המרדף ניסה מחמוד א-שוואמרה, בן 21 מא-ראם, לזרוק בקבוק תבערה על הכוח והחיילים פתח בירי חי לעברו. א-שוואמרה נהרג מפגיעת שלושה קליעים.

 3. בליל ה-22.7.14 התרחשו עימותים על הכביש המרכזי בחוסאן, שבמחוז בית לחם, בין תושבים לבין כוחות הבטחון. מחמוד חמאמרה, בן 32 מחוסאן, עבד אותה שעה בחנות המכולת שבבעלותו, הסמוכה לציר המרכזי, ולא השתתף בעימותים. חמאמרה הכניס סחורה לחנותו, ובזמן שעמד מחוצה לה, בסביבות השעה 23:00, נפגע מירי חי בחזהו. בתגובת דובר צה"ל ב-ynet נמסר כי חיילים במקום הגיבו בירי כדורי גומי על כחמישים פלסטינים שיידו אבנים ובקבוקי תבערה.

 4. בתום לוויתו של מחמוד חמאמרה, בבוקר ה-23.7.4, התפתחו בחוסאן עימותים עם כוחות הביטחון. בסביבות השעה 7:00 נורה מוחמד חמאמרה, בן 20 מחוסאן, בראשו. ככל הנראה, חמאמרה השתתף בעימותים עם כוחות הבטחון.

 5. ב-24.7.14 בסביבות השעה 22:00 בערב יצאו מפגינים ממחנה הפליטים אל-אמערי, שבמחוז רמאללה, לכיוון מחסום קלנדיה. בהערכות שפורסמו בתקשורת נמסר שבהפגנה השתתפו אלפי בני אדם. רוב המפגינים הגיעו לסביבות מחנה הפליטים קלנדיה ונשארו בקרבתו, ואילו קבוצה של כמה מאות צעירים התקרבה עד למרחק של כ-50 מטרים מהמחסום ויידתה לעברו אבנים ובקבוקי תבערה. במהלך העימותים גם נורתה אש חיה מצד הפלסטינים. כוחות הביטחון במקום הגיבו בירי אש חיה, ככל הידוע לבצלם מבלי להשתמש קודם לכן באמצעים לפיזור הפגנות. כתוצאה מירי זה נהרג מוחמד אל-אערג', בן 17 מקלנדיה, שנפגע משלושה כדורים חיים בראשו, בידו ובירכו. מהתחקיר הראשוני עולה כי אל-אערג' לא היה חמוש.

 6. בצהרי ה-25.7.14 התקיימה בבית אומר, שבמחוז חברון, הפגנה גדולה, שיצאה ממסגד עסידה בכפר לאחר תום תפילת הצהריים. מספר צעירים מהכפר ניסו להתקדם לעבר המגדל הצבאי שנמצא במרחק של כמאתיים מטרים מערבית למסגד, כדי ליידות עליו אבנים. חיילים שעמדו בסמוך למגדל הגיבו בירי אש חיה לעבר כלל המפגינים. מהירי נהרג האשם אבו מאריה, בן 47 מבית אומר, מנהל משרדי DCI בחברון, שלא לקח כל חלק ביידוי האבנים ועמד בקרבת המסגד.

 7. בהפגנה שבה נהרג אבו מאריה נהרג גם סולטאן זעאקיק, בן 30 מבית אומר, שנפגע מירי חי בחזהו. זעאקיק שהה גם הוא בסמוך למסגד עסידה, ולא בקרבת המגדל הצבאי.

 8. עבד אל-חמיד בראר'ית', בן 36 מבית אומר, נהרג גם הוא באותה ההפגנה, מירי חי בגבו וברגלו בעת שניסה להושיט סיוע לסולטאן זעאקיק הפצוע.

 9. בערב ה-25.7.14, יצא עיד פדילאת, בן 26, מביתו ממחנה הפליטים אל-ערוב שבמחוז חברון, כדי לפגוש את אחיו שהמתינו לו מעבר לכביש, ולהצטרף אליהם לסעודת האיפטאר. באותה עת היו עימותים בין תושבי אל-ערוב לאנשי כוחות הביטחון בכניסה למחנה, במרחק של כ-150 מטרים מביתו של פדילאת. ארבעה חיילים שהיו ליד ביתו סגרו את האזור למעבר בשל העימותים ולא אפשרו לעיד פדילאת להגיע לשני אחיו. כאשר החיילים סירבו לאפשר לו לעבור התפתחה ביניהם תגרה, במהלכה נפל אחד החיילים ופדילאת ברח מהמקום. במהלך בריחתו ירו בו החיילים אש חיה והוא נפגע בגבו ובכתפו ונהרג. דובר צה"ל טען בתגובה באתר הארץ כי פדילאת ניסה לחטוף את נשקו של אחד החיילים.

 10. בליל ה-25.7.14 התרחשו בכניסה לבית פג'אר, שבמחוז בית לחם, עימותים שכללו יידוי אבנים בין תושבים פלסטינים לבין כוחות הביטחון. נסרי טקאטקה, בן 15 מבית פג'אר, נפגע מכדור בחזהו ונהרג.

 11. ב-26.7.14, בתום תפילת יום השישי, יצאה הפגנה מהמסגד בחווארה, שבמחוז שכם. בדרכה, נתקלה תהלוכת המפגינים בכלי-רכב של מתנחלים ואחד הצעירים יידה לעברו אבן . אחד מנוסעי הרכב הגיב בירי חי, ממנו נהרג ח'אלד עודה. לאחר התרחשות זו, התפתחו במקום עימותים בין תושבי חווארה לכוחות הביטחון, שהגיבו בירי אש חיה. מירי זה נהרג טייב עודה, בן 21 מחווארה, שנפגע בראשו. בהתייחסות מטעם מג"ב באתר הארץ נמסר כי כוחותיהם פגעו במפגין שירה לעברם זיקוקים מטווח קרוב בעימותים במקום.

 12. ב-26.7.14 יצאו מפגינים מהעיר ג'נין לכיוון מחסום ג'למה, בהשתתפות כמה אלפי תושבים. החיילים במחסום מנעו מהמפגינים להגיע אליו, והתהלוכה נעצרה כ-200 מטרים ממנו, משם יידו צעירים אבנים ובקבוקי תבערה לעבר המחסום. החיילים הגיבו בירי גז מדמיע, כדורי מתכת מצופים גומי ואש חיה. מהירי נהרג באסם אבו א-רוב, בן 20 מקבטיה.

 13. היום, 29.7.14, נודע כי עלאא זר'ייר, בן 21 מאידנא, שנפצע ב-20.7 מירי חי שפגע בבטנו, מת מפצעיו. בצלם בודק את נסיבות האירוע.

מהמידע הראשוני שבידי בצלם עולה כי לפחות 577 פלסטינים נוספים נפצעו מאש כוחות הביטחון מאז תחילת "צוק איתן" , בהם לפחות 388 פצועים מאש חיה – כ-2/3 מהפצועים. מצבם של שלושה מנפגעי הירי החי אנוש. מרבית הפצועים מאש חיה נפגעו בפלג הגוף התחתון ובגפיים, ופלסטינים שנכחו בהפגנות דיווחו על ירי של צלפים ועל שימוש תכוף בתחמושת "טוטו" (תחמושת בקוטר 0.22 אינץ', הידועה גם בשם "רוגר"). תחמושת "טוטו" היא תחמושת חיה, והצבא הודיע לבצלם ביולי 2009 כי היא "אינה מוגדרת על ידי הצבא כאמצעי לפיזור הפגנות או הפרות סדר". לפחות 167 פלסטינים נפצעו מירי כדורי מתכת מצופים גומי. בנוסף, מרבית האנשים שנפגעו קל מירי מכדורי מתכת מצופים גומי קיבלו טיפול רפואי בשטח ולא פונו לבתי חולים ולכן פציעתם לא תועדה באופן מסודר [הנתונים אינם כוללים אנשים שנפגעו משאיפת גז מדמיע].

מספרם העצום של הפצועים מירי חי מעורר חשד לשימוש מופרז בירי קטלני לצורך פיזור הפגנות ועימותים, במצבים שבהם לא נשקפה סכנת חיים לאנשי כוחות הביטחון או לכל אדם אחר. הדיווחים על ירי צלפים עולים בקנה אחד עם הנתונים על הפגיעות מירי חי, מהם עולה שרוב הפצועים נפגעו בגפיהם ובפלג גופם התחתון. אמנם עולה מכך כי נעשה ניסיון להימנע מפגיעה קטלנית, אולם עצם השימוש בירי חי, מדויק ככל שיהיה, מגביר מאוד את הסיכון לפגיעה כזאת, ואין לו הצדקה כאשר לא נשקפת סכנה לחיי אנשי כוחות הביטחון.

ההיערכות המוקדמת של הצבא, שבמסגרתה נכחו במקום צלפים, מראה כי השימוש בכלי זה לפיזור הפגנות והפרות סדר נעשה על-ידי גורמים בכירים בצבא מתוך מחשבה תחילה ואין מדובר בתגובה של החיילים להתפתחויות בשטח. הבחירה לפזר הפגנות באמצעות אש חיה, במקום להיערך לשימוש באמצעים לפיזור הפגנות, היא בלתי חוקית ומעמידה בסכנה מפגינים לא חמושים. לרשותם של כוחות הביטחון עומדים אמצעים פחות קטלניים שנועדו להתמודדות עם הפגנות ועם יידוי אבנים לעברם. שימוש בנשק קטלני במצבים כאלה מותר רק בנסיבות קיצוניות שבהן נשקפת סכנת חיים ובהעדר כל חלופה סבירה.