דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

בצלם קורא לממשלת ישראל להפסיק לאלתר להפציץ בתים, שכונות ואזורים מיושבים ברצועת עזה

בית בח'אן יונס שנפגע בהפצצה. צילום: פינבר אוריילי, רויטרס, 17.7.14
בית בח'אן יונס שנפגע בהפצצה. צילום: פינבר אוריילי, רויטרס, 17.7.14

הזוועה בעזה מגיעה לממדים שכבר אי אפשר לשאת: ישראל מפציצה בתים על יושביהם, משפחות שלמות נקברות תחת ההריסות, רחובות נחרבים. עד עתה, מאות כבר נהרגו ורק ביממה האחרונה נוספו לרשימות עשרות הרוגים, רבים מהם נשים וילדים. מספר הפליטים הולך וגדל; עשרות אלפי אנשים שפשוט אין להם לאן ללכת ואין להם מקום בטוח, כי הרצועה סגורה ומופגזת.

מבחינת ישראל, כמעט כל יעד שנתפס כקשור לחמאס הוא מטרה. מבחינת חמאס, כל מקום בישראל הוא מטרה. צד אחד יורה על אזרחים ומרבית הזמן כושל במטרתו בזכות מערכת 'כיפת ברזל'. צד שני יורה על אזורים המאוכלסים בצפיפות באזרחים, עם תוצאות קטלניות בהיקפים מזעזעים.

חמאס אינו מתיימר כלל לפעול בהתאם לכללי הלחימה. ישראל כן מתיימרת, אך מטילה על חמאס את האחריות לתוצאות מעשיה שלה – להרוגים, לפליטים, לבתים ההרוסים. אבל מעשיו הלא חוקיים של צד אחד אינם יכולים להצדיק מעשים לא חוקיים של הצד השני, ובכל אופן כל צד, ורק הוא, נושא באחריות לתוצאות מעשיו. ישראל מתהדרת במוסריות ובחוקיות של פעילותה, אבל מול המציאות המחרידה בעזה, אי אפשר עוד לקבל את השימוש הציני שעושה ישראל במונחים משפטיים כמו "מידתיות", "אבחנה" ו"חובת זהירות", שכן מונחים אלה הפכו בידיה לכלי שנועד להצדיק את המוות ואת ההרס שהיא זורעת ברצועה.

נוכח כל זאת, בצלם קורא לממשלת ישראל להפסיק לאלתר להפציץ בתים, שכונות ואזורים מיושבים ברצועת עזה.