דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ארגוני זכויות אדם: להסדיר מיידית מנגנון לפינוי פצועים ברצועת עזה

בעקבות מידע שהתקבל הלילה קוראים הארגונים לאפשר פינוי פצועים, תנועת אמבולנסים והתפנות של אזרחים

ארגון רופאים לזכויות אדם - בצלם - גישה – המרכז לשמירה על הזכות לנוע - האגודה לזכויות האזרח בישראל - הוועד הציבורי נגד עינויים - יש דין - מחסום Watch - שומרי משפט-רבנים למען זכויות האדם

תמונה מאתר הסהר האדום הפלסטינימידע שהתקבל במהלך הלילה, בעקבות הכניסה הקרקעית, מעיד כי תנועת אמבולנסים לפינוי פצועים והתפנות עצמאית של אזרחים מאזורים מופגזים או מבתים שהופגזו אינה מתאפשרת בשל ירי מסיבי ורציף באזורי המגורים.

אמש בסביבות השעה 21:00 החלו דיווחים על פגיעה בבית החולים השיקומי אל-וופא שנמצא בשכונת סג'עייה, שעל פי דיווחי התקשורת נמצא בסמוך למחסן רקטות שהופצץ מאוחר יותר. באותה עת נמצאו בבית החולים 17 מטופלים קשים (שפינויים עלול לפגוע בבריאותם), אנשי צוות ופעילים בינלאומיים. הארגונים רופאים לזכויות אדם ובצלם התריעו מראש על המצאותם במבנה אולם למרות זאת, ולאחר התרעות נוספות שהועברו לבית החולים, נפגע מבנה בית החולים. במקרה זה התאפשר לבסוף פינוי לאחר התערבות ולחצים מצד גורמים רבים.

במקרה נוסף, שנמשך לאורך הלילה, פנתה משפחת אלסווארקה מאלרול (באזור בית להיא) לארגון רופאים לזכויות אדם בקריאה נואשת להוציאם מקו האש. המשפחה, המונה כמה עשרות בהם נשים וילדים, סיפרה כי הם נמצאים בקרקעית ביתם שנפגע מההפגזות כשסביבם ירי מסיבי. כמה מהם נפצעו ונזקקו לטיפול רפואי. אמבולנסים של הסהר האדום שניסו להתקרב למקום, כמו גם למקומות נוספים באזור, לא הצליחו למלא את תפקידם בשל האש והסכנה שנשקפה לחייהם. במשך שעות נעשו ניסיונות ליצור קשר עם גורמים שיסייעו לפינוי המשפחה. לפנות בוקר אבד הקשר עם המשפחה אך ככל הנראה חלק מבני המשפחה פונו בהמשך הלילה.

יש לציין כי כחלק ממסקנות עופרת יצוקה התחייב הצבא לקיים את חובתו ולהכין מנגנון תיאום שיאפשר פינוי פצועים ותנועת אמבולנסים בתוך פרק זמן סביר. ממקרי אמש התברר כי מנגנון זה, גם אם קיים על הנייר, הרי שאינו יעיל דיו. לנוכח זאת אנו קוראים לפעול מיידית להסדרת מנגנון לפינוי פצועים בשטח הרצועה.

אנו קוראים להבטיח את עבודת צוותי ההצלה ברצועת עזה ולאפשר להם לבצע את תפקידם מבלי שתשקף להם סכנה. זאת על מנת להבטיח כי ישמר עקרון קדושת החיים וכדי להימנע מעיכוב בפינוי הפצועים – עיכוב אשר עלול להיות קריטי ולגרום לקורבנות נוספים.

זאת ועוד, לנוכח הקושי של אזרחים להתפנות מאזורים הנמצאים תחת אש כבדה אנו קוראים לצדדים לאפשר מסדרון בטוח לאזרחים המבקשים להתפנות מאזורים מופגזים בכדי להציל את חייהם ולאפשר להם להתרכז באזורים בטוחים.