דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הפצצת בתי משפחותיהם של אנשי ארגונים פלסטיניים חמושים היא הפרה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי

בית משפחת כווארע בח'אן יונס. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 8.7.14
בית משפחת כווארע בח'אן יונס. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 8.7.14

מאז תחילת מבצע "צוק איתן" ב-8.7.14 לפנות בוקר דווח בהודעות דובר צה"ל ובאמצעי התקשורת על התקפות מכוונות שמבצע הצבא על בתיהם של פעילים בכירים בארגונים פלסטיניים חמושים. דובר צה"ל דיווח על תקיפת 11 בתים. בכתבות בתקשורת נמסר כי בכוונת מערכת הביטחון להמשיך ולפגוע בבתיהם של פעילים מרכזיים בחמאס. מפרסומים בתקשורת עולה כי הפצצת הבתים הללו נעשית במסגרת הנוהל המכונה "הקש בגג", שבו משגר הצבא "ירי אזהרה" של טיל קטן על הבית שבכוונתו להפציץ מתוך ציפייה כי בני הבית יתפנו ממנו, ולאחר מכן מפציץ את הבית והורס אותו. בחלק מהמקרים הצבא גם מתקשר לבני המשפחה ומורה להם להתפנות.

בין אם כתוצאה מהפצצת בתים אלו נפגעו אזרחים לא מעורבים ובין אם לאו, בתים אלו אינם מטרות צבאיות לגיטימיות, ותקיפתם מהווה הפרה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי. על אחת כמה וכמה, כאשר כתוצאה מתקיפת בתים אלו, נהרגים אזרחים לא מעורבים.

עד כה תיעד בצלם מקרה אחד שבו, על אף שהופעל נוהל "הקש בגג" נכחו אזרחים בבית בעת שהופצץ:

בית משפחת כווארע בח'אן יונס

ב-8.7.14 בסביבות השעה 13:30 התקשר הצבא לבית משפחת כווארע, הודיע לבני המשפחה כי הבית יהרס והורה להם להתפנות. מדובר בבית בן שלוש קומות בבעלות אחמד כווארע, שבו שבע דירות השייכות לו ולבניו. אחד הבנים, עודה כווארע, הוא פעיל בזרוע הצבאית של חמאס. בני המשפחה צייתו תחילה להוראה ויצאו מהבית, אך הם ועשרות בני אדם נוספים התקהלו סביבו.

בסביבות השעה 14:50 נורה טיל ממל"ט שפגע בדוד השמש שעל גג הבית. כמה דקות לאחר הירי החלו בני המשפחה ושכנים לעלות לגג הבית. בשעה 15:00 נורה על הבית טיל ממטוס אף 16. בשלב זה היו על גג הבית ארבעה בני אדם ואנשים נוספים היו בחדר המדרגות או בחצר הבית, בדרכם לגג. מפגיעת הטיל קרס גג הבית ושמונה בני אדם, שישה מהם ילדים, נהרגו. כמו כן נפצעו 28 בני אדם, עשרה מהם קשה.

שמות ההרוגים:

חוסיין יוסף כווארע, בן 13

באסם סאלם כווארע, בן 10

מוחמד עלי כווארע, בן 13

עבדאללה מוחמד כווארע, בן 12

סיראג' איאד עבד אל-עאל, בן 8

קאסם ג'בר עדוואן כווארע, בן 12

עמאר מוחמד ג'ודה, בן 20

מוחמד איבראהים כווארע, בן 50

הפצצת בתיהם של בכירים בארגונים חמושים מהווה הפרה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, המגדיר באופן מצומצם מה ייחשב למטרה לגיטימית וקובע כי מותר לכוון התקפה רק למטרות שתורמות באופן אפקטיבי לפעולה צבאית ושפגיעה בהן תעניק יתרון צבאי מובהק לצד המתקיף. בתים אלה אינם מטרה לגיטימית והתייחסות אליהם כאילו היו מטרה כזו היא פרשנות בלתי חוקית ומעוותת של מושג זה, המביאה לפגיעה באזרחים, שדיני הלחימה נועדו להגן עליהם.

בהודעה שפרסם הצבא אתמול, לאחר סבב ההתקפות הראשון, נאמר רק כי "בין היעדים נתקפו ארבעה בתי פעילים בארגון הטרור חמא"ס אשר מעורבים בפעילויות טרור ועוסקים בהכוונה ובביצוע של ירי תלול-מסלול לעבר שטח מדינת ישראל...". כלומר, על-פי הודעת הצבא עצמו מדובר היה בתקיפה בלתי חוקית של בתים שאינם מהווים מטרות צבאיות. רק בהודעות שפורסמו מאוחר יותר הופיעה גרסה חדשה, שכללה ניסיון להתאים בדיעבד את המעשים להוראות המשפט הבינלאומי, ובה נאמר כי מדובר ב"בתי בכירים שמהווים מפקדות פיקוד ושליטה".

במקרה של בית משפחת כווארע, לא זו בלבד שהבית אינו יכול להיחשב למטרה לגיטימית, אלא שנכחו בו אזרחים בעת ההפצצה. הצבא אמנם הזהיר את בני הבית על כוונתו להפציץ והורה להם להתפנות, אולם הוא אינו יוצא ידי חובתו במתן ההתרעה, ועליו לוודא שהאזרחים אכן התפנו ושניתנה להם שהות מספקת לכך. בנוסף, לרשות הצבא עומדים אמצעי תצפית משוכללים ולכן היה על האחראים לדעת כי האזרחים שבו אל הבית. לטענת קצין בכיר בחיל האוויר הצבא לא הספיק להסיט את הטיל לאחר שהתברר לו שאזרחים נכנסים לתוך הבית. טענה זו בלתי מתקבלת על הדעת על רקע העובדה שכבר בעת שיגור הטיל הקטן אל הבית התקהלו אנשים רבים סביבו, ומעוררת חשד כי לא ננקטו אמצעי הזהירות הנדרשים כדי למנוע פגיעה באזרחים. על הצבא לפרסם את התיעוד המצולם מהמל"ט מתקיפת הבית.

בנוסף הגיע לבצלם מידע ראשוני על בית שהופצץ בבית חאנון במסגרת התנקשות:

מתחקיר ראשוני של בצלם עולה כי ב-8.7.14 בסביבות השעה 23:40 הופצץ בית משפחתו של חאפז חמד, פעיל בזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי. מהתחקיר עולה כי איש מיושבי הבית לא קיבל אזהרה מהצבא וכי הבית הופצץ שניות ספורות לאחר שבני המשפחה פרשו לישון. בהפצצה נהרגו שישה בני אדם, בהם נערה בת 16.

ההרוגים הם:

דוניא מהדי חמד, בת 16

מהדי מוחמד חמד, בן 46

פווזיה ח'ליל חמד, בת 62

חאפז חמד, בן 30

סוהא חמד (אשתו של חאפז), בת 25

איבראהים מוחמד חמד, בן 26

בהודעת דובר צה"ל שפורסמה הבוקר נאמר: "פעילות משותפת של צה"ל ושירות הביטחון הכללי סוכל פעיל הטרור חאפז חאמד, יליד 77', אשר כיהן כמפקד בכיר בארגון הג'יהאד האסלאמי והיה אחראי על ירי רקטות לעבר שדרות בסבב הירי האחרון."

מההודעה עולה כי הבית הופצץ במסגרת ההתנקשות בחייו של חאפז חמד. הבית הופצץ בשעות הלילה, כאשר היה על הצבא לדעת כי סביר שבני המשפחה נמצאים בבית. מהתחקיר הראשוני של בצלם עולה גם כי איש מבני הבית לא קיבל התרעה. נסיבות אלה מצביעות על כך כי ההתקפה היתה לא מידתית ומעוררות חשד כבד כי אירוע זה מהווה הפרה חמורה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי.

בצלם ממשיך לתחקר אירועים אלה ופגיעות נוספות באזרחים וברכוש אזרחי ברצועת עזה מאז החל המבצע. עד כה דווח על כ-30 הרוגים לפחות ברצועת עזה, רבים מהם אזרחים. בצלם מזכיר כי פגיעה מכוונת באזרחים מהווה פשע מלחמה.