דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

680 אלף תושבי מחוז חברון בסגר זה היום השלישי, מתרבים הדיווחים על פגיעה ברכוש במסגרת מבצעי מעצר

על כוחות הביטחון לעשות כל מאמץ לאיתור החטופים, אולם הם מחויבים לעשות זאת תוך שמירה על זכויות האדם ורק במסגרת החוק.

מניעת כניסת הפועלים לישראל והפסקת ביקורי האסירים: ענישה קולקטיבית

כחלק ממאמצי האיתור של שלושת תלמידי הישיבה החטופים הוטלו מאז יום שבת הגבלות קשות על התנועה של תושבי מחוז חברון, שהוחמרו שלשום:

    • הצבא חסם את הכניסות הראשיות לעיר והציב כוחות בכניסות נוספות. כל הפלסטינים המבקשים לעבור בהן נאלצים לעבור בידוק קפדני. רוב התושבים בעיר מעדיפים להישאר בבתיהם והתנועה בכבישים דלילה.

    • מאז שלשום, סגורים מחסומי הכניסה לישראל בתרקומיא ומיתר למעבר פלסטינים ממחוז חברון. כוחות הביטחון מונעים מפלסטינים מאזור חברון המחזיקים בהיתר כניסה לישראל לעבור גם במחסומים אחרים בין הגדה לישראל. מדובר ענישה קולקטיבית של אלפים רבים של פועלים, שכל אחד מהם כבר עבר בדיקה ביטחונית פרטנית ואשר בכל מקרה נכנסים לישראל רק לאחר בידוק בטחוני.

    • כוחות הביטחון אוסרים באופן גורף על יציאתם של נערים וגברים תושבי חברון בגילאים 50-16 לירדן דרך גשר אלנבי.

באזור חברון מבצעים כוחות הביטחון סריקות נרחבות. במהלך הלילה, חיילים פוצצו את דלתות הכניסה של מספר בתים אליהם נכנסו במסגרת מבצעי מעצרים.

גם בשכם ובסביבתה מתנהל מבצע מעצרים וחיפושים וכמה תושבים דיווחו כי חיילים פוצצו את דלתותיהם וגרמו נזק כבד לתכולתם. עיקר הדיווחים על הרס מתמקדים במחנה הפליטים בלאטה, בו תועדו כארבעים בתים שתכולתם הושחתה הלילה. אנו בודקים דיווחים על השחתה עם בכפר חווארה. בכפר תל דיווחו תושבים כי שלשום בלילה (16.6) חיילים ערכו חיפושים בבתים וקיבצו כשלושים תושבים בגילאים 18-50 לבית ספר בישוב, שם תוחקרו באחת הכיתות. אחד מהמעוכבים נלקח אזוק על ידי החיילים להתנחלות חוות גלעד ושוחרר רק לאחר כחמש שעות.

החל משלשום אוסרת מערכת הביטחון על ביקורים של קרובי משפחה של אסירים פלסטינים בבתי הכלא בישראל, צעד המהווה ענישה קולקטיבית של כל האסירים ובני משפחותיהם. ענישה כזו היא אסורה.

לכוחות הביטחון ישנן סמכויות פעולה נרחבות להשגת המטרה הראויה והחיונית של איתור הנערים החטופים, אולם סמכויות אלה הן מוגבלות ולא כל צעד הוא חוקי. בין היתר, אין להגביל את תנועתם של מאות אלפי תושבי מחוז חברון באופן גורף ללא הגבלת זמן. לפי דיווחי התקשורת, נעצרו עד כה כ-200 פלסטינים. בצלם קורא לכוחות הביטחון לשמור על זכויות העצירים לכל אורך ההליך, החל מרגע המעצר ולהימנע משימוש בהתעללות ובעינויים, האסורים לחלוטין על-פי המשפט הבינלאומי, במהלך חקירתם יהיו הנסיבות אשר יהיו.

החשש הכבד שכוחות הביטחון ינקטו צעדים נוספים שתכליתם לפגוע באוכלוסייה הפלסטינית ולהפעיל עליה לחץ מתחזק על רקע ההצהרות של פוליטיקאים והתבטאויות של גורמים במערכת הביטחון על צעדים נוספים שראוי בעיניהם לנקוט. בצלם קורא לרשויות להימנע מנקיטה באמצעים המהווים הפרות של זכויות האדם ואשר סותרים את הוראות המשפט הבינלאומי ולפעול למציאת החטופים רק במסגרת החוק.