דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

נתיחת גופתו של נדים נווארה הוכיחה כי הוא נהרג מאש חיה

לעדכון בנוגע לחקירה הקליקו כאן.

הודעה משותפת עם ארגון אל-חאק

פתולוגים מומחים לרפואה משפטית שערכו נתיחה בגופתו של נער פלסטיני שנהרג על ידי כוחות הביטחון קבעו כי מותו נגרם מפגיעת כדור חי. המסקנה מתבססת על בחינת פצע הכניסה והיציאה וצילומי רנטגן, וכן על רסיסים מתכתיים שהוצאו מן הגופה. דו"ח הנתיחה המלא צפוי לכלול גם מידע אודות הכיוון ממנו נורה נווארה.

כוחות הביטחון הכחישו שאנשיהם ירו אש חיה במהלך אירועי אותו יום, והצהירו כי האמצעים היחידים שהיו בשימוש הם כדורי מתכת מצופים גומי וגז מדמיע. ממצאי הנתיחה שללו פגיעת כדור גומי כגורם המוות.

נתיחת גופתו של נדים נווארה בן ה-17, שנהרג במהלך הפגנה בעיירה ביתוניא ב-15.5.2014, התקיימה אתמול במכון הפלסטיני לרפואה משפטית באוניברסיטת אל קודס, באבו דיס. את הנתיחה ניהל ד"ר סאבר אל-עאלול, מנהל המכון, והשתתפו בה שני פתולוגים ישראלים מהמכון לרפואה משפטית באבו כביר: הד"ר חן קוגל, והד"ר ריקרדו נחמן, ושני פתולוגיים בינלאומיים, מארה"ב ומדנמרק.

הארגונים אל-חק, DCI-פלסטין, רופאים לזכויות אדם (ארה"ב) ובצלם תיאמו את השתתפותם של הפתולוגים הבינלאומיים לבקשת משפחת נווארה.

בתגובה לממצאי הנתיחה אמרו הארגונים כי "הממצאים נותנים משנה תוקף לדרישתנו לנהל את את החקירה הפלילית ביעילות ולהשלים אותה בהקדם. במקום לערער על אמינותם של אלה הקוראים לחקירה ומתן דין וחשבון, על כוחות הביטחון להתמקד בגילויי האמת, באיתור האחראים ובהעמדתם לדין.

גופתו של נווארה הוצאה מקברה בהסכמת המשפחה, שאף העבירה את הקליע שנמצא בתיק שהיה על גבו בעת שנהרג לידי התביעה הכללית הפלסטינית. רסיסי המתכת שהוצאו מגופתו של נווארה בנתיחה הועברו גם הם לתביעה הפלסטינית. ההערכה היא שמדובר ברסיסי עופרת מליבת הקליע שפגע בו.

משפחתו של מוחמד סלאמה (אבו טאהר) ההרוג השני בתקרית סירבה לבצע נתיחה בגופת בנה, אולם ממצאים מתחקיר השטח, כמו גם דוחות רפואיים, תומכים במסקנה כי גם הוא נהרג מירי כדורים חיים.­­