דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

וידיאו: חמישה חיילים חמושים תובעים מתושב חברון להסיר דגל פלסטין מגג ביתו לאחר שמתנחל ניסה להסירו

בשבת האחרונה תיעד שאדי סידר, מתנדב בצלם בחברון, מתנחל שניסה לטפס אל גג ביתו של סידר ולהוריד ממנו דגל פלסטין שהתנוסס עליו. המתנחל נתקע בגדר התיל שסביב הגג. תוך שהשניים מתדיינים, הסביר המתנחל לשאדי שגג הבית בעצם שייך לו משום שהוא חלק מארץ ישראל. חייל שהגיע למקום דרש גם הוא משאדי להסיר את הדגל. החייל ניסה להצדיק את דרישתו להסיר את הדגל בטענה שאין באזור דגלים אחרים, זאת למרות שבצילום ניתן לראות בבירור דגלי ישראל בסביבה.

כעבור זמן קצר, הגיעו לבית חמישה חיילים נוספים ודרשו שוב משאדי סידר ומאחיו, עבד ואדהם סידר, להסיר את הדגל, כשהם מאיימים לעצור את שאדי סידר אם יסרב. האירוע תועד על-ידי תחקירנית בצלם מנאל ג'עברי ועל-ידי מתנדב פרויקט המצלמות מחמוד אבו חייה.

בצלם מדגיש כי אסור לחיילים להפקיר את ביטחונו של פלסטיני ולהותיר אותו להתגונן לבדו מפני מתנחל המנסה לחדור לביתו הפרטי. לא זו בלבד שהפלסטיני לא זכה להגנה, שעה קלה לאחר מכן הגיעו חיילים למקום ותבעו ממנו, תוך איום במעצר, להוריד את דגל פלסטין מגג ביתו הפרטי, זאת בשעה שדגלי ישראל רבים מתנופפים באזור באין מפריע. החיילים, כמי שמופקדים על הביטחון, מחויבים להגן בראש ובראשונה על הפלסטינים, שהם האוכלוסייה המוגנת בגדה. בוודאי שאסור להם להעניק סיוע למתנחלים הפולשים לבתיהם של הפלסטינים ולרצות גחמה של מתנחל שדגל פלסטין המונף בחברון צרם לעיניו.


תיעוד המתנחל על הגג. צילום שאדי סידר, מתנדב פרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם


תיעוד ביקור החיילים על הגג. צילום: מנאל ג'עברי, בצלם