דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חמישה הרוגים ב-14 חודשים מירי קטלני של חיילים במארב

ב-14 החודשים האחרונים נהרגו 5 פלסטינים בגדה המערבית מירי של חיילים במארב. האחרון בהם היה סאג'י דרוויש, שנהרג שלשום (ב-10.3.14) מפגיעת כדור בראשו בכפר ביתין במה שהצבא הגדיר כ"מארב לתפיסת זורקי אבנים". הצבא מסר כי הירי בוצע לעבר פלסטיני שיידה אבנים לעבר רכב ישראלי ואוטובוס.

בצלם טרם הצליח לאתר עדי ראייה לאירוע אולם אדם שנכח בקרבת מקום זיהה על-פי קולות הירי כי במקום נורתה אש חיה בלבד.

הצבא לא מסר מהן ההנחיות שניתנו לחיילים, האם הוטל עליהם לנסות ולעצור את מיידי האבנים והאם הם צוידו באמצעים לפיזור הפגנות או בתחמושת חיה בלבד. אין זה ברור גם האם המפקדים הבהירו לחיילים כי ירי אש חיה מותר רק במקרים של סכנת חיים ממשית.

על הצבא לפתוח לאלתר בחקירה פלילית של האירוע. במסגרת חקירה זו חובה לבדוק לא רק את פעולת החיילים בשטח, ואת השאלה האם נעשה ניסיון לעצור את דרוויש או להשתמש באמצעים פחות קטלניים מירי תחמושת חיה, אלא גם את אחריות הדרג הפיקודי לאירוע, את הוראות הפתיחה באש שניתנו לחיילים ואת עצם ההחלטה לקיים מארב סמוי במקום להציב חיילים בגלוי באזור.

על הצבא לחדול מהצבת מארבים של חיילים החמושים רק בנשק קטלני, במטרה לתפוס מיידי אבנים לא חמושים. חיילים הנשלחים לעצור מיידי אבנים חייבים להיות מצוידים גם באמצעים פחות קטלניים כמו גז מדמיע וכדורי גומי, ויש להבהיר להם ולכל שרשרת הפיקוד כי ירי אש חיה מותר רק כלפי אנשים מהם נשקפת סכנת חיים ממשית לחיילים או לאנשים אחרים.

האירועים בהם נהרגו פלסטינים על ידי חיילים במארב:

ב-15.1.13, בשעות הבוקר, נהרג סמיר עווד, בן 16, מירי חי של חיילים ליד גדר ההפרדה בסמוך לבודרוס. מתחקיר שערך בצלם עולה כי על אף שלחיילים לא נשקפה בשום שלב סכנה הם ירו בעווד שלוש פעמים, בניגוד מוחלט להוראות הפתיחה באש.

ב-3.4.13, בסביבות השעה 22:00, ירו חיילים שעמדו בסמוך למגדל השמירה של מחסום ענבתא/עינב בשני פלסטינים –עמאר נסאר, בן 18, ונאג'י אל-בלביסי, בן 19 – תושבי ענבתא והרגו אותם. מפרסומים בתקשורת עולה שהחיילים קיבלו התראה מוקדמת על התקרבותם של פלסטינים למחסום והמתינו להם מחוץ למגדל הצבאי. אחד מן הפלסטינים השליך בקבוק תבערה לעבר המחסום. ביום שבת, ה-7.12.13, בסביבות השעה 16:30, ירה חייל שהוצב מחוץ לגדר ההתנחלות בית אל בווג'יה א-רמחי, נער בן 15, ופגע בו בגבו. א-רמחי פונה ממחנה הפליטים ג'לזון לבית החולים ברמאללה, שם מת מפצעיו לאחר זמן קצר.

עדכון: בנוגע להריגתו של סמיר עווד, חקירת מצ"ח נפתחה ב-15.1.13. ב-13.5.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי התיק הועבר להשלמת חקירה. ב-5.1.14 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי השלמת החקירה הסתיימה והתיק הועבר לבחינתה. ב-27.3.14 עתר אחמד עווד, אביו של סמיר עווד, לבג"ץ ביחד עם בצלם בדרישה כי הפרקליט הצבאי הראשי יחליט אם להעמיד לדין את החיילים שהרגו את בנו או יסגור את התיק. ב-30.12.15 הגישה פרקליטות מחוז המרכז כתב אישום נגד שני החיילים היורים בגין עבירה של "מעשה פזיזות ורשלנות בכלי ירייה". ב-22.9.16 נפתח משפטם בבית משפט השלום ברמלה. לעדכונים נוספים בנושא הקליקו כאן. בנוגע להריגתם של עמאר נסאר ונאג'י אל-בלביסי, חקירת מצ"ח נפתחה ב-7.4.13. ב-14.11.13 נמסר מהפרקליטות הצבאית כי התיק הועבר לעיון פרקליט. ב-5.1.14 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי השלמת החקירה הסתיימה והתיק הועבר לבחינתה. ב-1.5.14 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי התיק נסגר. הפרקליטות הצבאית נימקה את החלטתה בכך כי אין ראיות, במידה הנדרשת לפלילים, לנקיטת צעדים כנגד גורם צבאי כלשהו המעורב באירוע. בנוגע להריגתו של וג'יה א-רמחי, ב-15.12.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי נפתחה חקירת מצ"ח. ב-13.1.15 הודיעה הפרקליטות הצבאית כי התיק נמצא בהשלמת חקירה. ב-15.7.15 הודיעה הפרקליטות הצבאית כי התיק עודנו בהשלמת חקירה. בנוגע להריגתו של סאג'י ג'ראבעה, ב-12.3.14 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי נפתחה חקירת מצ"ח. ב-15.7.15 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי התיק הועבר לעיון פרקליט. ב-14.8.18 הודיעה הפרקליטות הצבאית לארגון "יש דין" כי תיק החקירה נסגר ללא הגשת כתב אישום.