דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

מבט אל שגרת החיים של ילדי חברון: תיעוד וידאו של שני מקרים של עיכוב קטינים, חלקם מתחת לגיל האחריות הפלילית, בחשד שיידו אבנים

בצלם פנה ליועץ המשפטי של אוגדת איו"ש, אל"ם דורון בן-ברק, והביא לידיעתו שני מקרים מהעת האחרונה שבהם עיכבו חיילים ללא הצדקה חוקית, ילדים שחלקם מתחת לגיל האחריות הפלילית, משום שנחשדו ביידוי אבנים. שני האירועים, שתועדו בווידיאו, ארכו זמן קצר יחסית אולם הילדים המעורבים בהם נותרו מבוהלים מאוד, והדינמיקה המתועדת בהם משקפת שגרת חיים יומיומית עבור קטינים פלסטינים רבים ועבור משפחותיהם, שגרה קשה שהשלכותיה על הילדים ארוכות טווח.

ב-15.1.14, בסביבות השעה 16:00 אחר הצהריים, נכנסו ארבעה חיילים לביתם של סוזאן ופוואז זראקו בשכונת ג'אבר בחברון. מדברי החיילים בתיעוד הווידיאו עולה כי הם הגיעו לבית בחיפוש אחר ילדים שתצפית של הצבא דווחה כי יידו אבנים. בבית משפחת זראקו היו באותה עת מספר נשים וילדים. החיילים איתרו שני ילדים, מוחמד זראקו, בן ה-12 וחצי, ובן דודו עיסא קניס, בן 11 וחצי, ודרשו מהם להתלוות אליהם. לאחר דין ודברים עם כמה מהמבוגרים בבית, יצאו הילדים , שהיו מפוחדים מאוד, כשהם מלווים באביו של מוחמד פוואז זראקו, והמתינו עם החיילים כעשר דקות נוספות מחוץ לבית. במהלך ההמתנה הגיעו למקום שוטרים שהחיילים הזמינו, אולם הם עזבו את המקום מבלי לקחת את הילדים, ככל הנראה מפאת גילם הצעיר.

לאחר שהשוטרים עזבו את המקום, לקחו החיילים את שני הילדים למחסום בניין א-רג'בי, המרוחק כ-250 מ' מבית משפחת זראקו, בלוויית פוואז זראקו ומבוגר נוסף. כרבע שעה לאחר מכן שוחררו הילדים לביתם.

התיעוד המצולם מאירוע זה:

במקרה נוסף מה-20.1.14, בסביבות השעה 19:30 בערב, חיילים עיכבו ילד בן שמונה וחצי בשם איסלאם אבו חמדייה, תושב שכונת ג'בל ג'והר בחברון. הילד נלקח על ידי מספר חיילים מחנות של דודו בשכונת ג'אבר, אליה נכנס קודם לכן בריצה, ועוכב על ידם ברחוב למשך כרבע שעה, בחשד שיידה אבנים. לאחר מכן לקחו החיילים את איסלאם אבו חמדייה ברגל מרחק קצר, למחסום בניין א-רג'בי, שם הוחזק כשהוא מוקף בכעשרה חיילים, ללא שום מלווה מבוגר מטעמו. בסופו של דבר הועלה לג'יפ צבאי עם חלק מהחיילים, שוב, ללא מלווה מטעמו, ונלקח למחסום בית המרקחת שם הועבר לידי המשטרה הפלסטינית. עיכובו של איסלאם אבו חמדייה, מרגע שנלקח על-ידי החיילים, נמשך כ-40 דקות, שבמהלכן הוריו לא ידעו על מקום הימצאו ולא נמסר להם דבר על ידי הצבא. בנוסף, מסיבות שאינן ברורות לבצלם, המשטרה הפלסטינית העבירה את הילד לאביו רק בשעה 21:15.

התיעוד המצולם מאירוע זה:

צילומי מצלמת אבטחה המתעדים את העיכוב מתוך החנות:

העיכוב הלא חוקי של קטינים מתחת לגיל האחריות הפלילית, שהמשטרה אינה רשאית לחקור, מעורר חשד כי מדובר בפעולה לשם הפחדה. המקרה של איסלאם אבו חמדייה חמור במיוחד בשל גילו הצעיר (8), מכיוון שהוא נלקח בערב ללא מבוגר מלווה, ולא נעשה כל ניסיון ליידע את הוריו. בצלם דרש שוב כי יובהר לחיילים שנוהל זה אינו חוקי וכי אין לחיילים ושוטרים כל סמכות לעיכוב של קטינים מתחת לגיל האחריות הפלילית, וכי מהרגע שמתברר גילם הצעיר, יש להמשיך את הטיפול מול ההורים בלבד. גם נוהל העברת הילדים למשטרה הפלסטינית אינו תקין, משום שגם לה אין כל סמכות להחזיק קטינים מתחת לגיל האחריות הפלילית.

לאחרונה אנו עדים לשיטות חדשות שבהן נוקט הצבא להתמודדות עם תופעת יידוי האבנים של קטינים פלסטינים. בין היתר דווח על תליית כרוזים ובהם איומים על הקטינים או על הוריהם, שיחות אזהרה מאיימות עם מנהל בית ספר, וחקירה לילית של תושבים שאינם קשורים ליידוי אבנים כדי להפעיל לחץ על הקהילה. בצלם דורש מהצבא להימנע מנקיטה בפעולותיו לא חוקיות ובשיטות של הפחדה ואיומים.

מנכ"ל בצלם ג'סיקה מונטל אמרה בתגובה: "מסבירים לנו שיידוי אבנים הוא מכת מדינה ושהאמצעים האלה כשרים בהתמודדות איתו, אולם בצלם תיעד לאורך השנים העלמת עין מאותה עבירה כאשר היא מבוצעת על ידי מתנחלים. חשוב מכך - ילדים מתחת לגיל האחריות הפלילית עדיין זכאים להגנה על פי החוק. גם בשטחים, כמו בישראל, גיל זה הוא 12 שנים, והמשמעות היא שאסור לכוחות הביטחון לעצור או לעכב קטינים מתחת לגיל זה. על כוחות הביטחון לפעול באופן זה כלפי קטינים משתי האוכלוסיות, פלסטינים כמו גם מתנחלים, תוך הקפדה על הליך הוגן והימנעות מעיכוב קטינים מתחת לגיל האחריות הפלילית.