דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

סרט תיעודי קצר מפרויקט ״חמושים במצלמות״ של בצלם יוקרן בפסטיבל ברלין

"אם תחייך העולם יחייך אליך״ נוצר בעבודה שיתופית של יוצרי קולנוע ומשפחה של צלמים מתנדבים מחברון

״אם תחייך העולם יחייך אליך״, סרט תיעודי שיתופי שיצרו משפחת אל-חדאד מחברון, איהאב טרביה ויואב גרוס, יוצרי קולנוע ואנשי פרויקט ״חמושים במצלמות״ של ארגון בצלם, יוקרן בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בברלין, במסגרת תחרות הסרטים הקצרים.

הסרט מתעד לילה חורפי אחד בחיי משפחת אל-חדאד. קבוצת חיילים מגיעה לבית המשפחה בחברון לערוך חיפוש לילי שגרתי, שסיבתו איננה ידועה לבני המשפחה. דיאא ושדא, אח ואחות, לוקחים את המצלמה הביתית ומתעדים את הלילה לכל אורכו. החיילים מעמידים את דיאא מול הקיר - ואומרים שלא ילכו עד שיפסיק לחייך.


צפו בקדימון לסרט

לקראת ההקרנה אמר יואב גרוס, מנהל מחלקת הוידאו של בצלם: ״המצלמות של בצלם מוכרות בעיקר בזכות התיעוד הישיר של עוול והפרות חוק. המצלמה של משפחת אל חדאד מצליחה להעביר משהו מעבר למראות שבדרך כלל רואים דרך העדשה של בצלם. היא מעניקה לנו את ההזדמנות להכיר באופן בלתי אמצעי את השגרה היומיומית של החיים תחת שליטת הצבא הישראלי, ולאמץ לרגע את נקודת המבט של האחר והשונה״. איהאב טרביה, רכז פרויקט "חמושים במצלמות": ״ברגע שקיבלנו לארכיון הוידאו של בצלם את הצילומים ממשפחת אל-חדאד, היה ברור לנו שיש בחומר הזה איכות קולנועית. משהו בהעברת המצלמה מיד ליד, ובהעמדות הספונטניות שלה אל מול הסיטואציה תפס אותנו ועודד אותנו לקחת את התיעוד הגולמי ולהפוך אותו לחוויה דוקומנטרית לכל דבר״.