דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בצלם לפצ"ר: יש לחקור גם אירועי פציעה קשים מירי חיילים בשטחים

עדכון: חקירת מצ"ח בדבר נסיבות מותו של מוחמד עספור נפתחה מיד לאחר שמת מפציעתו, ב-13.7.14 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי תיק החקירה נסגר ללא הגשת כתב אישום. ב-7.3.13. ביום 14.11.13 עדכנה הפרקליטות הצבאית את בצלם כי ייפתחו חקירות מצ"ח לעניין נסיבות פציעותיהם של מוחמד אל-כורדי, ג'יאהד אל-קאדי ומחמוד עוואד, אך לא תפתח חקירה לבירור פציעתו של עודיי סלאח כיוון שלטענת הצבא הירי שממנו נפצע תאם את הוראות הפתיחה באש. ביום ה-28.11.13 מת מפצעיו מחמוד עוואד.

בעקבות מותו מפצעיו הבוקר של מוחמד עספור, פנה ארגון בצלם פנה לפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל דני עפרוני, בדרישה חוזרת לחקירה מיידית של מקרי פציעה חמורים של פלסטינים מירי חיילים בגדה המערבית. לפני יומיים העביר בצלם לפצ"ר רשימה של חמישה פלסטינים שנפצעו בידי חיילים בעת האחרונה, שכללה את עספור, שנפגע בראשו מכדור מתכת מצופה גומי.

במכתבה, מציינת מנכ"לית בצלם, ג'סיקה מונטל כי עתה, משנפטר עספור, מדיניות החקירות הקיימת מחייבת פתיחת חקירה על נסיבות מותו, כשבועיים לאחר מעשה. אין ספק כי אפקטיביות החקירה נפגעה בשל עיכוב זה. לא פעם התריע בצלם בפני רשויות הצבא על הסכנה שבחריגה מהוראות הפתיחה באש בשימוש באמצעי זה, ולכן על החקירה לבחון לא רק את הנסיבות המיידיות של האירוע, אלא גם את ההנחיות שניתנו לשימוש בכדורי מתכת מצופים גומי באירוע, כמו גם את הצעדים שננקטו על מנת להבטיח את בקיאות החיילים בהנחיות ואת אחריות הפיקוד לירי.

פינויו של מוחמד אל-כורדי, בן 13, שנפצע מירי חי של הצבא בחזהו וברגלו במחנה הפליטים עאידה שבמחוז בית לחם. צילום: סוהא זייד, בצלם
פינויו של מוחמד אל-כורדי, בן 13 (במרכז התמונה) שנפצע מירי חי של הצבא בחזהו וברגלו במחנה הפליטים עאידה שבמחוז בית לחם. צילום: סוהא זייד, בצלם

נוסף, הארגון חזר על הדרישה לחקירה מיידית של ארבעת המקרים הנוספים שפורטו. פציעתו ומותו של מוחמד עספור הם ההמחשה הטובה ביותר למלאכיותיות ההבחנה בין מקרי הרג ובין מקרי פציעה חמורים. מדוע עצם מותו של אדם יעלה חשד להתנהגות שאינה כדין המחייבת בפתיחת חקירה מיידית מבלי שפציעתו הקשה של אדם תעלה חשד דומה?

אמנם, המדיניות המוצהרת של הפרקליטות הצבאית היא שחקירת מצ"ח תיפתח באופן אוטומטי רק במקרי מוות של פלסטיני שלא היה מעורב בלחימה בגדה המערבית. אולם, מהמידע שבידינו על אירועי הפציעה הקשים שפורטו, עולה חשד לירי בלתי חוקי שבאותה המידה עלול היה לגרום גם למוות. נסיבות האירועים הללו אינן, על פניהן, שונות מאוד מנסיבות אירועים דומים אחרים שהסתיימו במוות, וההיגיון התקף לפתיחת חקירה על אירוע מוות בעקבות ירי בלתי חוקי – הרצון למצות את הדין עם היורים, להרתיע את החיילים ולמנוע את הישנותם של מקרי ירי בלתי חוקיים – צריך להיות תקף גם לגבי מקרים אלו.

בצלם מציין במכתבו כי גם ועדת טירקל, שבחנה את מנגנוני הבדיקה והחקירה בישראל של תלונות וטענות בדבר הפרות של דיני הלחימה על פי המשפט הבינלאומי, קבעה בדו"ח שהוגש ביום ה-6.2.13 כי על הצבא לפתוח בחקירה לא רק במקרי מוות אלא גם במקרים של פציעה קשה בגדה המערבית.

המקרים הנוספים שלגביהם דרשנו חקירת מצ"ח:

  1. ביום שני, ה-25.2.13, בסביבות השעה 16:00 נפגע במחנה הפליטים עאידה, סמוך לקבר רחל, הנער מוחמד אל-כורדי, בן 13 וחצי, מפגיעת כדור חי (ככל הנראה "טוטו"). הוא נפצע באופן קשה בחזהו וברגלו. הוא הועבר לטיפול בבית החולים אל-חוסיין בבית ג'אלא. מצבו הרפואי השתפר מעט, אך כשיתייצב יותר, הוא עתיד לעבור שני ניתוחים להוצאת הקליעים שבגופו.
  2. בהמשך אותו היום, בסביבות השעה 20:00, נפצע הנער עודיי סאלח, בן 16, גם כן במחנה הפליטים עאידה, לא רחוק מן המקום שבו נפצע אל-כורדי. הוא נפצע באופן אנוש מפגיעת כדור בראשו (ככל הנראה "טוטו"). סאלח נפצע קשה ופונה לבית החולים אל-חוסיין בבית ג'אלא ומשם הועבר לבית החולים הדסה עין כרם. מצבו הרפואי הנוכחי ממשיך להיות קשה מאוד, והוא מחוסר הכרה.
  3. ביום שישי, ה-1.3.13, בסביבות השעה 16:00, נפצע קשה מחמוד עוואד, בן 24, בסמוך למחסום קלנדיה. הוא נפגע בראשו, ככל הנראה מכדור מתכת מצופה גומי. זמן קצר לאחר שהגיע לבית החולים ברמאללה, הועבר עוואד לבית החולים הדסה עין כרם, בשל    חומרת פציעתו. הוא סובל מריסוק בגולגולת ועבר ניתוח של כשמונה שעות, אולם מצבו עדיין קשה כי הקליע עדיין תקוע בתוך ראשו (ב- 28.11.13 מת מחמוד עוואד מפצעיו).
  4. באותו היום, בסביבות השעה 17:00, נפצע ג'יהאד אל-קאדי, עיתונאי בן 23, סמוך לכלא עופר. הוא נפגע בבטנו, מירי חי של כוחות הבטחון. הוא פונה למרכז הרפואי ברמאללה, שם הוא נמצא בטיפול נמרץ.