דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חשד שהירי ממנו נהרגה ברצועה פעוטה בת שנתיים ושמונה חודשים היה בלתי חוקי. סגירת מעבר כרם שלום היא ענישה קולקטיבית אסורה

בית משפחת אבו סב'ח'ה היום. צילום: מוחמד סבאח, בצלם
בית משפחת אבו סביח'ה היום. צילום: מוחמד סבאח, בצלם.

מבדיקה ראשונית שערך בצלם עולה כי בתגובה על הירי מעזה שממנו נהרג אתמול האזרח הישראלי סלאח אבו לטייף, בין היתר ירה טנק שלושה פגזים על בית משפחת אבו סביח'ה, בן שתי קומות, הנמצא בשטח חקלאי במחנה הפליטים אל-מר'אזי במרחק של כ-500 מטרים מגדר המערכת. בהפגזה נהרגה הפעוטה חלא אבו סביח'ה, בת שנתיים ושמונה חודשים, בעת שהיתה בחצר ביתה. דודתה ושניים מבני דודה הקטינים נפצעו. לדברי המשפחה בעבר הצבא התריע על פעילות מבצעית באזור באמצעות כריזה והורה לתושבים להתפנות. אולם, לירי אתמול לא קדמה כל התרעה כזו.

לבצלם לא ידוע מה הייתה הסיבה להפגזת בית המשפחה. לדברי דודה של הפעוטה, שהיה בחוץ במהלך הירי, לא התקיימה במקום פעילות של חמושים פלסטינים באותה עת. בהודעת דובר צה"ל לא צוין מה היתה מטרת ההתקפה מלבד תיאור לקוני לפיו ההתקפה במרכז הרצועה כוונה אל "מוקד פעילות טרור ותשתית טרור". כמו כן נאמר בהודעה כי "זוהו פגיעות מדויקות במטרות" אולם, ככל הידוע לבצלם כל הנפגעים בהתקפה היו ארבעת בני המשפחה. הצבא לא התייחס בהודעתו לתוצאותיה החמורות של ההתקפה.

ירי מכוון על בית אזרחי מאוכלס, מבלי שניתנה לתושבי הבית כל אזהרה ומבלי שהצבא ווידא כי התושבים התפנו, כפי שנראה שאירע במקרה זה, הוא בלתי חוקי. על הצבא לפתוח לאלתר בחקירת האירוע, במסגרתה יש לחקור את האחראים הישירים להפגזה ואת הדרג הפיקודי שהורה עליה.

בית משפחת אבו סבח'ה היום. צילום: מוחמד סבאח, בצלם
בית משפחת אבו סבח'ה היום. צילום: מוחמד סבאח, בצלם

כמו כן, הצבא סגר אתמול את מעבר כרם שלום ואסר על יצוא 16 טונות של תותי שדה ומאה אלף יחידות פרחים שיועדו לאירופה ושבהם תלויה פרנסתן של מאות משפחות. החקלאים יאלצו למכור את התוצרת ברצועה במחירי הפסד. בנוסף, נאסרה הכנסתם של מאות אלפי טונות של דלקים עבור תחנת החשמל והמגזר הפרטי, כך לפי נתוני ארגון גישה. זאת בעת שברצועה שורר מצב הומניטרי קשה וקיים בה מחסור חמור בחשמל ובדלקים ובשעה שנזקי הסופה טרם שוקמו.

סגירת המעבר מהווה ענישה קולקטיבית של כל תושבי הרצועה בניגוד לכללים בסיסיים של צדק ומשפט.