דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

קצין ירה רימון גז על צלם מתנדב של בצלם ופצע אותו

עדכון: ב-10.12.13 עדכנה הפרקליטות הצבאית את בצלם כי נפתחה חקירת מצ"ח לבירור נסיבות האירוע.

האירוע שתועד בוידאו ממחיש שלמרות הכחשות הצבא, ירי רימוני גז בכינון ישיר ממשיך לסכן חיים

בבוקר יום רביעי שעבר, 27.11.2013, תיעד מוחמד עווד (אבו אחמד) צלם מתנדב של בצלם ותושב העיירה בית אומר, עימותים בין צעירים לחיילים שהיו ליד ג'יפ צבאי בכניסה לעיירה. בקטע הראשון שצילם נראית אבן נוחתת ליד החיילים, וקצין יורה מטח רימוני גז ממטול מסוג "רינגו". לאחר מכן הוא טוען את המטול ברימונים נוספים, ולאחר שאבן נוספת נוחתת בקרבת הג'יפ, נראה הקצין יורה עוד רצף רימונים לאיזור בו עמדו מיידי האבנים, מעבר לנקודה שבה עמד צלם בצלם:


בקטע המצולם השני, נראה בווידיאו הקצין יורה מספר רימונים בקשת, אל אזור מעל ומאחורי הנקודה בה עמד צלם בצלם. לאחר מכן הוא נראה מסיט את המטול לכיוונו של אבו אחמד, ויורה רימון אלומיניום שפגע בו בחזהו אבו אחמד פונה לטיפול רפואי במרפאה בעיירה ולאחר מכן בבית החולים עאליה בחברון, משם שוחרר לביתו מאוחר יותר כשהוא סובל מחבלות.

יש להדגיש כי לא מדובר במקרה חריג, אלא בפרקטיקה שגרתית של חיילים ושוטרי מג"ב בגדה המערבית. הירי הישיר של רימוני גז על אנשים גבה כבר את חייהם של שניים, ופצע עשרות בני אדם בשנים האחרונות. למרות זאת, הצבא מכחיש את קיומה של התופעה ונמנע מהתמודדות מערכתית איתה. מעבר לכך, בצלם יעביר את החומר לפרקליטות לעניינים מבצעיים בדרישה לפתוח בחקירת מצ"ח נגד הקצין ולמצות עימו את הדין.

ככל הידוע לבצלם, עד היום לא הועמד לדין אף איש כוחות ביטחון בגין פגיעה שנגרמה מירי רימוני גז בכינון ישיר. חקירת המצ"ח בנוגע לנסיבות מותו של באסם אבו רחמה, שנהרג באפריל 2009, נסגרה בספטמבר 2013 מחוסר ראיות. חקירת מצ"ח בנוגע להריגתו של מוסטפא תמימי בדצמבר 2011, לפני כמעט שנתיים נפתחה מיד לאחר האירוע, אולם הפרקליטות עדיין לא קיבלה החלטה בתיק. גישה סלחנית זו של הצבא להפרה חוזרת ונשנית של החוק ושל פקודות הצבא מאפשרת את המשך ירי רימוני הגז בכינון ישיר ומסכנת חיים.

.בסדרת תמונות סטילס מהסרטון נראה בבירור רימון הגז במעופו הקליקו לצפייה בסדרה המלאה