דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הפצ"ר סגר את תיק החקירה על הריגתו של באסם אבו רחמה

ארבע וחצי שנים לאחר הריגתו של באסם אבו רחמה מירי רימון גז בכינון ישיר ומטווח קצר, שתועד משלוש זוויות צילום שונות, הודיעה המדינה כי תסגור את תיק החקירה מחוסר ראיות

הפרקליט הצבאי הראשי (פצ"ר) אלוף דני עפרוני החליט לסגור את תיק החקירה בנוגע לנסיבות הריגתו של תושב הכפר בילעין באסם אבו רחמה מחוסר ראיות. הפצ"ר קיבל את ההחלטה בסוף יולי, והיא נמסרה רק לאחרונה לבג"ץ במסגרת הודעה מעדכנת של פרקליטות המדינה בעתירה שהוגשה על ידי אמו של באסם אבו רחמה, סובחייה, יחד עם מועצת הכפר בילעין והארגונים בצלם ויש דין. בהודעה כתבו עו"ד מיכל מיכלין-פרידלנדר, סגנית בכירה בפרקליטות המדינה, ועו"ד אודי איתן, עוזר לפרקליט המדינה, כי גם המשנה לפרקליט המדינה לשעבר, עו"ד יהושע למברגר, הגיע לאותה מסקנה.

באסם אבו רחמה בן ה-30, תושב הכפר בילעין שסיפורו הונצח בסרט 'חמש מצלמות שבורות', נהרג באפריל 2009 מפגיעת רימון גז בעל טווח מוגדל בחזהו במהלך הפגנה נגד גדר ההפרדה בכפרו, בילעין. שלושה סרטוני וידאו שצולמו בהפגנה הוכיחו כי אבו רחמה היה מצידה המזרחי של הגדר, לא נהג באלימות ולא סיכן את החיילים בכל דרך, וניתוח של תיעוד הווידיאו על ידי מומחי הדמייה העלה כי הירי התבצע בכינון ישיר: הרימון נורה ישירות לעברו של המפגין, בניגוד להוראות הפתיחה באש.


סינכרוניזציה של שלושת הסרטונים המתעדים את הירי בבאסם אבו רחמה על אותו ציר זמן

המדינה לא פירטה בתגובתה מה היו הנימוקים להחלטה לסגור את התיק, מעבר לאמירה הלקונית כי "אין די ראיות, במידה הנדרשת בפלילים, לצורך נקיטת הליכים משפטיים כנגד מי מהחיילים המעורבים באירוע". כך, לא נמסר כל מידע על הממצאים שהניבה החקירה, שלטענת המדינה ננקטו בה "פעולות חקירה מקיפות ומעמיקות", או על אודות הגירסאות שסיפקו החיילים שנחקרו. כמו כן לא פורט תוכן חוות הדעת שניתנו, לפי הודעה, על-ידי מומחים ממשטרת ישראל ומהצבא, ומה הייתה פרשנותם לממצאים שעלו מסרטוני הוידאו. מאז הריגתו של אבו רחמה ניהלה משפחתו, בסיוע הארגונים יש דין ובצלם, מאבק מתמשך לבירור האמת ולמיצוי הדין עם האחראים להריגתו של בנם, אל מול הסחבת שבה נקטה הפרקליטות הצבאית. עקב סירובו הראשוני של הפצ"ר דאז לפתוח בחקירת מצ"ח, התעכבה פתיחת החקירה בשנה וחצי. מאז נפתחה החקירה, לפני למעלה משלוש שנים, נמשכה הסחבת. רק עתירה לבג"ץ הביאה סוף סוף להכרעה בתיק.

עו"ד אמילי שפר מהצוות המשפטי של יש דין אמרה בתגובה להודעת המדינה כי "ההחלטה לסגור את תיק הריגתו של באסם אבו רחמה לא מתקבלת על הדעת, במיוחד לנוכח חוות הדעת של המומחים שקבעה כי הירי בוצע בכינון ישיר ומטווח קרוב. למרות ששלושה סרטוני ווידיאו תיעדו את הריגתו של באסם, מצ"ח והמשטרה נכשלו בפיענוח הגורמים למותו של מפגין לא חמוש. התנהלות גורמי אכיפת החוק בתיק זה היא הוכחה נוספת לאוזלת היד של הרשויות במקרים בהם הנפגעים הם פלסטינים ומעבר לכך אף נראה, כי לא קיים רצון להגיע לחקר האמת ולהבאת האשמים לדין אפילו במקרים קיצוניים כמו זה, בהם קיימות ראיות חותכות וברורות. משפחתו של באסם, יחד עם הארגונים בצלם ויש דין, תמשיך להיאבק עד להבאת האשמים במותו לדין."

עו"ד יעל שטיין, מנהלת המחקר של בצלם אמרה בתגובה כי "הסחבת הבלתי נסבלת שבה נקטו הרשויות בפרשה, והעובדה שהחלטת הפצ"ר התקבלה רק בעקבות עתירה לבג"ץ, מבהירה שוב כי על הפרקליטות הצבאית ליישם לאלתר את המלצות ועדת טירקל. בין השאר יש לקבוע לוחות זמנים מוגדרים וקצרים לכל שלבי החקירה, ולוודא ששהודעות הגורמים החוקרים על החלטות שהתקבלו יכללו את הנימוקים להן, באופן שיאפשר הגשת ערר אפקטיבי".