דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תיעוד וידיאו: מתנחלים מציתים מחסן בכפר עסירה אל קיבלייה, 200 מטר מעמדה צבאית

לידי בצלם הגיע תיעוד וידאו ממצלמת אבטחה שבו נראים מתנחלים רעולי פנים כשהם מציתים מחסן בכפר עסירה אל קיבלייה שבצפון הגדה. למחסן נגרם נזק קל. ההצתה התרחשה שלשום, 18.6.2013, בסביבות השעה 07:00 בבוקר. מתנחלים קיבלו אחריות על ההצתה בדיווח באתר "הקול היהודי". כמאתיים מטרים מהמחסן שהוצת נמצאת עמדה צבאית שככל שידוע לבצלם מאוישת 24 שעות ביממה. העמדה חולשת על אתר ההצתה, וכל תנועה בשטח גלוייה לחיילים המוצבים בה.

במחסן שהוצת אוחסנו כלי עבודה המשמשים לבניית מאגר מים משותף לעסירה ולכפרים הסמוכים עוריף ומאדמא, במימון הסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי USAID, והוא ממוקם בשטח B, על אדמה בבעלות פרטית של תושב הכפר. אתר העבודות מרוחק כחמש מאות מטרים מבתי הכפר עסירה, וכקילומטר מהמאחז המערבי ביותר של יצהר, שכונת שלהבת.

בשבועות האחרונים דיווחו תושבי המקום על מספר מקרי חבלה והשחתה באתר העבודות, והמועצה המקומית ומנהלי הפרויקט פנו בתלונות למת"ק הפלסטיני. אתמול (19.6.13) ארגנו מתנחלים מיצהר המתנגדים לפרויקט צעדה לכיוון האתר. עובדי האתר דיווחו לבצלם כי התפנו ממנו בהוראת הצבא, לקראת ההפגנה. מדיווחים שמסרו מתנדבי בצלם בכפר עולה כי הצבא הצליח למנוע מהמתנחלים להגיע עד בתי הכפר עסירה.

אירוע זה, כמו שורה ארוכה של אירועים לפניו, מעורר שאלות קשות אודות נכונות כוחות הביטחון לספק לפלסטינים הגנה מפני אלימות מתנחלים. לאחרונה החליטה ועדת השרים לענייני חקיקה להכריז על הפעולות המכונות "תג מחיר" כעל "התאחדות בלתי מותרת". הכרזה כזו תאפשר לנקוט צעדים חמורים נגד המבצעים פעולות אלה. אולם, לרשותן של רשויות אכיפת החוק עומדים שורה של אמצעים חוקיים, שהן נמנעות להשתמש בהן. בין השאר, מן הראוי שרשויות החקירה ואכיפת החוק ינקטו בפעולות אכיפה בסיסיות כמו:

  • ביצוע חקירה רצינית בתלונות על פגיעה חוזרת ברכוש
  • הנחיות חד משמעיות לחיילים בשטח לעכב מתנחלים התוקפים פלסטינים ורכושם, להעבירם למשטרה ולהעיד נגד התוקפים.
  • תפיסה מיידית של צילומי מצלמות האבטחה של יצהר שיאפשרו לאתר את המשתתפים בהצתה, לפני שיימחקו.

בצלם יעביר את התיעוד שברשותו למשטרה בדרישה לפתיחת חקירה לבירור זהות המציתים ולמעצרם. בנוסף, ידרוש בצלם מהצבא לברר אם בעמדה נכחו אותה שעה חיילים ואם כן, מדוע לא פעלו כדי לעצור את המציתים.