דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בצלם שב ודורש מהצבא לאסור על השימוש בכלבים לתקיפת אזרחים

עדכון: ב-29.7.13 נמסר לבצלם מלשכת היועץ המשפטי לאוגדת איו"ש כי הטענות שהעלה בצלם בפנייתו נבחנות וכי עם סיום הבחינה תועבר לבצלם תשובה לפניה. נכון לאוקטובר 2014 טרם התקבלה התשובה. במקביל עדכנה הפרקליטות לעניינים מבצעיים את בצלם כי נפתחה חקירת מצ"ח לבירור נסיבות האירוע. נכון לאוקטובר 2014, על פי הידוע לבצלם, החקירה עודנה מתנהלת.

חיילים וכלבים של יחידת עוקץ. צילום: דובר צה''ל, מתוך ויקיפדיה.
חיילים וכלבים של יחידת עוקץ. צילום: דובר צה"ל, מתוך ויקיפדיה.

בצלם פנה ליועץ המשפטי לאוגדת איו"ש, בדרישה לאסור לאלתר על השימוש בכלבים לתקיפת אזרחים פלסטינים לא חמושים. זאת, בעקבות אירוע שבו הותקפו שני פלסטינים שניסו להיכנס לעבוד בישראל, על ידי כלבים אשר נלוו לכוח צבאי שעצר אותם. במכתבה אמרה מנכ"ל בצלם, ג'סיקה מונטל, כי "שימוש בכלבי תקיפה כלפי אזרחים בנסיבות אלה הוא פסול מיסודו ואינו מוסרי. מדובר באמצעי מסוכן שלא ניתן לשלוט בו, שמטיל אימה על ציבור רחב ואשר גרם עד כה לפגיעה חמורה באזרחים".

מתחקיר האירוע שערך בצלם עולה, כי ביום רביעי, ה-15.5.13, בסביבות השעה 19:00, הגיעו שלושה צעירים פלסטינים, תושבי העיירה בית אולא, לגדר ההפרדה הסמוכה לעיירה. לשלושה אין היתרי כניסה לישראל והם התכוונו לעבור את הגדר לצורכי עבודה. על פי התחקיר, כוח צבאי זיהה את השלושה, קרא להם לעצור וביצע ירי. לאחר ששמעו את הירי, החלו השלושה להימלט בחזרה לכיוון העיירה. במהלך מנוסתם, שניים מהם הותקפו על ידי כלבים, אשר, על פי החשד, שולחו על ידי החיילים לשם כך והשלישי נפגע ברגלו מכדור מתכת מצופה גומי שנורה לעברו. שני הצעירים שהותקפו על ידי הכלבים נזקקו לטיפול מיידי ופונו באמבולנס צבאי למרכז הרפואי ע"ש ברזילי באשקלון. למחרת נחקרו במשטרה ושוחררו לביתם עם זימון להישפט בבית המשפט הצבאי בעופר. הצעיר השלישי שוחרר כעבור מספר שעות מבלי שנחקר.

רקע על שימוש בכלבים נגד אזרחים

מקרה זה מצטרף לעשרה מקרים קודמים שתיעד בצלם במהלך השנתיים האחרונות, שבהם תקפו כלבים בשימוש הצבא 11 אזרחים פלסטינים: בחמישה מהמקרים, כלבים תקפו פלסטינים שניסו להיכנס לישראל למטרות עבודה; במקרה אחד כלב תקף מפגין פלסטיני ובמקרה נוסף, הותקף צעיר פלסטיני שנקלע לעימותים בין צעירים אחרים לבין הצבא; בשלושה מקרים נוספים, כלבים תקפו אזרחים, בהם אישה בת 88, במהלך פעילויות צבאיות באזורי מגורים.

מתשובות שקיבל בצלם מהפרקליטות הצבאית באשר לשניים ממקרי העבר לגביהם פנה בדרישה כי תיפתח חקירת מצ"ח, עולה כי הצבא ממשיך להשתמש בכלבים באירועים שבהם מעורבים אזרחים, למעט לפיזור הפגנות. על-פי התשובות בדיקת הצבא מתמקדת באופן השימוש בכלבים, ולא בעצם השימוש בהם. התשובות התמקדו רק בכשלים מקצועיים שאירעו בשני המקרים, ולא בעצם המדיניות המאפשרת תקיפת אזרחים לא חמושים באמצעות כלבים.

כך למשל, מסרה הפרקליטות הצבאית בנוגע לאירוע שבו כלב תקף מפגין בכפר קדום במארס 2012 כי לאחר בדיקת המקרה הוחלט שלא לפתוח בחקירה, שכן "משך הזמן הארוך שלקח לשחרר את הכלב מידו של המתלונן, נגרם כתוצאה מיידוי אבנים לעבר הלוחם שניסה לשחרר את נשיכת הכלב, בעיטות המפגינים בכלב ותזוזה תמידית של המתלונן, אשר גרמו לכלב לנעילה חזקה יותר של הנשיכה ולחידושה, והעובדה שהלוחמים לא חבשו מסיכות גז, כאשר במקום שוחרר גז מדמיע [על ידי החיילים]". במקרה אחר שבו כלב תקף אישה ובנה הקטין במהלך פעולת מעצר בבית בעיירה איד'נא בדצמבר 2011, מסרה הפרקליטות הצבאית כי במהלך הפעולה "התרחשה שגיאה מקצועית של הכוח בפיקוד על הכלב" ועל כן הוחלט שלא לפתוח בחקירת מצ"ח.

מתשובות אלה משתמע, כי מבחינת הצבא, שיטת הפעולה הכוללת שימוש בכלבים העלול לגרום, במכוון או שלא במכוון, לפציעה חמורה של אזרחים לא חמושים, היא לגיטימית. עם זאת, לגבי שני המקרים, מסרה הפרקליטות הצבאית לבצלם, כי סוגיית השימוש בכלבים, הן ב"פעולות מעצר" והן "במהלך הפרות סדר", נידונה לאחרונה. באשר לאירוע שיסוי הכלב במפגין, נמסר כי "לאור האירוע בוצעה הפקת לקחים וגובשו הנחיות חדשות לעניין שימוש בכלבי תקיפה במהלך הפרות סדר". ואכן, זמן קצר לאחר האירוע, אשר תועד בווידיאו על-ידי צלם מתנדב של בצלם, פורסם בתקשורת כי הצבא החליט להפסיק את השימוש בכלבים לפיזור הפגנות בגדה. לעומת זאת, מהאירוע שתועד במאי האחרון עולה כי הצבא ממשיך להשתמש בכלבים לתקיפת עובדים פלסטינים המנסים להיכנס לישראל ללא היתרים.