דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מצ"ח חוקרת: חיילים היכו עצור, מפעילי מצלמת האבטחה שיבשו את התיעוד, גורמי החקירה טייחו

עדכון: ב-27.5.13 פנה בצלם לפרקליטות הצבאית ולמח"ש בדרישה כי תיפתח חקירה לבחינת התנהלותם של החיילים ושוטרי המג"ב באירוע. למחרת, ה-28.5.13 מסרה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי נפתחה חקירת מצ"ח לבירור הטענות. במקביל נפתחה חקירת מח"ש. ב-29.12.13 נמסר לבצלם ממח"ש כי הוחלט להעמיד חשוד בתיק לדין פלילי, בפני בית הדין למשמעת של משטרת ישראל, בגין עבירה של שימוש בכח שלא כדין. ב-30.3.14 נמסר לבצלם מהפרקליטות הצבאית כי שני חיילים, אשר נמצא כי הפעילו כוח מעבר לנדרש במסגרת השתלטות על המתלונן, אשר התנגד למעצרו, יטופלו בהליך של דין משמעתי. 

צעיר פלסטיני, שהיה במעצר במשך חודש, שוחרר בעקבות חשיפת הסרטון

המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) תפתח בחקירת אירוע חמור שבמהלכו היכו חיילים ושוטרי מג"ב צעיר פלסטיני בעת שעצרו אותו. האירוע תועד במצלמת האבטחה של ההתנחלות עפרה, אולם מפעילי המצלמה הסיטו את המצלמה ממוקד האלימות, ככל הנראה כדי לשבש את התיעוד, וצילום הווידיאו של המעצר לא הועבר לסניגורו של העצור במשך חודש כמעט, שבמהלכו הוחזק במעצר. ההודעה על פתיחת החקירה נמסרה לבצלם היום, לאחר פנייה דחופה של הארגון מאתמול בדרישה לחקור את מעשי האלימות, ואת החשדות לשיבוש הליכים ולאי-דיווח על עבירה של הגורמים שהיו מעורבים בתיעוד או ידעו עליו.


תיעוד הויידיאו של המעצר האלים (באדיבות משרד עו"ד גבי לסקי).

האירוע התרחש בכפר סילוואד שמזרחית לרמאללה בתאריך 26.4.2013, אולם תיעוד הווידיאו נחשף רק לאחר שהעציר, מוחמד דאר סעד מהכפר אל-מזרעה א-שרקייה, הוחזק במעצר במשך חודש כמעט, ורק לאחר מאמצי עורך דינו, נרי רמתי ממשרד עו"ד גבי לסקי. עם חשיפת תיעוד הווידיאו נסוגה התביעה הצבאית מהטענה כי דאר סעד יידה אבנים, והוא שוחרר.

בפנייתו בבקשה לפתיחת חקירה פלילית מסר בצלם כי ברור שצילום המעצר האלים נצפה על ידי מספר גורמים שונים עד שהגיע לידי עו"ד רמתי. זאת, החל במפעילי המצלמה, עבור ברבש"צ ההתנחלות עפרה וכלה בחוקרי המשטרה ובתביעה הצבאית, שנודע לה על האלימות בשבוע שעבר. על גורמים אלה היתה מוטלת החובה להעביר את התיעוד לרשויות האכיפה המתאימות ולדרוש כי האלימות הקשה שנראית בו תיחקר, והימנעותם מדיווח כזה מעלה חשדות כבדים לשיבוש הליכים. כמו כן, חיילים וקצינים ששהו בשטח היו עדים גם הם לאלימות, אולם איש לא דיווח עליה לגורמי אכיפת החוק בזמן אמת, כפי שמתחייב מהחוק ומפקודות הצבא.

בצילום נראים צעירים פלסטינים באיזור הכניסה לכפר סילוואד. בשלב מסוים (00:15) נראה בתיעוד חייל עוצר את דאר סעד, מפיל אותו לקרקע ומתחיל להכותו. שני חיילים מצטרפים ומתקיפים את העציר השכוב על הקרקע באגרופים ובבעיטות. המצלמה מוסטת אז בפתאומיות לכיוון אחר, שבו אין כל התרחשות רלבנטית. בהמשך, המצלמה חוזרת להתמקד בחיילים המעלים את העציר לג'יפ (דקה 1:30) אולם ברגע שבו קולטת העדשה שני חיילים תוקפים את העציר בבעיטה ובמכות, מפעיל המצלמה יוצא ב"זום אאוט", והתיעוד משתבש. בדקה 05:17 נראה גם שוטר מג"ב בועט בדאר סעד בעודו אזוק ומועלה לג'יפ, גם אז מועברת המצלמה למצב של זום אאוט שאינו מאפשר להבחין בהמשך האירוע.

השתלשלות הפרשה:

מוחמד דאר סעד. צילום: איאיד חדאד, בצלםדאר סעד נעצר בחודש שעבר במהלך עימותים בין צעירים פלסטינים לצבא בכפר סילוואד ב-26.4.13. הוא נחקר בתחנת משטרת בנימין. בחקירתו הכחיש כי יידה אבנים ומסר כי כי הגיע לאיזור העימותים דקות ספורות לפני שנעצר, מתוך סקרנות. עוד מסר בחקירתו כי הוכה על ידי אנשי כוחות הביטחון שעצרו אותו. חוקרי המשטרה לא טרחו לאמת את האליבי שמסר, או לטפל בתלונתו על אלימות, ובתאריך 5.5.2013 הוגש נגדו כתב אישום בגין יידוי אבנים.

בתאריך 7.5.13 הורה שופט בית המשפט הצבאי בעופר, סא"ל עמי נבון, לעצור את דאר סעד עד תום ההליכים. השופט בחר להסתמך על עדות יחידה שמסר במשטרה חייל מגדוד דוכיפת של חטיבת כפיר, שביצע את המעצר, על אף הסתירה בינה לבין גרסת הנאשם הפלסטיני. זאת, בהסתמך על הלכת בית המשפט הצבאי שלפיה מספיקה הפללה אחת בלבד כדי להחזיק עציר פלסטיני במעצר עד תום ההליכים.

הסניגור עו"ד נרי רמתי ערער על ההחלטה, ובדיון שנערך יומיים מאוחר יותר, ב-9.5.2013, הותיר שופט בית המשפט הצבאי לערעורים, סא"ל צבי לקח, את דאר סעד במעצר, אולם הורה לתביעה הצבאית להשלים את החקירה ולהשיג את תיעוד מצלמת האבטחה, שלפי עדות החייל, העצור השליך עליה אבנים. אולם, גם בדיון שנערך ב-20.5.2013 לא הצליחה התביעה להביא את תיעוד הווידיאו, על אף שחוקר משטרה צפה בו. התובע הצבאי הודה כי "יש קושי להשיג את התמונות מהיישוב הזה" וכי התביעה מנסה לדבר עם הרבש"צ (רכז ביטחון שוטף צבאי) של עפרה.

רק בתאריך 22.5, כמעט חודש לאחר המעצר, הוצג הסרטון בפני הצדדים. כאשר התברר כי תיעוד הווידיאו מאשש את גרסתו של העציר הפלסטיני כי הוכה על ידי החיילים שעצרו אותו, התביעה החליטה למחוק את האישום של זריקת חפצים ולהמירו באישום בהשתתפות בתהלוכה ללא רישיון. דאר סעד שוחרר לאחר שהורשע בעסקת טיעון בעבירה הפעוטה של השתתפות בתהלוכה ללא היתר.