דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

פלסטינים התלוננו שמתנחלים פלשו לאדמתם – ומצאו את עצמם במעצר

שופטת צבאית שיחררה את העצורים לאחר שהוכח כי לא היתה כל עילה למעצר, שלווה באלימות כלפי אחד מהם

שופטת בית המשפט הצבאי בעופר, סא"ל שרון ריבלין, שיחררה ללא תנאי שלושה פלסטינים מחברון שנעצרו על ידי חיילים שהוזעקו לטפל בהסגת גבול של מתנחלים. העצורים, שאכר זרו (תמימי) בנו שהאב א-דין זרו (תמימי) ושוכרי זרו (תמימי), הבחינו ביום רביעי, 24 באפריל, במתנחלים שהגיעו לאדמתם הפרטית ממאחז גבעת גל החולש עליה, כמנהגם בעת האחרונה.


תיעוד הוידאו של המעצר, שנקטע בשל אלימות הקצין

בני המשפחה התקשרו למשטרה, כדי לדווח על הסגת הגבול. שהאב א-דין, מתנדב בפרויקט חמושים במצלמות של בצלם, תיעד בווידאו את מהלך האירוע. לשטח הגיעו חיילים, ובעלי הקרקע הפלסטינים ניסו להסביר להם כי מדובר באדמתם והם מבקשים לסלק ממנה את מסיגי הגבול. החיילים התעלמו מהסברים אלה ובמקום להרחיק את המתנחלים מהמקום עצרו את הפלסטינים והעבירו אותם למשטרת קרית ארבע. במקום לשחרר את העצורים עוד בתחנה, דרשו השוטרים מבני המשפחה להפקיד ערבות כספית במזומן ולהתחייב שלא ייכנסו לאדמתם במשך 15 יום. לאחר שהעצורים עמדו בתוקף על חפותם וסירבו לשלם או לחתום על התחייבות כזו, עצרו אותם השוטרים למשך הלילה.

ביום חמישי, 25 באפריל, התקיים דיון בבית המשפט הצבאי בעופר שבמסגרתו ביקשה התביעה להאריך את מעצרם. בתגובה, הציג בא כוחם של הפלסטינים, עו"ד נרי רמתי ממשרד עו"ד גבי לסקי, את תיעוד המעצר ואת מסמכי הבעלות של שאכר תמימי על הקרקע.

עו"ד רמתי אמר בדיון כי "אדם נמצא בחצר ביתו, נכנס שכנו ומבקש שייצא האדם מחצרו שלו, האדם, מאחר וזוהי חצרו, מסרב, ואף קורא למשטרה על דעת עצמו. זו לא הפעם הראשונה שהוא מתבקש לצאת. הוא הגיש בשבועיים האחרונים הרבה תלונות למשטרה על כך שמפריעים לו להיות בשטחו. מגיעים כוחות רבים, אומר הפולש לכוחות הביטחון שאסור לו להיות שם, והוא אומר שזה ביתו."

השופטת שרון ריבלין קבעה בהחלטתה כי "בהיעדר כל ראיה לכך שלחשודים היה אסור לשהות במקום בו נעצרו, או כי ביצעו באותו מקום מעשה אסור, הרי שלא קיימת כל עילה למעצרם של החשודים." עוד קבעה כי מתיעוד המעצר עולה לכאורה כי ננקטה אלימות מיותרת נגד שאכר תמימי. השופטת העבירה את פרוטוקול הדיון לתובע הצבאי הראשי לצורך בדיקת התנהגות החייל.

מנכ"ל בצלם ג'סיקה מונטל בירכה על החלטת השופטת ואמרה כי "לעיתים קרובות מדי בוחרים שוטרים וחיילים, שאמורים להגן על פלסטינים ועל רכושם כאשר הם מותקפים בידי מתנחלים, להאשים דווקא את הקורבן. במקרה הזה, תושבים שפעלו כפי שכל אזרח שומר חוק היה נוהג והזעיקו את המשטרה כדי שתגן עליהם מפני מתנחלים מסיגי גבול, מצאו את עצמם במעצר, שלווה באלימות של קצין צבא. למזלם, האירוע תועד בווידאו, והם נחלצו מהעמדה לדין."

בידי משפחת זרו מצויים מסמכי בעלות על החלקה, שמתנחלים ממאחז גבעת גל פולשים אליה שוב ושוב. בני המשפחה תיעדו לאחרונה מספר אירועים של הסגת גבול ופגיעה ברכושם, ובין היתר מתנחלים המכניסים לשטחם עדר עיזים. בשבועיים האחרונים מסרו בני המשפחה לתחקירנית בצלם שההתנכלויות התגברו ושעל אף תלונות שהגישו במשטרה לא נקטה האחרונה פעולות כדי להגן על רכושם. השלושה יגישו נגד המתנחלים תלונה נוספת על הסגת גבול, ובצלם יעביר את התיעוד שברשותו לרשויות אכיפת החוק הצבאיות והאזרחיות.