דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

שתי פלסטיניות יישפטו השבוע על השתתפותן בהפגנה לא אלימה

בצלם: חשד לניצול מערכת המשפט הצבאית לדיכוי מחאה לגיטימית ולא אלימה

מחרתיים, ביום שלישי, 9.7.2013, תתקיים בבית המשפט הצבאי בעופר הישיבה הראשונה במשפטן של נרימאן א-תמימי וראנה חמאדה, שנעצרו ב-28.6.13 במהלך ההפגנה השבועית בכפר א-נבי סאלח. ההפגנה לא היתה אלימה ולא יודו בה אבנים. הן הוחזקו במעצר בכלא השרון במשך ארבעה ימים כמעט שלאחריהן הוגש נגדן כתב אישום בגין כניסה לשטח צבאי סגור. מדובר בעבירה שהתביעה הצבאית כמעט שאינה מגישה בגינה כתבי אישום. ראנה חמאדה הואשמה גם בהפרעה לחייל במילוי תפקידו. אזרח זר שנעצר יחד איתן שוחרר עוד באותו הלילה, ונאסר עליו להיכנס לכפר א-נבי סאלח למשך 15 יום.

מתוך תיעוד הווידיאו של מעצר שלושת המפגינים. צילום: שרית מיכאלי, בצלם, 28.6.13
מתוך תיעוד הווידיאו של מעצר שלושת המפגינים. צילום: שרית מיכאלי, בצלם, 28.6.13

עם הגשת כתב האישום, ביקשה התביעה הצבאית להורות על מעצרן של השתיים עד תום ההליכים. השופט רס"ן שחר גרינברג דחה בקשה זו, אולם קיבל את בקשת התביעה הצבאית להטיל על השתיים מעצר בית עד תום ההליכים. לבקשת פרקליטן של השתיים, עו"ד נרי רמתי, עוכב ביצוע ההחלטה. נשיא בית המשפט הצבאי לערעורים, אל"ם נתנאל בנישו, צפוי לפרסם בעת הקרובה את החלטתו בערעור שהוגש לגביה.

ההליכים המשפטיים שהתנהלו מאז מעצרן של השתיים הם חסרי תקדים בהתחשב בכך שמדובר בעבירה פעוטה יחסית: בכתב האישום אין כל טענה כי השתיים נהגו באלימות ושני שופטים צבאיים שצפו בתיעוד הווידיאו של המעצר קבעו כי לא מצאו בו ראיות להתנהגות אלימה ומסוכנת של השתיים. במהלך הדיונים אף הודה התובע הצבאי, רס"ן גלעד פרץ, כי תכלית הבקשה היא, בין היתר, למנוע מהשתיים להשתתף בהפגנות – תכלית פסולה שאיננה יכולה להוות עילת מעצר. על נחישותה של התביעה הצבאית להביא למעצרן של שתי המפגינות תעיד גם העובדה כי פרקליט איו"ש, סגן אלוף מוריס הירש, הופיע בעצמו באחד הדיונים כנציג התביעה.

מנכ"לית בצלם, ג'סיקה מונטל, אמרה כי "התנהלות התביעה הצבאית, ובמיוחד הדרישה חסרת התקדים לעצור מפגינות לא אלימות עד תום ההליכים, מעוררות חשד כי הצבא מנצל את ההליכים המשפטיים כדי למנוע מנרימאן תמימי להמשיך בפעילותה המשותפת עם בעלה באסם, במאבקו של כפרם א-נבי סאלח נגד גזל אדמותיו".

רקע:

נרימאן א-תמימי היא מהפעילות הבולטות במאבקו של הכפר א-נבי סאלח בשלוש השנים האחרונות, נגד הכיבוש ונגד גזל אדמות הכפר ומעין המים שלו בידי מתנחלים. בעלה, באסם תמימי, ריצה עונש של 13 חודשי מאסר לאחר שהורשע בבית המשפט הצבאי בעופר בעבירות של השתתפות בהפגנות בלתי חוקיות והסתה ליידוי אבנים. בנובמבר 2012 הוא נידון לארבעה חודשי מאסר נוספים לאחר שנעצר בהפגנה מול רשת מרכולים ישראלית בשטחים. תמימי הוכר כמגן זכויות אדם על ידי האיחוד האירופי. שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, הביעה את דאגתה מהרשעתו על סמך עדויות שנגבו משני קטינים תושבי הכפר שנחקרו תוך הפרה של זכויותיהם. אחיה של נרימאן א-תמימי, רושדי, נהרג מאש חיה שירו חיילים במהלך עימותים בכפר בנובמבר 2012. חקירת מצ"ח שנפתחה לבירור נסיבות הריגתו עדיין לא הסתיימה. לזוג ארבעה ילדים.

ההפגנות בכפר א-נבי סאלח החלו בדצמבר 2009, במחאה על השתלטות מתנחלים, ככל הנראה מההתנחלות חלמיש, על מעיין אל-קוס ועל אדמות נוספות של התושבים. הצבא ומג"ב מציבים במקום כוחות על-מנת למנוע מהמפגינים להגיע למעיין ולכביש העובר לצידו, המשמש גם מתנחלים, ומנמקים זאת בחשש כי אלה יידו אבנים על מתנחלים. לעיתים מזומנות כוחות הביטחון בולמים את ההפגנה עוד בתוך הכפר.

מזה כשלוש שנים מתעד בצלם את הדיכוי האלים של ההפגנות בכפר, המתקיים גם כאשר המשתתפים בהן לא מיידים אבנים. במסגרת דיכוי זה, מנצל הצבא גם כלים משפטיים כמו הוצאת צווים המגדירים את אדמות הכפר כשטח צבאי סגור בכל יום שישי, למשך פרקי זמן ממושכים של עד חצי שנה, וכן העמדה לדין של מארגני ההפגנות. עד עכשיו כללו כתבי אישום האלה עבירות של אלימות או הסתה לאלימות. במקרה הנוכחי אין כל טענה כזו.