דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חמישה מקרי פגיעה במוסקים והשחתת מטעי זיתים מתחילת השבוע

ריבוי האירועים מעורר את החשש שכוחות הביטחון לא נערכו כראוי להגן על מוסקים פלסטינים ורכושם מפני אלימות מתנחלים

בין התאריכים 7.10.12- 10.10.12, תחילת עונת המסיק, תיעד בצלם חמישה מקרים של פגיעה בחקלאים פלסטינים ובעצי הזית שלהם, באזור רמאללה ושכם. בשני מקרים תקפו מתנחלים חקלאים שמסקו עצי זית וגרמו נזק ליבולם. כמו כן התגלו בשלושה מקרים מטעי זיתים שהושחתו או שהיבולם נגנב, ככל הנראה על ידי מתנחלים. מעשי התקיפה הישירה שתיעד בצלם התרחשו בנוכחות חיילים/אנשי כוחות הביטחון. כל האזורים שבהם התגלתה הפגיעה בעצים ידועים ומוכרים לכוחות הביטחון כאזורים שחשופים להתנכלויות חוזרות ונשנות של מתנחלים.

ריבוי מקרי הפגיעה מתחילת עונת המסיק מעורר את החשש שכוחות הביטחון לא נערכו כראוי למילוי חובתם להגן על מוסקים פלסטינים ורכושם מפני אלימות מתנחלים. בשתי ההתקפות של מתנחלים על מוסקים נראה שהכוחות בשטח לא יישמו את ההנחיות הברורות של הצבא ואת פסיקת בג"ץ האוסרות סגירת שטחים בפני חקלאים פלסטינים ועל והרחקת חקלאים פלסטינים שמותקפים על ידי מתנחלים. על המשטרה והצבא לחקור את כל המקרים, ולבחון גם את עמידתם של חיילים מנגד בעת תקיפות של מתנחלים.

להלן רשימת האירועים בסדר כרונולוגי:

ג'ומעה אבו פח'יידה מאל-ג'אניה בוחן את הנזק לעצי הזית שלו. צילום: איאד חדאד, בצלם
ג'ומעה אבו פח'יידה מאל-ג'אניה בוחן את הנזק לעצי הזית שלו. צילום: איאד חדאד, בצלם

7.10.12, אל-ג'אניה (ממערב לרמאללה)

25 עצי זית עתיקים הושחתו בחלקה השייכת למשפחת אבו פח'יידה, שכ-500 מטר מצפון לה הוקם המאחז זית רענן. בני המשפחה גילו את הנזק כאשר באו למסוק את העצים באדמתם. יום לפני כן, ב-6.10.12, הגיעה המשפחה לחלקה, שהצבא אינו דורש מפלסטינים לתאם את הגעתם אליה. קבוצת מתנחלים שהגיעה למקום החלה להתעמת עם בני המשפחה. לאחר כשעה הגיעו למקום חיילים והמתנחלים עזבו. החיילים הורו לפלסטינים לעזוב את המקום ואלה הסכימו להתפנות אולם ביקשו שהצבא יגן עליהם כשישובו למסוק למחרת. מהשתלשלות המקרה ברור כי נוכחות הצבא במקום ב-6.10.12 לא מנעה את השחתת העצים, שככל הנראה נעשתה מאוחר יותר באותו היום. המשפחה הגישה תלונה למשטרה בדרישה לחקור את הפגיעה בעצים. בצלם יעקוב אחר התקדמות החקירה.

חיילים סמוך למקום ההצתה בביתיללו, 7.10.12. צילום: מוחמד רדואן, בצלם
חיילים סמוך למקום ההצתה בביתיללו, 7.10.12. צילום: מוחמד רדואן, בצלם

7.10.12, ביתיללו (מערב רמאללה)

חקלאים מהכפר ביתיללו, שהגיעו למסוק את עצי הזית שבבעלותם, הותקפו באבנים על ידי כעשרה מתנחלים רעולי פנים שהגיעו מכיוון המאחז שהוקם מחוץ לשער ההתנחלות נחליאל. במקום התפתחו עימותים בין המתנחלים לפלסטינים. על פי החשד המתנחלים גם הציתו אש בחלקה. חיילים שהגיעו למקום התקשו להשתלט על המתנחלים והרחיקו את המוסקים הפלסטינים מהאזור, תוך ירי באוויר. בכוונת הפלסטינים שנפגעו להגיש תלונה למשטרה על האירוע.

תיעוד וידאו של סוף האירוע, שצולם על ידי מתנדב בצלם:

 

9.10.2012, פרעתא (מערבית לשכם)

ב- 9.10.12 הגיעו חקלאים פלסטינים תושבי הכפרים פרעתא ואמאתין למסוק באדמותיהם הנמצאות דרומית ומערבית לאזור שבו הוקם המאחז חוות גלעד. ארגון רבנים לזכויות אדם סייע בתיאום המסיק עם הצבא והמנהל האזרחי. עם הגעתם לקרקע, גילו הפלסטינים כי אלמונים כבר מסקו את העצים וגנבו את היבול. המסיק התבצע תוך שבירת ענפים וגרימת נזק לעצים. בסה"כ נפגעו כ-220 עצים שיבולם נגנב, ואשר שייכים לשני תושבי פרעתא ולתושב אמאתין. רוב העצים, כ-130, שייכים לאברהים סלאח מפרעתא, שהגיש תלונה במשטרת קדומים בליווי ארגון יש-דין. יש לציין כי סלאח אינו יכול לגשת לאדמתו כלל בלי תיאום מראש עם הצבא, בשל הקרבה למאחז חוות גלעד.

ח'ייר ג'בר סמוך לאחד עצי הזית שהושחתו בחלקה שלו, קריות, 10.10.12. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם
ח'ייר ג'בר סמוך לאחד עצי הזית שהושחתו בחלקה שלו, קריות, 10.10.12. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם

9.10.12, קריות (דרומית לשכם)

ב- 9.10.12, גילו תושבים מהכפר קריות כי יותר משמונים עצים באדמות שבבעלות עשר משפחות שונות מהכפר הושחתו קשות. הקרקע נמצאת מדרום מערב לכפר, במרחק של כשני קילומטר מהאזור שבו הוקמה ההתנחלות עלי. התושבים נכחו במקום ביום הקודם ולפיכך ברור כי ההשחתה אירעה במהלך הלילה. האדמות נמצאות באזור שהצבא איננו דורש מפלסטינים לתאם את הגעתם אליה, אך בעלי האדמות דווחו לבצלם כי הם מעדיפים למסוק בקבוצות בשל חששם מאלימות מתנחלים. בכוונת התושבים להגיש תלונה למשטרה על השחתת העצים. ארגון רבנים לזכויות אדם דיווח לראשונה על האירוע.

רתיב נעסאן בעל חלקת זיתים שהושחתה באל-מור'ייר, סמוך למאחז עדי-עד. צילום: איאד חדאד, בצלם
רתיב נעסאן בעל חלקת זיתים שהושחתה באל-מור'ייר, סמוך למאחז עדי-עד. צילום: איאד חדאד, בצלם

10.10.12, אל-מור'ייר (צפון מזרח לרמאללה)

ב-10.10.12 בבוקר יצר נציג של המת"ק הפלסטיני קשר עם רתיב נעסאן, תושב אל-מור'ייר, ומסר לו שהמת"ק הישראלי דיווח על עצי זית שהושחתו בקרקע באזור זה. זאת, ככל הנראה בעקבות דיווח של חייל. נעסאן הגיע למקום על מנת לבדוק אם עצי הזית שלו ניזוקו וגילה כי בחלקה שבבעלותו, שבה גידל כ-100 עצי זית, הושחתו כולם ורובם הגדול נקטע עד הגזע. בנוסף לכך גילה נעסאן כי בחלקה הצמודה, השייכת לאחיו ג'מיל, הושחתו כ-40 עצים נוספים. כאשר הגיע נעסאן לאדמתו, היו בה כבר נציגים של המשטרה אשר תיעדו את הנזק לעצים וביקשו ממנו להגיש תלונה בנושא בתחנת בנימין, כפי שהוא מתעתד לעשות.

בצלם תיעד בעבר שלושה אירועים נוספים (בינואר 2008, אוקטובר 2009 ואוקטובר 2010) של פגיעה בעצי הזית וגניבת זיתים מהעצים בקרקע שבבעלותו של רתיב נעסאן. המקרה היחיד שבו הוגש כתב אישום, ככל הידוע לנו, היה כשבצלם סיפק למשטרה צילום וידאו של מתנדב הארגון שבו נראו מתנחלים גונבים זיתים שמסקו בחלקה. בשני המקרים האחרים נסגרו התיקים ללא אישום. בצלם וארגון יש-דין הגישו עררים נגד הסגירה.