דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תיעוד וידיאו: מתנחלים פוצעים פלסטיני באש חיה בנוכחות חיילים

אתמול, (שבת, 19.5.2012), בסביבות ארבע וחצי אחרי הצהריים, ירדה קבוצה גדולה של מתנחלים מההתנחלות יצהר לפאתיו המזרחיים של הכפר עסירה אל קבלייה. מתנדבי בצלם בכפר עסירה תיעדו את האירוע משתי זויות צילום. המתנחלים, שחלקם היו חמושים ורעולי פנים, יידו אבנים על התושבים ובתיהם. אחד מהמתנחלים רעולי הפנים שהשתתפו ביידוי האבנים, נראה חמוש ברובה "תבור", הנמצא בעיקר בשימוש לוחמים מחטיבות חי"ר, כך שעולה החשד כי מדובר בחייל בחופשה.


קטע וידיאו המתעד את הירי והפציעה. לצפייה בקטעי וידיאו קודמים בנושא הקליקו כאן.

צעירים פלסטינים מהכפר עסירה הגיעו למקום ויידו אבנים חזרה על המתנחלים. לאחר מספר דקות הגיעו למקום חיילים ושוטרי מג"ב. במהלך תחילת האירוע נשמע ירי חי רב אולם תיעוד הוידיאו לא מראה מה היה מקורו. בסביבות חמש עמדה קבוצה של שלושה מתנחלים בקרבתו של חייל מול הצעירים הפלסטינים. שניים מהמתנחלים היו חמושים ברובה M16 מקוצר, ואחד באקדח. אחד מהחמושים ברובה היה חבוש במה שנראה ככובע משטרה. בתיעוד הוידיאו נראים המתנחלים מכוונים את כלי נשקם ופותחים באש לעבר הפלסטינים.

כתוצאה מהירי נפצע תושב הכפר, פתחי עסאיירה בן ה-24 בראשו, והוא מאושפז כעת במצב יציב בביה"ח רפידיה בשכם. כחמישה פלסטינים נוספים נפצעו במהלך העימותים מאבנים.


תיעוד וידיאו נוסף של הירי והפציעה

מתיעוד האירוע, עולה חשד כבד כי החיילים שנכחו במקום לא פעלו על מנת למנוע מהמתנחלים ליידות אבנים, לא הפרידו בין הצדדים, ולא עצרו מבעד המתנחלים החמושים מלירות אש חיה על הפלסטינים. החיילים כלל לא ניסו להרחיק את המתנחלים מהמקום, ולמעשה עמדו לצידם בעוד הם משליכים אבנים ויורים.

בצלם פנה בדחיפות למשטרת ש"י בדרישה לעצור ולהעמיד לדין את המתנחלים שתקפו את הכפר עסירה. נוסף, פנה בצלם למצ"ח ולמפקד אוגדת איו"ש בדרישה לפתיחה מיידית של חקירה לבירור פרטי האירוע והחשד כי החיילים לא מילאו את חובתם להגן על פלסטינים מפני אלימות מתנחלים. בצלם ביקש עוד כי החיילים ישתפו פעולה עם חקירת המשטרה לבירור נסיבות האירוע ויזהו את משליכי האבנים והיורים, ובפרט את החשוד בירי שפגע בפתחי עסירה. בנוסף, על הצבא לחקור את החשד שאחד התוקפים היה חייל בחופשה.


תיעוד וידיאו של התחלת האירוע, שבו נראים המתנחלים כשהם יורדים מכיוון ההתנחלות יצהר.