דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ממשלת ישראל נושאת באחריות ישירה לפגיעה המתמשכת בתושבי קוסרה

הבוקר (6.10.11) גילו חקלאים פלסטינים תושבי הכפר קוסרה, מדרום לשכם, כי כ-200 עצי זית ותאנה שבבעלותם הושחתו עד היסוד או נעקרו ממקומם באדמות הנמצאות מדרום לכפר, שבסמוך אליהן הוקמו מאחזים של ההתנחלות שילה. חלק מעצי הזית כבר הניבו פרי והחקלאים תכננו למסוק אותם בימים הקרובים. תושבי הכפר מסרו לבצלם כי עבדו באדמותיהם אתמול, כך שברור שהנזק נגרם בליל אמש. לאירוע אמש לא היו עדים אולם נסיון העבר מעורר חשד כבד שהפעולה בוצעה על ידי מתנחלים.

תושבים מקוסרה ליד עציהם השבורים. צילום: בצלם, 6.10.11.
תושבים מקוסרה ליד עציהם השבורים. צילום: בצלם, 6.10.11.

האיזור בו הושחתו העצים הוא שטח פתוח שהראות בו מצוינת. בחודש שעבר הציב הצבא עמדה על הגבעה החולשת על השטח שבין המאחז אש-קודש לבין הכפר קוסרה. גם אם החיילים לא נמצאים כל הזמן על גבעה זו, כוחות הביטחון נוכחים באזור באופן קבוע. למרות זאת, עולה החשד כי מתנחלים הצליחו להגיע לאדמות הכפר ולהשחית מאות עצים בלי שחיילים ניסו לעצור בעדם. בין אם החיילים ראו את המתנחלים והעדיפו להתעלם ובין אם הם כלל לא היו במקום – זהו מקרה חמור ביותר בו כוחות הביטחון מעלו בתפקידם ובחובתם להגן על התושבים הפלסטינים ועל רכושם.

מפת האזור
מפת האזור

על אף תלונות חוזרות ונשנות של תושבי קוסרה ותושבי כפרים אחרים באזור שנפגעו – דומא, קריות וג'אלוד – ושל ארגונים לזכויות האדם, מועלות רשויות אכיפת החוק בעקביות בחובתן להגן על תושבי האזור מפני התקפות של מתנחלים. בצלם תובע מכל הגורמים האחראים לוודא שהתקפות אלה ייפסקו וכי נגד האחראים להן יינקטו כל הצעדים הנדרשים על מנת למנוע את הישנותן, במסגרת החוק וכללי ההליך ההוגן. על הרשויות הישראליות להפסיק את ההפקרה של תושבי הכפרים הפלסטינים באיזור, כמו גם של שאר הפלסטינים בגדה השוכנים סמוך למוקדי אלימות של מתנחלים.

בששת השבועות האחרונים תיעד בצלם שבעה אירועים בהם פלשו מתנחלים לאדמות הכפר קוסרה ופגעו ברכושם. בחלק מהמקרים הובילה התקפת המתנחלים לעימותים בין תושבי הכפר למתנחלים ולחיילים שהגיעו למקום בעקבותיהם, במסגרת אחד מהם נהרג תושב הכפר עיסאם בדראן. במקרה אחר, הוצת המסגד של הכפר ורוססו עליו כתובות נאצה בעברית. ככל שידוע לנו, מספר חשודים בהצתת המסגד שוחררו ממעצר. לבצלם לא ידוע על כל התקדמות בחקירה.

על-פי המשרד לתיאום עניינים הומניטאריים של האו"ם, במהלך התקופה שבין ה-21 ל-27 בספטמבר מתנחלים כרתו, עקרו או הציתו למעלה מ-900 עצים בגדה המערבית. יותר ממחצית העצים הללו הושחתו באדמות הכפר קוסרה, בשתי תקריות נפרדות. מאז ראשית השנה השחיתו מתנחלים למעלה מ-7,500 עצים בבעלות פלסטינית.