דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הפצ"ר לבצלם: כדורי "טוטו" אינם נשק לפיזור הפגנות

תחמושת בקוטר 0.22 אינץ' (כדורי "טוטו", ידועים גם בשם "רוגר") אינה מוגדרת על ידי הצבא כאמצעי לפיזור הפגנות או הפרות סדר. כך נמסר לבצלם על ידי הפרקליט הצבאי הראשי (פצ"ר) תת אלוף אביחי מנדלבליט, בתשובה לפניית הארגון.

מסוף השנה שעברה השתמשו כוחות הביטחון בכדורי "טוטו" כאמצעי נוסף לפיזור הפגנות, במקביל לאמצעים אחרים כמו כדורי מתכת מצופי גומי ורימוני גז. דובר צה"ל אף התייחס בהודעות לעיתונאים לתחמושת "טוטו" כאמצעי לפיזור הפגנות.

כתוצאה מהשימוש בתחמושת זו נהרגו לפחות שני פלסטינים לא חמושים: ב-13.2.09 נהרג בחברון עז א-דין אל-ג'מל בן ה-14, וב-5.6.09, נהרג עקל סרור, מפגין בכפר ניעלין. עשרות נפצעו, חלקם באורח קשה. ככל הידוע לבצלם, מאז הריגתו של עקל סרור לא נורתה תחמושת "טוטו" לעבר מפגינים בניעלין.

בצלם פנה לפצ"ר ודרש להפסיק את הירי של תחמושת חיה מסוג זה לעבר מפגינים לא חמושים בגדה המערבית. בפנייתו ציין הארגון כי נראה שדרגי השטח בצבא תופסים את תחמושת ה"טוטו" כנשק לפיזור הפגנות, דבר שהביא לשימוש נרחב ומסוכן בנשק זה. מתצפיות בהפגנות בכפר ניעלין בחודשים האחרונים עולה כי אירועי הירי של כדורי "טוטו" במהלך ההפגנות לא היו בסיטואציות של סכנת חיים, אלא במהלך עימותים עם מפגינים שחלקם יידו אבנים על הכוחות. בצלם העביר לפצ"ר צילומי וידאו של לוחמי מג"ב יורים כדורי "טוטו", במצבים בהם לא היו בסכנה.

בתשובתו מסר הפצ"ר כי הכללים לשימוש בתחמושת "טוטו" בגדה המערבית הם "מחמירים, והם מקבילים לכללי הפתיחה באש בתחמושת 'חיה'". עוד אמר הפצ"ר כי "אם נמסר לתקשורת או לארגונים שונים מידע מטעה בדבר הגדרת האמצעי, הרי שמדובר בטעות או באי הבנה". בהמשך ציין הפצ"ר כי "לאחרונה חודדו שוב לגורמים המבצעיים הרלבנטיים בפיקוד המרכז כללי הפתיחה באש המחייבים ביחס לאמצעים אלה. בקרוב אף צפויה להתקיים בפיקוד הערכת מצב בראשות גורם פיקודי בכיר, במסגרתה ייבחנו הלקחים בנוגע לשימוש באמצעים אלה, כפי שהצטברו בחודשים האחרונים."

'