דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עתירה לבג"ץ - לעצור מיד את בנייתם של תשעה בתים בהתנחלות עפרה

חמישה פלסטינים בעלי קרקע בהתנחלות והארגונים לזכויות האדם "יש דין" ו"בצלם" טוענים בעתירה ראשונה מסוגה: עפרה היא מאחז בלתי חוקי שהוקם ברובו על קרקע פרטית

ארגוני זכויות האדם "יש דין" ו"בצלם" עתרו הבוקר (ד', 4 ביוני) לבג"ץ, יחד עם חמישה פלסטינים תושבי הכפר עין-יברוד שבבעלותם אדמות בהתנחלות עפרה, בדרישה לעצור את בנייתם של תשעה בתים המוקמים על אדמותיהם ולמנוע את אכלוסם. בעתירה שהוגשה נגד שר הביטחון ואלוף פיקוד המרכז מבקשים העותרים להורות לרשויות לממש צווי הריסה שהוצאו לבתים בעבר ולהוציא צו ביניים שימנע את אכלוסם ואת חיבורם לחשמל, למים ולביוב, עד מתן פסיקה בעניין.

בהתנחלות עפרה הממוקמת מזרחית לרמאללה, מוקמים בימים אלו תשעה מבני קבע חדשים. המבנים, שטרם אוכלסו, מוקמים על אדמותיהם הפרטיות, המוסדרות והרשומות בטאבו, של חמישה פלסטינים. הרשויות הישראליות אישרו זאת בפני העותרים, ואף ציינו כי לפיכך, הוצאו לבתים צווי הפסקת עבודות והריסה לפני כחצי שנה. למרות זאת, נטען בעתירה, נמשכות העבודות במרץ, מבלי שרשויות החוק עושות צעד כלשהו כדי לממש את הצווים שהן עצמן הוציאו. "כבכל מקרה של בנייה לא-חוקית על ידי יהודים בגדה המערבית, שנעשית תוך גזילת אדמות פרטיות", נאמר בעתירה, "גם במקרה זה, זרוע רשויות אכיפת החוק לא מורגשת".

בחודשים האחרונים עורך "בצלם" מחקר מקיף במסגרתו איתר את בעלי הקרקע הפלסטינים, ואסף מסמכי בעלות על קרקעות. מסמכים אלה מוכיחים כי רוב רובה של ההתנחלות עפרה הוקם על קרקע פרטית של פלסטינים תושבי הכפרים הסמוכים - עין יברוד וסילוואד. המנהל האזרחי אף מאשר כי לעפרה אין שטח שיפוט ואין לה אף תכנית מתאר מפורטת שמכוחה ניתן לאשר בנייה כלשהיא בהתנחלות. למעשה, נטען בעתירה, עפרה היא המאחז הגדול ביותר שהוקם בגדה המערבית. העתירה הוגשה כחלק משיתוף פעולה בין שני הארגונים, במסגרתו אחראי "בצלם" על ההיבטים המחקריים, ואילו "יש דין" אחראי על השימוש באמצעים משפטיים.

הגשת העתירה מציינת את פתיחתו של פרויקט חדש של ארגון "יש דין". הפרויקט, שמרכז דרור אטקס, יפעל באמצעים משפטיים לחיזוק והעצמה של הליכי האכיפה כנגד בניה לא חוקית של ישראלים על אדמות פלסטיניות פרטיות ועל אדמות מדינה. "מהיום אנו מקווים שלא ניתן יהיה להקים בתים חדשים בהתנחלויות ומאחזים על אדמות פרטיות", אמר דרור אטקס, מרכז הפרוייקט ב"יש דין". "עפרה הוקמה על חורבות בסיס צבאי ירדני נטוש ועם השנים התפשטו שכונותיה. הבנייה בעפרה נעשית על פי קריטריונים שהציבה לעצמה ההתנחלות והיא נטולת כל סמכות לאשר בנייה ללא קיומה של תכנית מתאר בתוקף".

מנהל המחקר של בצלם, עו"ד אבי ברג, אמר כי "הימנעות המדינה מאכיפת הצווים נשואי העתירה מהווה שיא נוסף בשיתוף הפעולה בפועל של רשויות השלטון עם פעולותיהם הבלתי חוקיות של המתנחלים, ומוסיפה חטא על פשע פרויקט ההתנחלויות, שהוא עצמו מנוגד לדין הבינלאומי.

"זו עתירה ראשונה מסוגה נגד בנייה בתוככי התנחלות ממוסדת", מסביר היועץ המשפטי של ארגון "יש דין", עו"ד מיכאל ספרד." לכל פסיקה של בג"צ יהיו השלכות על עפרה ועל הפרקטיקה הנרחבת של בנייה לא חוקית על אדמות של פלסטינים בגדה המערבית. במקרה המדובר, בעלותם של העותרים הפלסטינים על הקרקע איננה מוטלת בספק והיא חושפת את גזל הקרקעות השיטתי ואת העלמת העין הנפשעת של גורמי אכיפת החוק בשטחים הכבושים".

תגיות