דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חשד כבד להוצאה להורג ללא משפט

בצלם פנה ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט הצבאי הראשי בדרישה לפתוח בחקירה פלילית של נסיבות הריגתם של ארבעה פלסטינים, מוחמד שחאדה (א-תעמרי), אחמד בלבול, עימאד אל-כאמל, ועיסא מרזוק זוואהרה בבית לחם ב-12 במארס. הארבעה הוגדרו מבוקשים בידי כוחות הביטחון. על-פי פרסומים בתקשורת היו גורמי פיקוד בכירים מעורבים בתכנון הפעולה ובאישורה. לפיכך תבע בצלם במכתבו כי החקירה תתייחס גם לאחריותם הפיקודית האישית של מפקד אוגדת איו"ש, אלוף פיקוד המרכז והרמטכ"ל.

בג"ץ אסר על המדינה להרוג במכוון פלסטינים המשתתפים בלחימה אם ניתן לעשות שימוש באמצעים שפגיעתם פחותה, כלומר לעצרם ולהעמידם לדין. מתחקיר בצלם עולה חשד כי בניגוד לפסיקת בג"ץ, לא נעשה באירוע זה כל ניסיון לעצור את החשודים וכי הכוחות פעלו כאילו הם במשימת התנקשות, וירו במבוקשים מאחור בירי אוטומאטי מאסיבי, מבלי שהללו ניסו לברוח או עשו שימוש בנשקם.

עוד עולה מהתחקיר חשד כבד כי אנשי כוחות הביטחון ביצעו "וידוא הריגה" במבוקשים. על פיו, בתום הירי בשלושה מהם, שישבו באותה עת במכונית חונה, ניגש אל המכונית איש כוחות הביטחון וירה מטווח קצר ביותר ירייה בודדת על כל אחד. אדם זה ירה גם בעימאד'אל-כאמל, הנהג, בזמן ששכב פצוע ולא חמוש מחוץ לרכב.

במכתבו מציין עוד בצלם כי מעדויות אשתו וילדיו של מוחמד שחאדה עולה כי ימים מספר לפני הריגתו של שחאדה, הרסו כוחות הביטחון את ביתו בנסיבות המעוררות חשד כבד לפעולת ענישה, והתעללו קשות בבני המשפחה. בצלם דרש לחקור גם אירוע זה.