דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ממצאים נוספים בתחקיר בצלם אודות הריגת בני משפחת אל-עטאר בעזה

ילדים שהעגלה שבה נסעו נפגעה מטיל שירה חיל האוויר, אספו לתוכה מוקדם יותר משגרי קסאם. כך עולה עם השלמת תחקיר בצלם בנוגע לתקרית בה נהרגו ח'אייריה אל-עטאר ונכדה נאדי מפגיעת טיל בבית לאהיה, ב-24.7.06.

מהתחקיר עולה כי ארבעת בני משפחת אל-עטאר: ח'אייריה, בת ה-62, אחיינה שאדי בן ה-14, נכדה נאדי, בן ה-11, ואחמד, קרוב משפחה נוסף, נסעו בעגלה רתומה לחמור בצפון רצועת עזה. בדרכם נתקלו במשגרי טילי קסאם שננטשו בשטח, והילדים ירדו מן העגלה והעמיסו עליה את המשגרים, במטרה למוכרם. טיל, שנורה מכלי טיס של חיל האוויר לעבר העגלה הרג את ח'אייריה ונאדי במקום, ופצע את השניים האחרים.

בהודעה קודמת לעיתונות, ב-3.8.06, פירסם בצלם ממצאים מתחקירים ראשוניים של ארבעה אירועים שונים שהתרחשו ברצועת עזה בחודש יולי, בהם האירוע המדובר, במסגרתם הרג צה"ל 15 אזרחים פלסטינים שלא היו מעורבים בלחימה. בהודעה נאמר כי צה"ל נמנע ממסירת גרסה כלשהי בנוגע לאירועים הללו ועל כן לא ניתן לקבוע בוודאות מדוע ירו כוחות הביטחון על אותם אזרחים. עם זאת, נקבע בהודעה, עולה חשד כי הירי בארבעת האירועים בוצע בניגוד לכללי המשפט ההומניטרי הבינלאומי, כיוון שההרוגים לא היו מעורבים בלחימה ובקרבת מקום לא נכחו פלסטינים חמושים ולא הוסתרו אמצעי לחימה. על רקע זה פנה בצלם לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה כי יורה על פתיחת חקירה לבירור נסיבות האירוע. מהמידע החדש עולה כעת כי הסיבה שבגינה התבצע הירי היא, ככל הנראה, איסוף משגרי הקסאם לעגלה.

בצלם העביר את המידע החדש לידי הפרקליט הצבאי הראשי, בכדי לסייע בהמשך חקירת האירוע.