דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

כמעט מחצית מההרוגים בחודש יולי ברצועת עזה - אזרחים שלא השתתפו בלחימה

בחודש יולי הרגו כוחות הביטחון הישראליים ברצועת עזה 163 פלסטינים, 78 מהם, (48 אחוז) לא השתתפו בלחימה בעת שנהרגו. 36 מן ההרוגים היו קטינים, ו-20 מהם, נשים. בגדה המערבית נהרגו 15 פלסטינים באותה תקופה בידי כוחות הביטחון. מספר ההרוגים הפלסטינים בחודש יולי הוא הגבוה ביותר בחודש אחד, מאז אפריל 2002.

בין האירועים שאותם תיחקר בצלם, ארבעה מקרים בהם עולה חשד להפרות חמורות של דיני הלחימה. באירועים נהרגו 15 אזרחים פלסטינים, בהם 7 קטינים:

  • הרג שישה נערים מפגיעת טיל ששיגר צה"ל באיזור דיר אל-בלח, ב-12.7.06
  • הריגתם של סבאח חרארה, שני בניה, ודודם בשכונת שג'עייה בעזה, מפגיעת פגז טנק ב-21.7.06
  • הריגתם של ח'אייריה אל-עטאר ונכדה נאדי מפגיעת טיל בעגלה שבה נסעו, בבית לאהיה, ב-24.7.06
  • הרג שלושה בני אדם, מתוכם ילד, מירי פגז טנק בעיזבת בית חאנון, ב-24.7.06.

צה"ל נמנע ממסירת גרסה כלשהי בנוגע לאירועים אלה, ובחר שלא להתייחס לעובדה שבמהלך התקיפות נהרגו אזרחים רבים. לפיכך, לא ניתן לקבוע בוודאות מדוע ירו כוחות הביטחון לעבר אזרחים לא חמושים ולעבר דירות מגורים בהן, על פי התחקירים שערך בצלם, לא אוחסנו אמצעי לחימה ולא שהו פלסטינים חמושים.

גורמים בכירים בממשלה ובצה"ל חוזרים ומצהירים כי לצה"ל אין כוונה לפגוע באזרחים. אולם, ממצאי התחקירים עולה חשד כבד כי תקיפות אלה בוצעו מבלי שננקטו אמצעי הזהירות המתחייבים על פי דיני הלחימה, ואשר נועדו לוודא כי מטרות התקיפה אינן מטרות אזרחיות.

יתרה מזאת, עיקרון המידתיות שבדיני הלחימה אוסר לבצע גם התקפה המכוונת נגד יעד צבאי, אם ידוע שכתוצאה ממנה תיגרם פגיעה נלווית באזרחים, שהינה מופרזת ביחס לתועלת הצבאית הצפויה מההתקפה. לפיכך, גם אם יתברר כי התקיפות בהן נהרגו 15 האזרחים בוצעו בשל הימצאותם של פלסטינים חמושים או אמצעי לחימה בקרבת מקום, עדיין קיים חשד כבד כי תקיפות אלה בוצעו בניגוד לעקרון המידתיות נוכח היקף הפגיעה באזרחים.

בצלם פנה לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה לפתוח בחקירת מצ"ח לבירור נסיבות המקרים, ולהעמיד לדין את האחראים, אם יתאמתו החשדות.