דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בצלם: אזרחים פלסטינים משלמים בחייהם על הסירוב לחשוף את הוראות הפתיחה באש

בצלם קרא היום לרמטכ"ל ולפרקליט הצבאי הראשי לפרסם לאלתר את הוראות הפתיחה באש הניתנות לחיילים בשטחים. זאת בעקבות פרסומו של דו"ח צה"לי, המאשש טענות שהועלו שוב ושוב על-ידי ארגוני זכויות האדם לפיהן הוראות הפתיחה באש אינן ברורות דיין לחיילים וניתנות לפרשנויות שונות. בצלם אומר כי סודיות ההוראות מאפשרת לפיקוד הבכיר של צה"ל להתחמק מאחריות להרג חפים מפשע ולהסיט את הביקורת אל החיילים בשטח. מאז פרוץ האינתיפאדה מתייחס צה"ל להוראות הפתיחה באש החלות בשטחים כאל "מידע סודי", והן מועברות לחיילים בעל-פה בלבד, ללא נוסח מפורט בכתב, כפי שהיה נהוג בעבר.

דו"ח פנימי של צה"ל, שהתפרסם באתר Ynet , קבע כי: "ישנן יחידות בהן צומצמו הוראות הפתיחה באש ותומצתו למספר משפטים עד כדי כך ש"החיילים אינם מגלים שליטה בדקויות ההוראה"" עוד נחשף בדו"ח כי ישנם גדודים שמפקדיהם אף הוסיפו הוראות משלהם: "במקומות בהם הוסיפה היחידה 'תורה שבעל פה' להוראות, נמצאו החיילים מבולבלים מעומס המידע". ממצאים אלה עולים בקנה אחד עם טענות שהעלו בצלם וארגונים נוספים לזכויות האדם זה מספר שנים.

מדיניות שמירת החשאיות של הוראות הפתיחה באש, מעודדת אצבע קלה על ההדק. ההוראות מועברות לחיילים בתדריכים בעל פה, דבר המהווה כר נרחב לעיוותים, אי הבנות ומסרים סמויים. המדיניות גרמה להרג אזרחים בהיקף חסר תקדים. על פי נתוני בצלם, מאז ספטמבר 2000 ועד סוף חודש מארס, הרגו חיילי צה"ל לפחות 1,816 אזרחים פלסטינים שלא השתתפו בלחימה, בהם 593 קטינים.

תחקיר חדש של בצלם ממחיש היטב מדוע יש לפרסם מיד את ההוראות. בדיקת נסיבות הריגתם של תשעה אזרחים פלסטינים לא חמושים בסמוך לגדר המקיפה את רצועת עזה, מעלה חשד כי ישראל הגדירה שטחים הסמוכים לגדר סביב עזה כ"אזורי מוות", כלומר, אזורים לגביהם קיימת הוראה המחייבת את החיילים לפתוח באש באופן אוטומטי על כל אדם הנכנס אליהם, ללא קשר לנסיבות הכניסה. גורמים שונים בצה"ל, בהם הפרקליט הצבאי הראשי תא"ל אביחי מנדנבליט, הכחישו בתוקף את קיומה של הוראה מעין זו, אולם, תשעת המקרים שאירעו מאז ההתנתקות מחזקים את החשד. פירסום ההוראות יפזר את העמימות ויאפשר ביקורת שיפוטית וציבורית בנושא חשוב זה.