דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

דו"ח בצלם: תושבי המערות בדרום הר חברון

ארגון זכויות האדם בצלם מפרסם היום דו"ח המתריע מפני מאמציה המתמשכים של ישראל לגרש כאלף פלסטינים, תושבי המערות בדרום הר חברון. ממצאי תחקיר בצלם מעלים חשש, כי לאחר שלא עלה בידה עד כה להשיג זאת באמצעים משפטיים, מנסה ישראל לגרום לתושבים לעזוב את השטח באמצעות התשה שיטתית שלהם.

כבר בשנות השבעים הכריזה ישראל על אזור מגוריהם של תושבי המערות "שטח צבאי סגור", ובסוף 1999 גירשה אותם ממנו. במארס 2000 הורה בג"ץ, בצו ביניים שהוציא, לאפשר את חזרת התושבים לשטח, עד להכרעה סופית בעניינם. אולם מאז, חיים התושבים במציאות בלתי-אפשרית, כאשר איום הגירוש מרחף מעל ראשיהם.

עוד מתעד הדו"ח, חרב הגירוש , את שגרת חייהם של התושבים תחת אימתם של אנשי ההתנחלויות הסמוכות, שתוקפים אותם דרך קבע, ופוגעים בהם וברכושם. מסקר שערך בצלם עולה, כי 88% מהתושבים נפלו בשלוש השנים האחרונות קורבן לאלימות של מתנחלים, או היו עדים לה. תושבי שני כפרים נאלצו לנטוש אותם באמצע שנת 2000, בשל התקפות המתנחלים. המשטרה ממעטת לאכוף את החוק על מתנחלים אלימים ואילו הצבא נמנע מכך כמעט לחלוטין, ולעיתים אף מסייע לתוקפים.

ישראל מנסה להצדיק את נסיונות הגירוש בקיומו של "צורך צבאי הכרחי" ובטענה שתושבי המערות אינם תושבי קבע באזור. דו"ח בצלם מפריך טיעונים אלה, ומראה כי ישראל שאפה מאז ומתמיד לספח אליה את האזור ולהרחיב את ההתנחלויות, שנבנו סביבו.