דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

דו"ח חדש: על לא עוול בכפם - הריסת בתים לשם ענישה במהלך אינתיפאדת אל-אקצא

בצלם חושף היקף חסר תקדים של ענישה קולקטיבית: מספר הבתים שנהרסו כפול ממה שדווח בהודעות רשמיות

מתחקיר בצלם עולה כי:

  • מתחילת האינתיפאדה הרס צה"ל כצעד של ענישה 628 בתים בהם התגוררו 3,983 בני אדם. מספר הפלסטינים שבשל מעשיהם נהרסו הבתים הוא 333.
  • בממוצע איבדו את ביתם 12 פלסטינים חפים מפשע על כל אדם שהשתתף או נחשד בהשתתפות בפיגועים או בהתקפות על חיילי צה"ל.
  • כמחצית מהבתים, 295 במספר, היו בתים שמעולם לא נטען שהתגוררו בהם מבצעי פיגועים. כתוצאה מכך איבדו את ביתם 1286 איש שאפילו על פי עמדתה של ישראל לא היו אמורים להיענש.
  • בניגוד לטענת המדינה בבג"ץ, כי הריסה ללא הודעה מוקדמת היא חריג, עולה מנתוני בצלם כי רק בפחות מ3%- מהמקרים ניתנה לדיירי הבית התראה מראש על הכוונה להרוס את ביתם.

בנוסף, הרסה ישראל מעל 3,400 בתי פלסטינים בשטחים במסגרת מה שישראל מכנה "פעולות חישוף", או בטענה שהבתים נבנו ללא רשיון. בסך הכל הרסה ישראל כ4,100- בתים. כתוצאה מכך נותרו יותר מ28,000- פלסטינים ללא קורת גג. מדיניות הריסת הבתים לשם ענישה מהווה הפרה חמורה של כללי המשפט ההומניטרי הבינלאומי, והיא בחזקת פשע מלחמה. מאז תחילת האינתיפאדה מסרב בג"ץ, בהתפתלויות משפטיות, להפעיל ביקורת שיפוטית בנושא, ובכך משמש חותמת גומי למדיניותה הבלתי חוקית של ישראל.

ממשלת ישראל מצהירה כי מטרתה של מדיניות הריסת הבתים היא להרתיע פלסטינים מלבצע פיגועים, באמצעות פגיעה במשפחותיהם. הפיגועים שמבצעים פלסטינים הם פשע מלחמה שלא ניתן להצדיקו. על ישראל מוטלת החובה להגן על אזרחיה, אולם זאת בכפוף למחויבויותיה על פי המשפט הבינלאומי. ספק אם מדיניות הריסת הבתים אכן מהווה גורם לקביעת מרתיע ומכל מקום, הדבר אינו שיקול רלבנטי חוקיותה.

הריסת בתים לשם ענישה היא בלתי חוקית ובצלם תובע מממשלת ישראל להפסיק אותה. עוד תובע הארגון לשלם פיצויים למשפחות שבתיהן נהרסו.