דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

צה"ל אחראי למותו של "מגן חי" בטובאס

חיילים עשו שימוש בנידאל אבו מחייסן כדי להוציא מביתו את נאסר ג'ראר

דובר צה"ל הודה לפני שעה קלה, כי חיילי צה"ל עשו שימוש בפלסטיני תושב טובאס כדי להוציא את נאסר ג'ראר מחוץ לביתו. כאשר ניגש הפלסטיני אל הבית, ירה בו ג'ראר והרגו, ככל הנראה לאחר שסבר שהוא חייל צה"ל.

ממידע שהגיע לבצלם, עולה כי הפלסטיני שנשלח לביתו של ג'ראר ונהרג הוא נידאל אבו מחייסן, בן 19. אבו מחייסן, אחיינו של תחקירן בצלם עלי דראר'מה, נלקח על-ידי החיילים, בנוכחות דראר'מה, ואולץ באיומי נשק לגשת לביתו של ג'ראר.

צה"ל משתמש מזה זמן רב באזרחים פלסטינים כ"מגינים אנושיים". מאז תחילת האינתיפאדה, הורו חיילי צה"ל לאזרחים פלסטינים:

  • להיכנס לתוך מבנים על-מנת לבדוק אם הם ממולכדים או כדי להורות לאנשים לצאת מבתיהם
  • לפנות חפצים חשודים מהכביש
  • לעמוד בתוך בתים שחיילים הפכו לעמדות צבאיות כדי למנוע מפלסטינים לירות עליהם
  • לצעוד לפני החיילים בכדי להגן עליהם מפני ירי

שבעה ארגוני זכויות האדם, בהם בצלם, עתרו לבג"צ כנגד מדיניות זו של צה"ל. בתשובה לעתירה, הודתה המדינה למעשה בקיומה של מדיניות זו והודיעה כי הוחלט בצה"ל להפסיקה. עם זאת, הודיעה המדינה כי השימוש באזרחים כדי להורות לפלסטינים חשודים לצאת מבתיהם - נוהל המכונה "נוהל שכן" - יהיה מותר, למעט מקרים בהם לדעת המפקד בשטח עלולה להישקף סכנה לחיי האזרח.

מותו של אבו מחייסן ממחיש את אי החוקיות שבהודעת המדינה. שימוש באזרחים במסגרת "נוהל שכן" אינו שונה מכל שימוש אחר שחיילים עושים באזרחים תמימים. צה"ל חייב לאסור גם שימוש כזה, כפי שאסר על כל שימוש אחר.

החובה להגן על חיילי צה"ל מוטלת על הצבא ולא על האוכלוסייה הפלסטינית, שישראל מחוייבת להגן עליה. יהיו הנסיבות אשר יהיו, חיילי צה"ל אינם רשאים לסכן חיי אזרחים כדי להגן על חייהם. שימוש באזרחים כאילו היו שכפ"צים, שכל מטרת קיומם הוא הגנה על חיי חיילים, הוא בלתי חוקי ובלתי מוסרי.