דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מוות במעצר: מותו של מוראד עוואיסה

בצלם מפרסם היום דו"ח-מקרה: "מוות במעצר - מותו של מוראד עוואיסה"

ביום ראשון, 31 במארס 2002, סמוך לתחילת מבצע "חומת מגן", נעצר מוראד עוואיסה, בן 17, על-ידי חיילי צה"ל בבניין בו התגורר ברמאללה. הוא וכמה משכניו נכלאו באחת הדירות בבניין, בהשגחת חיילים. למחרת בבוקר פונתה מהבניין גופתו של עוואיסה ובה שני קליעים - באזור הלב ובברך.

מהתחקיר שערך בצלם ומתפרסם בדו"ח זה, עולה כי בסביבות השעה 20:00 בערב הוציאו החיילים את מוראד עוויסה בכוח מהחדר בו היו העצירים. לאחר כעשרים דקות שמעו העצורים ירי אינטנסיבי, הן מחוץ לבניין והן בתוכו. לאחר מכן הודיעו החיילים לעצורים כי מוראד עוואיסה מת.

מהעדויות שגבה בצלם עולה גם כי לאורך כל שעות מעצרם של תושבי הבניין, היכו החיילים את העצירים, בין השאר בקתות רובים ובאלות, קיללו אותם ואיימו עליהם. עד ששוחררו העצירים, כעבור למעלה מ - 12 שעות, לא קיבלו כלל מזון ומשקה.

העצירים לא ראו את הירי בעוואיסה ולכן בצלם לא יכול לקבוע בוודאות מי ירה בו ומה היו הנסיבות המדוייקות של מותו. עם זאת, מאחר שהיה עצור בעת הריגתו, ונתון לאחריותם של חיילי צה"ל, האחריות למותו מוטלת על ישראל. האלימות שנקטו חיילים כנגד עוואיסה וחבריו בעת היותם במעצר, הוצאתו בכוח של עוואיסה מהחדר טרם מותו, והיותו לא חמוש וקשור ידיים - מדגישים את חובת צה"ל לחקור את נסיבות המוות.

בצלם העביר הדו"ח לתגובת דובר צה"ל. בתגובתו מסר דו"צ כי האירוע ייחקר.