דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

דו"ח בצלם: ירי על אמבולנסים ופגיעה בטיפול הרפואי

בצלם מפרסם דו"ח חדש ותשעה ארגוני זכויות אדם מפגינים: הפסיקו את הירי על האמבולנסים והתירו טיפול רפואי

בצלם מפרסם היום דו"ח חדש: "ירי על אמבולנסים ופגיעה בטיפול רפואי על-ידי צה"ל בשטחים". יחד עם פירסום הדו"ח ערך בצלם, בשיתוף עם שמונה ארגוני זכויות אדם אחרים, הפגנה בכניסה לרמאללה.

בשבועיים האחרונים (13.3.03 - 28.2.02), התקיפה המכוונת של צוותים רפואיים ומניעת הטיפול הרפואי מחולים ומפצועים הגיעו לשיא כמעט חסר תקדים. חיילי צה"ל ירו על אמבולנסים והרגו חמישה אנשי צוות רפואי פלסטיניים במהלך מילוי תפקידם, פצעו כמה אנשי צוות רפואי ופגעו באמבולנסים. בנוסף, מנעו חיילי צה"ל מתן טיפול רפואי לפצועים, שלעיתים אף הושארו בשטח ודיממו למוות. בתי החולים מתקשים לתפקד בשל פגיעה בתשתיות החשמל, המים והטלפון וחסימת דרכי הגישה אל חלקם, המונעים קבלת פצועים וחולים כמו גם אספקת מזון ותרופות. בדו"ח החדש מובאות עדויות על מקרים כאלה.

פגיעות אלה הן חלק בלתי נפרד ממדיניות ישראל והן נעשות במקביל לתופעות חמורות אחרות. הדברים המתוארים בדו"ח זה הם אך אינדיקציה נוספת לאובדן הרסן המוחלט של צה"ל.

גורמים בצה"ל טוענים מאז תחילת האינתיפאדה, ובעיקר מאז החלה הכניסה למחנות הפליטים, כי פלסטינים משתמשים באמבולנסים כדי להבריח כלי נשק ופלסטינים חמושים, אם כי מעולם לא הוצגו ראיות לכך על אף דרישות חוזרות ונשנות מצד ארגוני זכויות אדם וגורמים אחרים. למרות זאת, הטלת אשמה על הפלסטינים כי הם משתמשים באמבולנסים לצרכים אחרים הפכה זה מכבר לטענה השגורה בפי רבים. בהתחשב בכך, אין זה מפתיע כי חיילים מתייחסים לאמבולנסים כאל מטרה לגיטימית ומתעלמים מהחסינות המגיעה להם.

בצלם תובע מממשלת ישראל ומהרמטכ"ל לפעול באופן מיידי להבטחת החסינות המוחלטת של צוותים רפואיים, כפי שנדרש במשפט ההומניטארי הבינלאומי.

כדי לחזק דרישה זו, ערכו היום תשעה ארגוני זכויות אדם צעדה ממחסום א-ראם למחסום קלנדיה שבכניסה לרמאללה. בהפגנה השתתפו מאות אנשים שנשאו שלטים שקראו: "די לירי באמבולנסים", "טיפול רפואי הוא זכות מוחלטת " ו"אסור להרוג אזרחים." בנוסף, כחלק מההפגנה הובילה משאית שישה טון של עזרה הומניטארית לרמאללה.