דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

לקראת הפסגה מחר בשארם: בצלם קורא לוועדת חקירה בינלאומית עצמאית

בצלם קורא להקמת ועדת חקירה עצמאית וחסרת פניות שתחקור את האירועים בשטחים מאז ה-29.9.00. על ועדת החקירה להתמקד בבחינה של הפרות זכויות אדם, ובעיקר בהפרות של המשפט הבינלאומי ההומניטארי, על-ידי ישראל והרשות הפלסטינית. בשל היקף האירועים והפגיעות הרבות באזרחים שהתרחשו במהלך ימים אלה, נראה כי רק ועדה כזו תוכל לבחון האם פעלו הצדדים לפי כללי המשפט הבינלאומי החלים באירועים מסוג זה.

הדרישה לועדת חקירה מתחזקת לאור סירובה של ישראל בעבר לחקור אירועים דומים. בעקבות האירועים שהתרחשו בספטמבר 96 ("אירועי המנהרה") והאירועים שהתרחשו במאי 2000 ("אירועי הנכבה"), פנה בצלם לצה"ל בדרישה לפתוח בחקירה בנוגע לנסיבות מותם של פלסטינים באותם אירועים, כפי שהוא נוהג בדרך כלל. צה"ל סרב לחקור את האירועים בטענה כי הם קרו בזמן פעילות מבצעית וכי החיילים פעלו כנדרש.

בין השאר על הוועדה לבדוק:

  • שימוש מופרז בכוח שכתוצאה ממנו נפגעו אזרחים חפים מפשע.
  • שימוש בכדורי מתכת מצופים גומי לפיזור הפגנות, במצב שלא היה בו סכנת חיים.
  • פגיעה בצוותים רפואיים ובעיתונאים.
  • שימוש בנשק שהשימוש בו אסור על-פי המשפט הבינלאומי.
  • פגיעה במקומות הקדושים
  • פגיעה בחופש התנועה, וביטויים נוספים של ענישה קולקטיבית.

על-מנת שהוועדה לא תיתפס כחד-צדדית, יש למנות כחברים בה אנשים שאינם מזוהים עם ישראל או עם הרשות הפלסטינית, ובעיקר, אין למנות כחברים בה פוליטיקאים ממדינה כלשהי. חברי הוועדה צריכים להיות עצמאיים, בעלי מומחיות וניסיון במשפט בינלאומי, על-מנת שיוכלו לבחון האם היתה חריגה ממנו.

לוועדה זו צריכה להיות סמכות לחייב אנשים, בהם גורמים צבאיים, להעיד בפניה, ולאפשר לה לעיין בכל מסמך ותיעוד שתבקש לראותם. על הוועדה לפרסם את מסקנותיה במלואן. בצלם, כמי שמתעד הפרות זכויות אדם בשטחים, יעמיד לרשות הוועדה את כל המידע שיעמוד לרשותו.