דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

גם במאבק אלים חלים כמה כללים

מנהלי הארגונים הישראלים לזכויות האדם, בצלם ורופאים לזכויות האדם, פנו במכתב דחוף לראש הממשלה ושר הביטחון, אהוד ברק, בדרישה שיפעל לפתיחה מיידית של המעבר הבטוח, שסגירתו מהווה ענישה קולקטיבית כלפי אלפי הפלסטינים שזקוקים לו בכל יום ויורה לכוחות הביטחון להימנע מפגיעה בצוותים רפואיים ובעיתונאים.

להלן נוסח המכתב:

לכבוד אהוד ברק ראש הממשלה ושר הביטחון

אנו, ארגוני זכויות אדם ישראליים, פונים אליך נוכח אירועי הימים האחרונים, ומבקשים להביא לידיעתך תופעות מדאיגות המלוות את האירועים הקשים. תופעות אלה מהוות הפרה של כללים הומניטריים המחייבים גם, ואולי בעיקר, באירועים אלימים מסוג זה:

  • מדיווחים ראשונים נראה כי במהלך הימים האחרונים אירעו כמה מקרים של פגיעה בצוותים רפואיים, כולל ירי לעבר אמבולנסים ומניעת טיפול רפואי מנפגעים. מעשים מסוג זה, להם כבר היינו עדים בעבר, מהווים הפרה של כל הכללים ההומניטריים המחייבים צדדים לעימות אלים והמפורטים באמנות אותן אשררה ישראל.
  • דווח על פגיעה בעיתונאים, רובם המכריע פלסטינים, בעת שסיקרו את האירועים במוקדי החיכוך. גם כאן, כמו במקרים של פגיעה בצוותים רפואיים, מדובר במעשים עליהם חל איסור מוחלט, בכל נסיבות שהן.
  • מאז יום שבת נסגר לתנועת פלסטינים המעבר הבטוח שמקשר בין רצועת עזה לגדה המערבית. סגירת המעבר הבטוח מנוגדת להסכמים בין ישראל לרשות הפלסטינית, ומהווה עונש קולקטיבי שפוגע באזרחים פלסטינים חפים מפשע, ומשבש את מהלך החיים התקין ברצועת עזה ובגדה המערבית. כמו כן, הוטלו מספר הגבלות נוספות על תנועה, בעיקר ברצועת עזה.

בחרנו למקד את פנייתנו בתופעות אלה, אך אין בכך כדי להפחית את הדאגה העמוקה והחשש נוכח האירועים הקשים ומספרם הרב של ההרוגים והפצועים, בהם ילדים רבים. אנו חוקרים אירועים אלה, ונעביר את מסקנותינו לידיך בעתיד הקרוב.

אנו קוראים לך להורות לכוחות הביטחון לפעול כחוק: להימנע מפגיעה בצוותי רפואה ולאפשר להם גישה לכל מקום על מנת לטפל בנפגעים; לאפשר לעיתונאים לבצע את עבודתם ולהימנע מפגיעה בהם; וכן להורות על פתיחה מיידית של המעבר הבטוח, ועל ביטול כל הגבלות התנועה שאינן מתחייבות מסיבות ביטחוניות.