דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

צה"ל כלא צוות אמבולנס במהלך פעילות דובדבן

בצלם מפרסם מסקנות ביניים מהתחקיר שערך בעקבות פעולת דובדבן בכפר עסירה א-שמאלייה:

מעדויות שגבה בצלם עולה, כי חיילי צה"ל עצרו וכלאו צוות אמבולנס של הסהר האדום, שהוזעק למקום. שני חברי צוות האמבולנס, ג'מאל אבו חמדי וסעיד אל-עקר, נעצרו בידי חיילי צה"ל, שהורידו אותם מהאמבולנס וקשרו את ידיהם באזיקים. האמבולנס נשא סימני זיהוי ברורים: אורות מהבהבים וסמלים של הסהר האדום, ושני אנשי הצוות לבשו מדים ותגים מתאימים. השניים הוחזקו במבנה סמוך, כשידיהם קשורות באזיקים במשך למעלה משבע שעות, ושוחררו רק בשעה 07:00 בבוקר שלמחרת. במהלך כל אותו הזמן סירבו החיילים לאפשר להם לעשות את צרכיהם, ומנעו מהם שתיה.

על-פי המשפט ההומניטרי הבינלאומי, אנשי צוות רפואי, הנושאים בסימנים הנדרשים, זכאים להגנה בכל הנסיבות, ואין לעכב אותם. יש לאפשר להם להגיע לכל מקום בהם השירותים שלהם נדרשים ויש להעמיד לרשותם כל עזרה שהם צריכים.

במהלך הפעולה של דובדבן הרס צה"ל את ביתו של נידאל דור'לאס, בן 38, נשוי ואב לחמישה ילדים. הבית נהרס על תכולתו, מבלי שניתנה אפשרות לאיש להוציא דבר מהבית טרם הריסתו. עולה החשש כי ההריסה נעשתה לצרכי ענישה. בצלם מבקש לציין כי הריסת בית כאמצעי ענישה, הנעשית מתוקף תקנה 119 לתקנות ההגנה (שעת חירום), מחייבת מתן זכות טיעון לבעלי הבית המועמד להריסה, ויש לאפשר להם לפנות לבג"צ להשמיע טענותיהם.