דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בצלם מברך על פסיקת בג"צ שאוסרת עינויים

בצלם מברך על החלטת בג"צ היום, אשר שמה קץ לעינויים בישראל. בהחלטתו העמיד בית המשפט את מדינת ישראל בשורה אחת עם המתוקנות שבמדינות העולם.

לדעת בצלם זהו אחד מפסקי הדין החשובים ביותר בתולדות המדינה. "מה שעמד כאן להכרעה," אומר איתן פלנר, מנכ"ל בצלם, "הוא לא פחות מדמותה המוסרית ואושיותיה של ישראל כמדינה דמוקרטית, המחויבת לשלטון החוק. באומץ לב, ומבלי להיכנע ללחצים הכבדים שהופעלו עליהם מצד מערכת הביטחון, באי-כוחה של המדינה וחלקים מהציבור, מילאו שופטי בג"צ את חובתם כמי שתפקידם העיקרי הוא להגן על זכויות האדם." "לצערנו, החלטה זו", מוסיף פלנר, "לא תועיל לעשרות אלפי פלסטינים שעונו, כולל האלפים ששוחררו מבלי שהועמדו לדין".

ואולם, לדעת בצלם המבחן האמיתי יהיה מבחן היישום. בצלם אינו מעלה על דעתו כי השב"כ לא יקיים את החלטת הבג"צ כלשונה וכרוחה, ויחדל לענות עצירים פלסטינים לאלתר. זאת על-אף שבעבר התברר לא אחת כי אנשי השב"כ נקטו באמצעים חריגים ושיקרו לבתי-המשפט בישראל.

בצלם מבקש להדגיש כי עינוי נחקרים איננו רק בלתי-חוקי ובלתי-מוסרי, אלא גם איננו תורם לחקר האמת, שכן המעונים מוכנים להודות בעובדות שלא היו ולא נבראו והן רק משבשות את חקירת השב"כ. בצלם איננו מתעלם מאיומי הטרור על הציבור בארץ, אך לארגון אין ספק כי די בהפעלת האמצעים שבמסגרת החוק כדי להבטיח את שלומם ואת ביטחונם של אזרחי ישראל.