דילוג לתוכן העיקרי
ההחרמה הבוקר באיבזיק. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 26.3.20
תפריט
מהשטח
נושאים

בזמן משבר הקורונה: המנהל האזרחי החרים אוהלים של מרפאה ומענה חירום לתושבים

היום, יום חמישי, 26.3.20, בסביבות השעה 7:30, הגיעו אנשי המנהל האזרחי מלווים בג'יפים צבאיים ומצוידים בדחפור ושתי משאיות עם מנוף לח'ירבת איבזיק שבצפון בקעת הירדן. הכוחות החרימו מוטות ויריעות שנועדו להקמת שמונה אוהלים, ששניים מהם אמורים היו לשמש כמרפאה, ארבעה כדי לתת מענה חירום לתושבים שפונו מבתיהם, ושניים כמסגדים. כמו כן החרימו הכוחות צריף פח שעמד במקום כבר למעלה משנתיים, גנרטור, שקי חול ומלט וארבעה משטחי בלוקים שנועדו לריצוף האוהלים. הכוחות הרסו ארבעה משטחי בלוקים נוספים.

משטחי הבלוקים שהוחרמו. צילום: עארף דרא'רמה, בצלם, 26.3.20

בימים שבהם העולם כולו מתמודד עם משבר בריאות חסר תקדים ומשתק, הצבא הישראלי מקדיש זמן ומשאבים להתעמרות בקהילות הפגיעות ביותר, שישראל מנסה לגרש ממקום מושבן מזה עשורים. התנכלות להתארגנות קהילתית, שנועדה לספק טיפול רפואי ראשוני לחולים, אינה רק מופע אכזרי במיוחד של שגרת ההתעמרות בקהילות אלה אלא גם הפרה של כללי התנהגות הומניים והומניטריים בסיסיים בשעת חירום. מן הראוי שבצבא ובממשלת ישראל יפנימו שבניגוד להם מגפות אינן מבחינות בין בני אדם על בסיס לאומי, דתי או אתני, ושגם בימים אלה – ודווקא בהם ובעיקר בהם – על ישראל מוטלת האחריות לבריאותם ושלומם של חמשת מיליון הפלסטינים שחיים תחת שליטתה.

בנוסף להריסה החמורה והמזעזעת של המרפאה בימים קשים אלה, ממשיך המנהל האזרחי בשגרת ההרס שלו. כך, הרס היום המנהל שלושה בתים ששימשו כמגורים עונתיים של חקלאים תושבי ירושלים בכפר עין א-דיוכ א-תחתא, שממערב ליריחו.

החורבות שהותירו אחריהם הכוחות בעין א-דיוכ א-תחתא הבוקר. צילום: תושבי הקהילה.

רקע על קהילות בסכנת גירוש:

עשרות קהילות, המונות אלפי פלסטינים, פזורות בכ-%60 מהגדה המערבית שהוגדרו כשטח C ומתפרנסות בעיקר ממרעה ומחקלאות. מזה עשרות שנים מיישמות הרשויות הישראליות מדיניות שנועדה לגרש קהילות אלה, באמצעות כפיית מציאות מייאשת וקשה מנשוא על תושביהן. כל זאת במטרה לגרום להם לעזוב – לכאורה מרצונם – את בתיהם. מאחורי התנהלות בלתי חוקית זו של הרשויות הישראליות עומדת מטרה פוליטית, עליה הצהירו גורמים רשמיים בהזדמנויות שונות, לקבוע עובדות בשטח ולהשתלט על שטחיהן. כל זאת, כדי לספחם דה-פקטו לישראל ולהקל על סיפוחם דה-יורה במסגרת הסדר עתידי.