דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

דרישת הצבא לפנות בית חולים שיקומי בעזה אינה חוקית

ד
ד"ר באסמן אל-עשי, מנהל בית החולים אל-ואפא ושניים מהחולים. צילום: אן פק, אקטיבסטילס, 15.7.14

במסגרת דרישת הצבא מתושבי השכונות א-זייתון וא-שוג'אעיה להתפנות מבתיהם עד היום, 16.7.14 בשעה 8:00, כפי שפרסם הבוקר דובר צה"ל, נודע לבצלם כי גם בית החולים השיקומי אל-ופאא שבשכונת א-שוג'אעיה קיבל הודעת פינוי כזו. בשיחה עם מנהל בית החולים, בסמאן אל-עשי, הוא מסר כי אתמול בשעה 23:10 לערך התקבלה בבית החולים הודעה מוקלטת לפיה על תושבי שכונת א-שוג'אעיה לעזוב את המקום ולנוע צפונה למרכז העיר. מעט לאחר מכן, בסביבות השעה 23:30, התקבלה שיחה נוספת מאדם שהציג את עצמו כאיש צבא, אשר חזר על הדרישה לפנות את בית החולים עצמו.

לדברי אל-עשי, בבית החולים מאושפזים נכון להיום 17 מטופלים, בין הגילאים 14 ו-95, אשר סובלים משיתוק ברמות שונות. בנוסף לחולים ישנם בבית החולים כרגע כשלושים חברי צוות, וכן מספר פעילים בינלאומיים. אל-עשי הבהיר כי אין כל כוונה לפנות את בית החולים וציין כי זהו אחד מבתי החולים הבודדים ברצועת עזה אשר מספק טיפול שיקומי לחולים מסוג זה.

דרישת הצבא לפינוי בית החולים אינה חוקית: בית החולים אינו יכול להיות מטרה צבאית ולכן אסור לצבא לפגוע בו במכוון, גם לאחר שפונה. מהמידע שבידי בצלם עולה כי הדרישה לפינויו נעשתה כחלק מהדרישה הגורפת לפינוי השכונה כולה. זאת, תוך התעלמות בוטה מכך שפינוי בית חולים המשמש כמוסד שיקומי הוא משימה מורכבת ומסכנת חיים: אין מוסד שיקומי נוסף באזור זה שניתן היה להעביר אליו את המאושפזים, החייבים תנאים מיוחדים שלא ניתן לייצר יש מאין. גם בנסיבות רגילות, העברת המאושפזים בבית החולים היא סבוכה ומסוכנת, ובתנאים השוררים כיום ברצועה מדובר בסכנת חיים של ממש.

ארגון רופאים לזכויות אדם ישראל פנה היום בעניין לרמטכ"ל ולשר הביטחון. לקריאת המכתב באתר רל"א