דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

יש סמכות – אין נכונות

לחיילים בשטחים כבר יש סמכות חוקית לעצור אזרחים ישראלים

אפריל 2011: אלימות מתנחלים בנוכחות חיילים. מתוך וידיאו בצלם.

בימים האחרונים מתפרסמות בתקשורת ידיעות על כך שבקרוב יוענקו לכוחות הביטחון סמכויות חדשות לטיפול באלימות של מתנחלים. על פי הידיעות, חיילים יקבלו את הסמכות לעכב ולעצור ישראלים בשטחים.

מדובר בהטעיה. לחיילים המוצבים בגדה המערבית ישנה הסמכות לעכב אזרחים ישראליים אם יש חשד שהם ביצעו או עומדים לבצע עבירה פלילית. העובדה שחיילים אינם נוהגים לפעול כדי לעצור בזמן אמת מתנחלים התוקפים פלסטינים איננה תוצאה של חוסר סמכות אלא של חוסר נכונות של המערכת לפעול כדי להגן על פלסטינים ועל רכושם.

בצלם חוזר ומבהיר שאין צורך להוסיף סמכויות לגורמי אכיפת החוק בשטחים, אלא לעשות שימוש בסמכויות הקיימות. הימנעות הצבא מעיכוב מתנחלים אלימים בשטח היא רק חלק מהבעיה. נוסף לכך, על המשטרה לבצע חקירות יעילות שיובילו לפענוח של התקפות מתנחלים המתבצעות בסתר.

להבהרת הנקודה, מצורפים בזה שני מסמכים רשמיים, שחולקו לחיילים על ידי הפרקליטות הצבאית והמנהל האזרחי בעקבות פסק הדין של בג"ץ בעתירת המסיק של האגודה לזכויות האזרח ורבנים לזכויות אדם, בסוף 2006 (המסמכים אינם מתוארכים והגיעו לבצלם ב-2007). במסמכים אלה מפורטות חובות אכיפת החוק של חיילים.

מתוך המסמכים: