דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עשור ללא דין וחשבון על פגיעה באזרחים

מתוך דו"ח בצלם על מצב זכויות האדם בשטחים: 73 חקירות מתוך 304 תלונות על הרג אזרחים פלסטינים

לאחרונה שלחה הפרקליטות הצבאית לבצלם עדכון בנוגע לטיפולה במאות תלונות שהגיש הארגון במהלך למעלה מעשור, אודות מקרי הרג של פלסטינים בשטחים. מהתשובה עולה תמונה מקיפה של היעדר דין וחשבון במקרים שבהם חיילים הרגו פלסטינים. הנתונים כלולים בדו"ח השנתי של בצלם לשנת 2011, שיתפרסם ביום רביעי, 21.3.2012.

ספטמבר 2000 - אפריל 2011

מתחילת האינתיפאדה השנייה ועד אפריל 2011, אז שונתה מדיניות החקירה, פנה בצלם לפרקליטות הצבאית בדרישה לפתוח בחקירת מצ"ח בנוגע ל-304 מקרים שבהם חיילים הרגו פלסטינים.

מתוך פניות אלה, הורתה הפרקליטות הצבאית על חקירה ב-73 מקרים בלבד. עד עתה, ככל הידוע לבצלם, תשע חקירות הובילו לכתבי אישום, ו-23 מהחקירות נסגרו בלא שננקטו צעדים כלשהם נגד החיילים. ב-27 תיקים נוספים הסתיימה חקירת מצ"ח והם ממתינים להכרעת הפרקליטות ו-14 תיקים עדיין בחקירה.

באשר לשאר המקרים, נמסר לבצלם כי ב-168 מהם לא תיפתח חקירה, וב-44 תיקים עדיין לא החליטה הפרקליטות אם לפתוח בחקירה. בנוגע ל-14 תיקים נוספים, מסרה הפרקליטות לבצלם כי אלה לא אותרו, וחמישה תיקים אחרים הועברו לרשויות חקירה אחרות.

שינוי מדיניות החקירות באפריל 2011

מאז שינוי המדיניות ועד סוף 2011, נפתחו חקירות מצ"ח בכל ארבעת המקרים של הרג פלסטינים שאירעו בגדה המערבית. ככל הידוע לבצלם, חקירות אלה עדיין מתנהלות.

בצלם מברך על השינוי במדיניות החקירות, אולם מזכיר כי המדיניות החדשה מבוססת על הנסיבות בשטח ועל הרגיעה היחסית בגדה, ולא על שינוי בתפיסה העקרונית בנוגע לחובה לחקור הרג של אזרחים, גם בעתות לחימה.

חקירות בחשד לאלימות כוחות הביטחון

המצב לגבי דין וחשבון בחשד לאלימות אינו טוב בהרבה, על אף שיעור החקירות הגבוה יחסית. מאז ספטמבר 2000 ועד סוף דצמבר 2011 פנה בצלם לרשויות אכיפת החוק בנוגע ל-485 מקרים, שבהם העלה תחקיר בצלם חשד כי אנשי כוחות הביטחון נקטו אלימות כלפי פלסטינים. בצלם דרש כי במקרים אלה תיפתח חקירה לבדיקת נסיבות האירוע, וכי אם יימצא שהחוק אכן הופר, יועמדו האחראים לדין:

  • ב-241 מהמקרים פנה בצלם לפרקליטות הצבאית בנוגע להתנהגות של חיילים. מהמידע שנמסר לארגון עולה כי ב-200 מהמקרים נפתחו חקירות מצ"ח, אולם 134 מתוכן נסגרו בלי שננקטו צעדים נגד החיילים המעורבים. שבע מהחקירות הובילו להגשת כתבי אישום. אחד מכתבי האישום בוטל. ב-18 מקרים נוספים החליטה הפרקליטות הצבאית שלא לפתוח כלל בחקירה. לגבי כל שאר המקרים לא נמסר לבצלם מידע בנוגע לטיפול בתיק.
  • ב-244 מקרים פנה בצלם למחלקה לחקירות שוטרים בנוגע להתנהגות של שוטרים ושוטרי מג"ב. מהמידע שנמסר לבצלם עולה כי ב-146 מקרים נפתחו חקירות, אך 113 מתוכן נסגרו בלי שננקטו צעדים נגד השוטרים המעורבים. 12 מהחקירות הובילו להגשת כתבי אישום. ב-77 מקרים נוספים החליטה מח"ש שלא לפתוח כלל בחקירה. לגבי כל שאר המקרים לא נמסר לבצלם מידע בנוגע לטיפול בתיק.