דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הרשויות הישראליות הרסו מאז תחילת ינואר את בתיהן של עשר משפחות בקהילות בשטח C והותירו 59 בני אדם, בהם 37 קטינים, ללא קורת גג

ב-21.1.16, בערך בשעה 4:00 לפנות בוקר, הגיעו כוחות של המנהל האזרחי והצבא לקהילת בדו אל-באבא, הנמצאת בסמוך לאל-עיזרייה שמצפון-מזרח לירושלים. הכוחות הרסו שלושה מבני מגורים שבהם חיו שלוש משפחות המונות 14 נפשות, בהן שישה קטינים. שניים מהמבנים שנהרסו היו קרוואנים למגורים שנתרמו על-ידי ארגון סיוע הומניטארי במקום אוהלי המגורים הישנים, שלא סיפקו מחסה הולם בתנאי מזג האוויר הקשים באזור.

הריסות בקהילת בדו אל-באבא. צילום: מוסעב עבאס, 21.1.16
הריסות בקהילת בדו אל-באבא. צילום: מוסעב עבאס, 21.1.16

קהילת בדו אל-באבא מונה כ-350 נפשות, כמחציתן קטינים. היא שוכנת בשטח שהוגדר על-ידי הרשויות הישראליות כמתחם E1, שבו מתכננת ישראל להקים את ההתנחלות "מבשרת אדומים" הצפויה ליצור רצף בנוי בין מעלה אדומים לירושלים. המנהל האזרחי כלל שטח זה בתחום השיפוט של עיריית מעלה אדומים.

בתחילת החודש הרסו הרשויות מבני מגורים גם בקהילה אחרת הנמצאת בתוך השטח שהוגדר כ-E1, קהילת אבו נוואר. ב-6.1.16 הגיעו נציגי המנהל האזרחי והצבא לקהילה, השוכנת בין ההתנחלויות מעלה אדומים וקידר, והרסו את אוהלי המגורים של חמש משפחות המונות 28 נפשות, בהן 18 קטינים. אוהלים שנתרמו למשפחות לאחר ההריסה על-ידי ארגונים הומניטאריים פורקו והוחרמו על ידי המנהל האזרחי והצבא ב-10.1.16.

הריסות בקהילת אבו נוואר. צילום: מוסעב עבאס, 6.16.16
הריסות בקהילת אבו נוואר. צילום: מוסעב עבאס, 6.1.16

כמו כן ביצעו הרשויות החודש הריסות בשתי קהילות בדרום הר חברון. ב-13.1.16, בשעות הבוקר, הגיעו נציגי המנהל האזרחי והצבא לח'ירבת א-רהווה שמדרום לעיירה א-דאהרייה, שבסמוך אליה הוקמה ההתנחלות טנא. הכוח הרס את אוהל המגורים של משפחה בת תשע נפשות, בהן שבעה קטינים, וכן דיר צאן של המשפחה. אוהל זה כבר נהרס לפני כשנה על-ידי המנהל האזרחי והוקם מאז מחדש. בנוסף החרים הכוח פאנל סולרי שנתרם למשפחה על ידי ארגוני סיוע הומניטארי.

ב-20.1.16 הגיעו נציגי המנהל האזרחי והצבא בשעות הצהריים לח'ירבת סוסיא והרסו שני אוהלי מגורים שבהם חיה משפחה המונה שמונה נפשות, בהן שישה קטינים. אוהלים אלו הוקמו במהלך שנת 2015 ולכן לא נכללו בעתירות שהוגשו בעבר לבג"ץ נגד כוונת הרשויות להרוס מבנים בקהילה.

הריסות בח'ירבת סוסיא. צילום: משפחת נוואג'עה, 20.1.16
הריסות בח'ירבת סוסיא. צילום: משפחת נוואג'עה, 20.1.16

פעולות ההריסה הנרחבות של ישראל הן חלק ממדיניותה בשטח C – המשתרע על כ-60% משטח הגדה – המבוססת על התפיסה לפיה אזור זה נועד בראש ובראשונה לשרת צרכים ישראליים. ישראל פועלת לקביעת עובדות בשטח וליצירת מציאות שקשה יהיה לשנות במסגרת הסדר עתידי. זאת בין השאר באמצעות ניצול משאבי השטח, הקמת התנחלויות והרחבתן. במקביל פועלות הרשויות הישראליות, כחלק ממדיניות ממושכת של ממשלות ישראל השונות, כדי לדחוק ולגרש את התושבים הפלסטינים משטח C. זאת תחת איצטלא של נימוקים משפטיים קלושים כגון "בנייה בלתי חוקית", טיעון מופרך בהיעדר כל אפשרות אמתית לבנייה כחוק.

בח'ירבת סוסיא מתכננות הרשויות לגרש את כל תושביה כדי לאפשר למתנחלים להשתלט על אדמותיהם והן הוציאו צווי הריסה לכל המבנים ביישוב. התושבים מנהלים מאבק משפטי וציבורי נגד צווי ההריסה ולמען זכותם להמשיך ולחיות על אדמותיהם. הטענות בדבר בנייה בלתי חוקית נועדו לכסות על התעלמותה של ישראל מחובותיה שלה: לאפשר לתושבי הגדה לחיות את חייהם ללא הפרעה ולדאוג, ככוח הכובש, לפיתוח את יישוביהם לרמה המאפשרת חיים בכבוד ונותנת מענה על צורכיהם.

הרשויות הישראליות כופות על תושבי הקהילות בשטח C מציאות חיים בלתי אפשרית באמצעות הריסה חוזרת ונשנית של בתים, איום קבוע בהריסת מבנים נוספים והפרות נוספות של זכויותיהם. מדיניות ממשלתית זו, המיושמת בשיטתיות זה שנים, מהווה העברה כפויה של תושבי פלסטינים מוגנים בתוך השטח הכבוש.