דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

המנהל האזרחי ממשיך בתנופת ההרס. הפעם: בתי 14 משפחות נהרסו במרחב מעלה אדומים

ההריסות היום בקהילת א-סעידי. צילום: עאמר עארורי, בצלם
ההריסות היום בקהילת א-סעידי. צילום: עאמר עארורי, בצלם

אנשי המנהל הותירו את המשפחות ואת הצאן ללא קורת גג בתנאי החום הקשים השוררים עכשיו

הבוקר, 17.8.15 בסמוך לשעה 6:00 הגיעו כוחות של המנהל האזרחי והצבא לקהילת א-סעידי השוכנת בסמוך לכפר א-זעיים. הכוחות הרסו את בתיהן של ארבע משפחות המונות 32 בני אדם, בהם 21 קטינים. בקהילת א-סעידי חיות בסך הכול שש משפחות המונות כ-40 תושבים.

משם עברו נציגי המנהל האזרחי והצבא לקהילת אבו פלאח שבאזור ח'אן אל-אחמר, שם הרסו צריף מגורים מעץ ויריעות ניילון בשטח שלו שלושים מטרים רבועים, שהוצב בסמוך לבית משפחה והתגוררו בו שניים מילדי המשפחה הבוגרים. צו ההריסה לצריף הוצא באוקטובר 2014. בנוסף הרסו הכוחות צריף נוסף של המשפחה המיועד לאורחים. קהילת אבו – פלאח כוללת חמש עשרה משפחות המונות כ-150 נפשות, כמחציתם קטינים.

בהמשך הרסו הכוחות 12 מבנים בקהילות ביר אל-מסכוב וואדי שניסייל הסמוכות. תשעה מהמבנים שנהרסו היו בתיהן של תשע משפחות, המונות 60 נפשות, מתוכן 39 קטינים. שלושה מהמבנים שימשו לגידול צאן. קהילות ביר אל-מסכוב וואדי שניסייל כוללות 32 משפחות המונות כ-150 תושבים, שכמחציתם קטינים.

מבנים בקהילת ואדי שניסייל. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 17.8.15
מבנים בקהילת ואדי שניסייל. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 17.8.15

כ-3,000 מתושבי מרחב מעלה אדומים נתונים תחת איום של גירוש נוכח תוכניות המנהל. רובם גרים בתחום המובלעת שאמורה להיווצר עם בניית גדר ההפרדה, שתחבר את מעלה אדומים לישראל. כ-1,400 מתוכם גרים בשטח שהוגדר כמתחם E1, שהוקצה לתחום השיפוט של מעלה אדומים, ואשר בו מתכננת ישראל להקים את ההתנחלות "מבשרת אדומים" הצפויה ליצור רצף בנוי בין מעלה אדומים לירושלים.

 תכניות הגירוש של הצבא ושל המנהל האזרחי עומדות בסתירה להוראות המשפט ההומניטארי הבינלאומי, האוסר על העברה בכפייה של אזרחים מוגנים, אלא אם הדבר נעשה למען ביטחונם או עבור צורך צבאי חיוני. גם כאשר הפינוי עונה על תנאים אלה, עליו להיעשות באופן זמני בלבד. בנוסף, מוטלת על ישראל, ככוח הכובש, החובה לפעול למען תועלתם ורווחתם של תושבי השטח הכבוש. התוכנית לגרשם מבתיהם, ולכפות על חלקם תנאי מגורים שיפגעו בפרנסתם, מהווה הפרה של חובה זו.