דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

בעיניים פקוחות | בלוג הצילום

בלוג הצילום: גנים לאומיים במזרח ירושלים

נובמבר 2014

אחד הכלים בהם משתמשות הרשויות בישראל להגבלת בנייה ופיתוח של שכונות במזרח ירושלים היא הגדרת שטחים כ״גנים לאומיים״. זאת במסגרת קידום סדר יום של שמירה על רוב יהודי בירושלים, יצירת רצף של שטחים ללא אוכלוסייה פלסטינית והגברת הנוכחות היהודית במזרח העיר.מזרח ירושלים הוא האזור העירוני היחיד בארץ שבו הכריזה רשות הטבע והגנים על סדרה של גנים לאומיים, לרבות גנים המשתרעים בחלקם על שטח עירוני בנוי. בחלק מהגנים הרשות אף העבירה חלק מסמכויותיה לעמותת אלע"ד, שמטרתה המוצהרת היא "חיזוק הקשר היהודי לירושלים לדורותיה, ע"י סיורים, הדרכה, איכלוס [...]", ושמקדמת, בין היתר,התנחלות יהודית בלב שכונות פלסטיניות במזרח העיר.

בתמונות הבאות תוכלו לראות חלק מהשטחים שהוכרזו כ״גנים לאומיים״ בירושלים או שהרשויות החלו בתהליך הכרזתם כגנים. למידע נוסף ולסיור אינטראקטיבי ב"גנים הלאומיים" לחצו כאן

צילום: קרן מנור, אקטיב סטילס.

ואדי אל-בוסתאן בשכונת סילוואן, שבו מתכננת העירייה להקים את "גן לאומי גן המלך", ולהרוס לשם כך יותר מעשרים בתים מאוכלסים.
"גן לאומי עמק צורים", הגובל בשכונות א-סוואנה וואדי ג'וז ומגביל את התפתחותן.
"גן לאומי עמק צורים". מימין – בית הספר אל-איבראהימיה שבשכונת א-סוואנה, שהגן מגביל את התפתחותה.
חפירות ארכיאולוגיות ב"חניון גבעתי" בוואדי חילווה שסילוואן. במקום עומד לקום "מתחם קדם", שאמור לשמש מרכז תיירותי ל"גן לאומי סובב חומות ירושלים" ולעיר העתיקה. המרכז יופעל על-ידי עמותת אלע"ד.
שכונת ואדי חילווה בסילוואן, ששטחה נכלל בתחומי "גן לאומי סובב חומות ירושלים".
שכונת אל-עיסאוויה, ש"גן לאומי מורדות הר הצופים" אמור להגיע עד סמוך לבתיה. הגן אושר אך בעקבות ערעור נדחתה הכרזתו עד שיתקיים דיון נוסף בוועדה המחוזית.
מבט מהר הצופים לעבר "גן לאומי מורדות הר הצופים".
עין חניה, אחד המעיינות באדמות הכפר אל-ולג'ה שנכלל בתחומי "גן לאומי נחל רפאים". רשות הטבע והגנים מתכננת להקים במקום מרכז מבקרים. כיום משרת מעיין רועי צאן מהכפר להשקיית עדריהם, אולם כשתושלם הקמת גדר ההפרדה המתוכננת במקום תיחסם גישתם אליו.
עבד אל-פתאח במערה שבה הוא גר על אדמתו הפרטית בסמוך לכפר אל-ולג'ה. המקום נכלל בשטח שעליו הוכרז גן לאומי עמק רפאים, וב-18.8.14 הרסו הרשויות את הסוכה שבנה בפתח המערה.


בלוג הצילום בעיניים פקוחות של בצלם מופץ תחת רישיון ייחוס 4.0 בין־לאומי של Creative Commons. ניתן לעשות שימוש חופשי בתמונות המופיעות כאן, אך יש לציין את שם הצלם/ת ואת ארגון "בצלם" כיוצרים בכל שימוש פומבי בהן.