דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעיניים פקוחות | בלוג הצילום

חמש הריסות מבנים במזרח ירושלים, ינואר 2014

פברואר 2014

ב-27.1.14 הרסה עירית ירושלים בתי מגורים ומבנים נוספים במזרח ירושלים. לפניכם תמונות מארבעה מהבתים שנהרסו באותו יום וכן בית נוסף שבעליו נאלץ להרוס בעצמו. את כולן צילם עאמר עארורי, תחקירן בצלם.

תמונות אלה ממחישות את מדיניותה של ישראל במזרח ירושלים, שמכוונת לשמור על רוב יהודי בעיר. כדי להשיג מטרה זו, ישראל מגבילה מאוד את התפתחותן של השכונות הפלסטיניות ומונעת כמעט לחלוטין כל אפשרות לבנות בהן כחוק:

אלפי דונמים מסביב לריכוזי האוכלוסייה הפלסטיניים במזרח העיר הופקעו ועליהם נבנו שכונות יהודיות. תכניות המתאר שהכינה העירייה לשכונות הפלסטיניות הן חלקיות, רחוקות מלענות על צרכי המגורים של תושביהן ויוצרות מחסור במבני ציבור ובשטחים פתוחים. צפיפות הדיור בשכונות אלה גבוהה מאוד: בשכונת אל-עיסאוויה, למשל, צפיפות הדיור גבוהה פי 2.5 מזו שבשכונות היהודיות הסמוכות (כך לפי נתוני ארגון "במקום").

בלית ברירה, נאלצים תושבי מזרח העיר לבנות את בתיהם ללא היתר. בתיהם נתונים בסכנת הריסה מתמדת והם חיים בחוסר ודאות לגבי עתידם. משנת 2004 ועד סוף 2013 הרסו העיריה ומשרד פנים 498 בתי מגורים במזרח ירושלים. בעקבות הריסות אלה איבדו את ביתם 1,948 אנשים, מתוכם 1,063 קטינים.

חורבות בניין בן 2 קומות בבעלותו של מוחמד דארי באל-עיסאוויה, שנהרס בטרם הושלמה בנייתו. הבניין נועד למגורי משפחתו של מוחמד דארי ומשפחת אחיו, עבד אל-חי דארי. שתי המשפחות מתגוררות כיום באל-עיסאוויה בתנאים של צפיפות קשה.
הריסות של מבנה מקורה פח, בן חדר אחד, של משפחת נאסר באל-עיסאווייה. בית המגורים שלהם, שהוקם על קרקע פרטית שבבעלות המשפחה, נהרס על ידי העיריה ב-2004, והמשפחה עברה לביתו של קרוב משפחתם בכפר. ב-2007 הקימה משפחת נאסר באותו מקום מבנה בן חדר אחד מקורה בפח בסמוך למטע הזיתים שלהם, ששימש אותה בתקופת הקיץ.
הריסות המבנה של משפחת נאסר.
שרידי הקרוואן שבו אוחסנו הרהיטים של משפחת אל-כסוואני בבית חנינא. בפברואר 2013 הרסה העירייה את בית המשפחה שעמד במקום והמשפחה גרה בקרוואן שהציבה במקום. בחורף, בשל הקור העז, עברו ההורים ושבעת ילדיהם הקטינים להתגורר בדירה שכורה ואכסנו חלק מרכושם בקרוואן. הם תכננו לחזור ולגור בו בעונת הקיץ.
חורבות ביתם של פאתנה ועזאם אידריס בבית חנינא. המבנה כלל שתי דירות. באחת חיה משפחת אידריס, המונה 8 נפשות, ובשנייה חיו בת המשפחה, מאי, ובעלה בהאא א-דבעי, ושני ילדיהם הקטינים.
בני משפחת אידריס אוספים את רכושם לאחר ההריסה.
מאי א-דבעי, בחודש התשיעי להריונה, עם בנה מוחמד בן השנתיים וחצי. בעקבות ההריסה נאלצו מאי ובהא א-דבעי לעבור לדירת חדר השייכת להורי בעלה במחנה הפליטים שועפאט.
רהיטי משפחת אל-כסוואני מושלכים בחוץ לאחר ההריסה.
חמזה אבו טיר בתוך חורבות ביתו באום טובא. בבית גרו ההורים עם שלושת ילדיהם. ב-4.1.14 נאלץ אבו טיר להרוס את ביתו בעצמו לאחר שקיבל צו הריסה מהעירייה, כדי להימנע מתשלום עלות ההריסה בידי העירייה וקנסות. כעת אין למשפחה מקום מגורים קבוע.


בלוג הצילום בעיניים פקוחות של בצלם מופץ תחת רישיון ייחוס 4.0 בין־לאומי של Creative Commons. ניתן לעשות שימוש חופשי בתמונות המופיעות כאן, אך יש לציין את שם הצלם/ת ואת ארגון "בצלם" כיוצרים בכל שימוש פומבי בהן.